Jak si dodělat maturitu?

Od: Datum: 07.02.14 16:18 odpovědí: 14 změna: 08.02.14 14:46

Dobrý den, před lety jsem absolovovala tříletý učební obor. V dnešní době memohu sehnat práci - všude se ptají,zda mám maturitu. Ráda bych si jí dodělala, pro zvýšení šance sehnat dobrou práci. Ale bohužel jsem zjistila, že škola, kde jsem se učila, již několik let neexistuje. Poradíte mi prosím, na koho se mám s doděláním maturity tedy obrátit? Děkuji Simona


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jm*
Datum: 07.02.14 16:22

Na jakoukoliv školu, kde dělají nástavbové studium. Docházka bud denní nebo dálkově.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: simona*
Datum: 07.02.14 16:34

Děkuji, ale teď jsem si nějaké školy našla a všude je seznam oborů... Obor svrškařka se nikde neobjevuje a ani nemůže, když nikde už neexistuje... Simona

Datum: 07.02.14 16:31

Dobrý den, Vaše stará škola nemá s vaším dalším studium nic společného! Musíte si v okolí najít školu, která má nástavbové studium pro vyučené ukončené maturitou a předložit výuční list. O přijetí rozhoduje ředitel a přihlášky se dávají přibližněš do půlky března (někde berou až do konce srpna). Zřejmě budete mít zájem o dálkovou formu (příp. večerní či distanční)? Nebo máte zájem o denní? Většinou bývá ve větších městech a trvá trvá cca 3 roky, denní forma 2 roky. Po vyučení můžete pokračovat buď na podobném oboru (je na to nějaký ministerský paragraf) nebo asi v nejoblíbenějším univerzálním oboru pro všechny vyučené "Podnikání".

Zkuste pohledat http://www.infoabsolvent.cz/Obory/4 upřesněte si v menu požadavky

Pokud byste ve vašem okolí nenašla nástavbu, měla byste pak další možnost doplnit si maturitu dálkově 4-letým studiem pro lidi s ukočenou ZŠ. Zde můžete volit libovolný obor.

doplněno 07.02.14 16:36:

"Návaznost oborů (tj., jaký nástavbový obor navazuje na jaký obor vyučení) přitom stanovuje vládní nařízení."

Jinak přeji, ať se vám matura zadaří

Ohodnoceno: 2x
 
Od: simona*
Datum: 07.02.14 16:37

Velice Vám děkuji, vyčerpávající odpověď.

doplněno 07.02.14 16:39:

Díky, to je od Vás milé.

Datum: 07.02.14 16:45

Nástavbový obor nemusí mít stejný název jako ten, co jste měla na učňáku. Snad nástavba "oděvnictví" je pouze v ústeckém kraji. Zeptejte na na krejském školském úřadě, v jakém oboru si můžete doplnit maturitu. Nástavbový obor navazuje na předchozí vyučení. Tuším, že do oboru Podnikání a Bezpečnostní služby se může přihlásit každý s jakýmkoliv výučním listem. Stačí zavolat na ten školský úřad, tam vám řeknou s jistotou...

doplněno 07.02.14 18:09:

nemusíte se ani ptát na úřadě, našla jsem úplně přesně viz odkaz, máte ověřeno, můžete jít na Podnikání a Bez. služby

http://www.infoabsolvent.cz/R…-nastavbu-vyber-oboru-a-skoly

Vazba mezi vyučením a nástavbovým oborem

- nástavbový obor navazuje na přípravu v učilišti a úzce souvisí s předchozím zaměřením

- studovat můžete jen obor, který s vaším vyučením souvisí a je s ním v příbuzenském vztahu

- výjimku tvoří pouze obory, které nejsou vázány s žádným oborem s vyučením. Do nich se může přihlásit každý zájemce s výučním listem. Jsou to:

- obor Podnikání, který připravuje pro manažerské a marketingové činnosti v různých zaměřeních,

- obor Bezpečnostní služby

doplněno 07.02.14 18:20:

všechny školy s oborem Podnikání, stačí si vybrat formu studia, vybrat veřejná/soukromá (platí se) a jít se přihlásit :)

http://www.infoabsolvent.cz/O…51/Podnikani/4?zkracene=False

Ohodnoceno: 1x
 
Od: simona*
Datum: 07.02.14 16:54

Super, děkuji za radu. na školském úřadě by mi fakt měli poradit. :)

Datum: 07.02.14 17:17
avatar

V oboru svrškařka jste již asi dosáhla to nejvyšší vzdělání, které bylo možné. Situace je v dnešní době velmi špatná. Obory, firmy, které se zaměřovaly na výrobu obuvy byly houfem rušeny. Syn se vyučil ve Zruči n. S. opravářem obuvi. Pokud chtěl se naučit něco více, vždy koukal starým pracovníkům, mistrům do ruky. Tak se naučil plno fíglů. To je ale dnes již pryč, poctivé lidské práce v továrnách na výrobu obuvi je jako šafránu, úspěch má dnes leda podnikatel v oboru obuv, sedlářství, který vyrábí kvalitní, originální obuv nebo kožené výrobky na zakázku. Ale pár opravářů se jistě v okolí bydliště, nebo v Praze najde. Mnohdy ale člověk na Čecha nenarazí. Vy by jste se mohla zajímat o širší pojetí svého využití. Pokud máte nějaké estetické cítění, mohla by jste vyrábět kožené věci na zakázku. Jinak by jste se mohla podívat na školu s textilním zaměřením, nebo nějakou umělecko- průmyslovou školu. Také restaurátor pracuje v podobném duchu. Ale protože jste mladá, viděla bych to spíše na rekvalifikaci v dnes na thu žádaném oboru, hlavně práce s počítačem, účetní služby apod. Ale možná, že by nebyla špatná volba švadlena, se zaměřením na opravy oděvů. Záleží, kde bydlíte. Podívejte se ve svém okolí, jaké podniky u Vás fungují, a jaké volné pozice poptávají. Tím směrem by bylo potřeba se vzdělávat. Ještě se vrátím k synovi. Pracoval později v Ergonu a zajímala ho velmi pozice technik zdravotní obuvi, ortopedických vložek a pomůcek. Kdy se dělala obuv přímo na postiženou končetinu. To jenom ještě na doplnění přes ty boty, kam by jste mohla směřovat. Ale možná, že si maturitu doplníte v úplně jiném oboru podle toho, jakou školu máte nejblíže.

