VŠ - finance

Od: Datum: 09.02.14 13:22 odpovědí: 5 změna: 09.02.14 18:25

Ahoj všem,

v květnu 2013 jsem završil státní osmileté všeobecné gymnázium maturitou, kterou jsem zvládl s vyznamenáním.

Bohužel jsem se dostal do finančních potíží a nemohl jsem si dovolit studovat VŠ, tudíž jsem si dal rok odklad. Za tu dobu (3/4 roku) jsem si nebyl schopen najít vůbec nikde práci (bydlím na S. Moravě). Bydlím s rodiči, ti mi však nebyli schopni zaplatit VŠ, což chápu a respektuji.

Já se teď ptám - co mám dělat? Práci si nemůžu najít (a to jsem rozesílal životopis do všech stran, chodil jsem osobně se ptát do měst, atd... ale nějak se na mě neusmálo štěstí) a na VŠ nemám. Baví mě programování, ale nějak na vyšší úrovni jsem se mu nikdy nevěnoval.

Uvažuji, že se zaměřím např. na nějaký open-source projekt, na kterém budu pracovat (v Javě) a pak se pokusím najít v Ostravě práci testera nebo programátora (cca 1/3 nabídek je i pro středoškoláky). Nebude to však vůbec snadné, proto se Vás ptám, zda lze najít i nějaké jiné východisko.

O půjčce neuvažuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.02.14 13:37
avatar

V případě, že bych neměl práci, tak bych šel pracovat klidně i mimo obor - lepší nějaká práce, než žádná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 09.02.14 13:46

Nějak se mi to nepozdává. Možná vidíte neřešitelné problémy tam, kde nejsou. Neříkám, že to bude snadné, ale není to nemožné. Prostě se přihlašte na státní VŠ. Studium je zdarma. Do nástupu na VŠ vemte jakoukoli (!) práci a trochu si našetřete do začátku, máte ještě sedm měsíců. Jděte klidně do skladu, v létě dělejte sezónní práce, makejte rukama. Pokud není nic ve vašem regionu, podívjte se jinde.

Se začátkem školního roku nastupte na kolej, vyberte si tu nejlevnější v danném městě Plaťte si ji ze svého. Choďte na brigády, obstarejte si je už předem. Neutrácejte za voloviny. Ušetříte peníze rpodičům, když nebudete doma a jíst jídlo, mít spotřebu energie atd. Možná vám díky tomu zvládnou i něco přispět.

Zažádejte si o ubytovací stipendium (např. na UK na něj má nárok každý a výše se počítá nějak podle vzdálenosti, kde žíijete). Také si zažádejte o sociální stipendium, jste-li na to jako rodina tak špatně, jistě tam ta možnost bude. Detaily neznám, ale na dané VŠ vám poradí.

Rodiče na vás budou navíc moci uplatňovat slevu na dani.

Pokud bydlíte daleko od města, kde budete studovat, možná vám nevyjdou peníze a čas na cestu domů často, ale to je rpostě oběť. Rozhodně mám pár známých, kteří to takhle zvládli. Sice to byly náročné roky, ale dostali se z kruhu ve kterém byli - že žili na místě s málem práce a neměli vzdělání.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 09.02.14 13:58

Tak už jsem druhá co se mi to nepozdává.

Za tu dobu (3/4 roku) jsem si nebyl schopen najít vůbec nikde práci (bydlím na S. Moravě)
Nemít takovou dobu ani brigádu je v lidech, ne o tom, že práce není. Co jste myslel, že s gymplem vás někdo budu prosit a nabízet vám práci, vždyť nic konkrétně neumíte. Proč jste neodešel třeba do Prahy na ubytovnu a do týdne byste pracoval. Sice manuálně, ale pracoval. O to asi zájem nemáte. Nechci vás nazlobit, ale s takovým přístupem se na VŠ ani nehlaste, neobstaráte si prostředky na studium.

Proč zavrhujete studetskou půjčku? Má výhodné podmínky. Nebo se bojíte, že byste někdy musel pracovat a splácet?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.14 14:48

Za prvé jste neměl chodit na gympl (všeobecné vzdělání), měl jste jít radši na SOŠ (aspoň byste měl odbornost). Jakou máte šanci s gymplem oproti vystudovaným sš s IT obory? Nic moc, musel byste být hodně dobrý.

Proč nejdete na kombinované či distanční studium VŠ, které se běžně studuje při práci? Na Ostravské univerzitě máte dokonce distančně Aplikovavou informatiku, kde berou bez přijímacích zkoušek! http://www.osu.cz/index.php?k…egorie=34492&id=2915&obor=760

Odklad je úplně zbytečný, na prezenční formu prostě nechoďte a máte problém vyřešen. Najít brigádu v OV není zas takový problém, musel byste ale slevit ze svých požadavků na práci.

doplněno 09.02.14 18:06:

zde odkaz na volná místa dělníků apod. v Ostravě http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/vmjedno/vmrozsir

např. ve firmě FlexI T agency s.r.o hledají dokonce 80 dělníků na dvousměnný provoz. Nástup možný ihned.

doplněno 09.02.14 18:08:

přesnější odkaz http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/vmjedno/vmrozsir

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.14 18:25
avatar

Nevím jaké byly onehdá okolnosti a na netu jsem možná tady četl stížnosti...

Nějaký ROM jelikož byl ze špatně situované rodiny měl zaplaceno studium, ubytování a já nevím co všechno ještě dokonce o tom dělala nějaká TV reportáž...načež byli snad i v TV lidé kteří byli v identické situaci ale díky barvě pleti neměli tyto finanční možnosti které snad tehdá zařídila EU, ombudsman nebo někdo takový stačí pohledat...

Třeba to zkusit podobně zda to lze... on člověk má nárok na lecos, ale není-li tmavý a hlavně hodně hlučný a v množstevní přesile k nejedné věci se nedostane...

Nakonec jak již psali jiní najít si nicmoc placenou brigádu lze..tak dlouho bez ničeho není úplně ideál...

Ale pokud bydlíte v "díře" a dojíždění stojí balík dá se to pochopit...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.