Pufry - příklady

Od: Datum: 05.02.14 17:01 odpovědí: 4 změna: 05.02.14 22:54

Ahoj

Chtěl bych se zeptat na jeden příklad ohledně pufrů. Když mám zadanou otázku - vypočítejte změnu pH u pufrů po přidání KOH. Pufr je připraven z CH3COOH, V=0,25l c=0,2 mol/l a z CH3COONa, V=0,25 c=0,4 mol/l a k tomuto pufru přidám V=0,01l KOH o koncentraci c=0,1mol/l. Dokážu spočítat původní pH tvořené kyselinou a její solí, vychází mi pH = 5, ale dál nevím jak mám pokračovat s tím KOH, výsledky nemám, děkuji moc za odpovědi .

doplněno 05.02.14 18:48:

... Ještě bych měl dotaz, pokud vím, že je hustota 100% ethanolu 0,7893 g/ml, jak mám spočítat hmotnost ethanolu v 0,5l 35% roztoku ethanolu?

Lze počítat takto?
0,7893g/ml ... hustota 100% eth.
x g/ml ... hustota 38% eth.
x = 0,299 g/ml

Dosadím do vzorce m = ρ * V, což znamená m = 0,299 * 500 a m = 150 gramů?
Děkuju, moc mi to pomůže ;)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.02.14 17:33

V původním pufru jr obsaženo 0,05mol kyseliny a 0,1mol její soli; pH = 4,75 + log(0,1/0,05) = 5,05

Přídavek n(KOH) = 0,1*0,01 = 0,001mol KOH převede příslušné množství kyseliny na její sůl, takže cv roztoku nyní bude
n(CH3COOH) = 0,05-0,001 = 0,049mol a 0,1 + 0,001 = 0,101mol octanu. Nové pH bude:
pH = 4,75 + log(0,101/0,049) = 5,064.

OK?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jzizalkaz*
Datum: 05.02.14 17:37

Asi jo, děkuju, nevěděl jsem co mám potom s tím KOH dělat. Díky za odpověď

Datum: 05.02.14 20:38

Záleží na tom, jestli ta % jsou hmotnostní, nebo objemová. Pokud objemová, pak 0,5dm3 30% ethanolu obsahuje
0,3*0,5 = 0,15dm3 čistého ethanolu. Pokud jsou to hmotnostní %, musíš si najít v tabulkách hustotu 30% ethanolu, počítat hmotnosti a výsledek případně přepočítat na objem čistého ethanolu. Při míchání ethanolu s vodou dochází k objemové kontrakci, takže počítání hustoty není možné. (ró(eth.35%) = 0,945g/cm3).
m(35%) = 0,5dm3*0,945 = 472,5g. m(eth.) = 0,35*472,5 = 165,4g ethanolu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jzizalkaz*
Datum: 05.02.14 22:54

Děkuju za odpověď ;)

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.