doplněno 07.02.14 17:18:

oprava: obuvi

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 08.02.14 01:40
Jestli ta "svrskarka" ma neco do cineni s vyrobou bot, tak jsem sem chtel poslat odkaz na jeden clanek, ale nepodarilo se mi ho dohledat :( Misto toho posilam 2 odkazy na podobne clanky, ktere vypadly z vyhledavace:
iDnes: Šije boty na míru i Schwarzenbergovi. Stojí 30 tisíc i více
Podnikatel.cz: Šije boty na zakázku. Stačí mu vyrobit troje měsíčně a má vyděláno

Take si vzpominam na ten pripad "vlcich deti" (da se najit spousta clanku i treba s vice informacemi), jejichz otec byl nedouceny brašnář, ale byl pry dost dobry v tom co delal (zakazkove siti z kuze) a uzivil celou rodinu.

Osobne si myslim, ze nema cenu se vrhat do jineho oboru jen proto, ze je tam udajne vetsi moznost sehnat praci. Lidi, kteri "umi s pocitacem" nebo "umi ucetnictvi" je jako much, ale lidi, kteri maji manualni zrucnost a dokonce i vyuceni v nejakem neobvyklem oboru, zase tolik neni. Jestli ten obor tazatelku bavi, urcite bych se zkousel uplatnit v nem. Bohuzel nepise, pri pohovorem o jakem praci se ji ptaji na tu maturitu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 08.02.14 01:19

Koukal jsem na seznam vsech stredoskolskych oboru akreditovanych v CR a "svrskarku" jsem tam nenasel (zrejme proto, ze jde o hovorovy nazev pro nejaky obor). Zkus si tam ten svuj predchozi obor najit a jestli chces ziskat i nastavbove vzdelani v tom oboru, tak je tam uveden nazev toho programu.

Jak uz lidi psali, nastavbu a maturitu muzes ziskat i v jinych oborech nez jen v pokracovani toho, co jsi uz drive vystudovala.

Tu maturitu po tobe asi chteji proto, ze hledas praci mimo svuj obor, ne? Prece kdyby hledali nekoho do oboru, tak se budou spise zajimat o to, co umis, nez jestli mas maturitu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: simona*
Datum: 08.02.14 11:31

To je právě ono... Vyučila jsm se sice jako obuvnice/svrškařka, ale nikdy jsem tuto profesi neprovozovala ( nebavilo mě to). Úplnou náhodou jsem se dostala do jednoho velkoobchodu jako fakturantka (můj zaměstnavalel vůbec neheděl na to, zda mám, či nemám maturitu). Práce mě velice bavila a mimo fakturace jsem se sama naučila i ostatní administrativní práce. Byli se mnou velice spokojeni. A já se v administrativě prostě našla! Před několika měsíci jsem o tuto práci ne svojí vinou přišla. Dostala jsem odstupné platy a skvělé hodnocení. Nicméně teď když hledám práci v administrativě - chtějí právě tu maturitu...

Datum: 08.02.14 11:52

nejrychlejší způsob jak k maturitě a dle vašich požadavků je právě obor Podnikání, na administrativu vyhovuje :). Z dalších 4-letých oborů obdobného směru např. obory Obchodní akademie, Ekonomie a podnikání, Veřejnosprávní činnost (zbytečně o 1-2 roky delší). Běžte na Podnikání

doplněno 08.02.14 12:03:

Obrátit se můžete též na informační a poradenské středisko spádového úřadu práce. Mají tam informace o školách a bývají ochotnější než na školském úřadě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: simona*
Datum: 08.02.14 12:13

Nejraději bych zvolila co nejkratší variantu. V dnešní době... - teď nemám maturitu, pak pro ně budu zase stará...

Od: jancaakk
Datum: 08.02.14 13:34

nic kratšího než nástavba "Podnikání" neexistuje (denní na 2 roky, dálkově většinou 3 roky). S vaší dlouholetou praxí fakturantky nejlepší volba. Absolventi se uplatní při výkonu ekonomické, provozně-ekonomické, obchodní a administrativní činnosti. O uplatnění a obsahu oboru si dále přečtěte

http://www.infoabsolvent.cz/O…51/Podnikani/4?zkracene=False

Ohodnoceno: 0x
 
Od: simona*
Datum: 08.02.14 14:46

Moc díky, školu jsem si díky Vám našla, stahla přihlášku a teď už - hurá na to ! ua Snad se budu umět učit (po těch letech po škole).

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.