Kontrola anglického textu

Od: Datum: 02.02.14 09:57 odpovědí: 6 změna: 02.02.14 16:20

Dobrý den,

nenašel by se, prosím, někdo, kdo by mi opravil chyby v mém textu?

Schindler’s list

Schindler’s list is a film adaptation of the book by Thomas Keneally. Steven Spielberg was directing this film in 1993. Main actors is Liam Neeson, Ben Kingsley and Ralph Fiennes. Schindlers list got a many awards including Oscar, Golden Globe Award.

The main protagonist is Oskar Schindler. He wants to be rich. War is profitable for him. Oskar has a factory to the production of enameled pots and bowls. He employs the Jews in own factory, because Peols are more expensive than Jews. Gradually he form to his Jews a certain emotional relationship and begin to be interest in their lives.

When the Jews must go to concentration camp Osvětim, Oskar buy over a thousand Jews who need for his new factory in Brněnec near the Svitavy. He decide to produce bullets, but his factory is one big sabotage.

Oskar handing out bribes to save as many Jews. He spends a few millions.

Schindler’s opposite in the film is a young Nazi Amon Goeth. He hates Jews a is the epitome of evil.

Schindler a his Jews survive the war and he become known as Jewish Savior.

Steven Spiberg is Jews too, so it was one of reasons why he made this film.

Schindler’s List os one of the best and emotional film this theme that I’ve seen.

Děkuji všem za pomoc!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pu®
Datum: 02.02.14 13:28

Dobrý den,

Schindler’s list

Schindler’s list is a film adaptation of the book by Thomas Keneally. Steven Spielberg was directing DIRECTED this film in 1993. THE Mmain actors is are Liam Neeson, Ben Kingsley and Ralph Fiennes. Schindlers list got a many awards including Oscar, OR THE Golden Globe Award.

The main protagonist is Oskar Schindler. He wants to be rich. War is profitable for him. Oskar has a factory to the production of FOR enameled pots and bowls. He employs the Jews in own factory, because Peols?POLES? are more expensive than Jews. Gradually he form JINÉ SLOVESO + 3.OS.SG. to "his" Jews a certain emotional relationship and beginS to be interest-- JINÝ TVAR: INTEREST-- in their lives.

When the Jews must go to THE concentration camp OF Osvětim TOTO MÁ EN VERZI (PŘEKLÁDÁ SE), Oskar buy- 3. OS. SG.! over a thousand Jews who need KTERÉ POTŘEBUJE? - JINAK for his new factory in Brněnec near the Svitavy. He decide-! 3.OS.SG. to produce bullets, but his factory is one big sabotage? - SABOTÁŽ? SPÍŠ PODFUK, NE?.

Oskar handing out bribes to save as many Jews. TOTO NENÍ VĚTA, SPÍŠ JEN DOVĚTEK NEBO HESLO. ROZVEĎTE. He spends a few millions.

Schindler’s opposite in the film is a young Nazi Amon Goeth. He hates Jews a is the epitome of evil. TOTO JE NAOPAK MOC HEZKÁ VĚTA

Schindler a "his" Jews survive the war and he become-! 3.OS.SG.! known as A Jewish Savior ON SPÍŠ ZÍSKAL PŘÍDOMEK "SPRAVEDLIVÝ MEZI NÁRODY" - TO SI DOHLEDEJTE.

Steven Spiberg is Jews JEDNOTNÉ too, so it was one of the reasons why he made this film.

Schindler’s List os one of the best and emotional filmS ON this theme that I’ve (EVER) seen.

Text není špatný, ale máte výkyvy od vynikajících vazeb ke zbytečným chybám. Upravte, pošlete znovu. Zkuste možná i trošku rozvést některé heslovité body, ten film si to zaslouží...

doplněno 02.02.14 14:36:

Gareth, já bych zas řekla, že se docela lišíme... ;)
Opravy docela OK, jen někde skutečně chybně:

1) must x have to - jiná modalita v tomto případě nevychází z vnějších okolností, takto vysvětlovat nelze a MUST je zde zcela správně.
2) THE concentration camp OF ... (překlad Osvětimi nechť si tazatel dohledá)
3) "Oskar buys over a thousand of Jews who need..." zde chyba ve vazbě "who need" - tedy když už opravujete, pak ano, druhá část bude "he needs", ale vztažné zájmeno nikoliv "who" - musí být jiný tvar.
4) a one big sabotage - v žádném případě nelze!
5) he spends a few million (nejsems i jistý, ale myslím, že v tomhle případě bez -s) - nejste si jistý správně, protože naopak v tomto případě je -s naprosto žádoucí.
6) Schindlers opposite in the film - slovosled.. takže In the film Schindlers opposite is a young.. - na slovosledu není vůbec nic špatně
7) He hates Jews a is the epitome of evil - jestli to "a" mělo znamenat and - a toto mi uniklo :-D , předpokládám, že "a" je skutečně AND a pak je věta vynikající, moc pěkně řečeno. Stejně tak u následující věty předpokládám a = AND. Díky za upozornění.

Možná na vás jdu trochu zhurta, ale víte, když už radím, tak zrovna v jazyce je fakt nutné vědět, o čem mluvím...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mara*
Datum: 02.02.14 15:08

Moc díky za vaše korektury...je vidět, že rozumíte angličtině o hodně víc než já

Přepracoval jsem teda text, tak snad už to bude lepší...v původním se omlouvám za některé trapné chyby ( jak s u 3. os. a překlepy), ale vložil jsem tu omylem starou verzi, kterou jsem si po sobě nepřečetl...

Schindler’s list

Schindler’s list is a film adaptation of the book by Thomas Keneally. Steven Spielberg directed this film in 1993. The main actors are Liam Neeson, Ben Kingsley and Ralph Fiennes. Schindlers list gots a many awards including Oscar or the Golden Globe Award.

The main protagonist is Oskar Schindler. He wants to be rich. War is profitable for him. Oskar has a factory for enameled pots and bowls. He employs Jews in own factory, because Poles are more expensive than Jews. Gradually he develops to his Jews a certain emotional relationship and begins to be interest in their lives.

When the Jews must go to the concentration camp of Auschwitz, Oskar buys over a thousand Jews whose need for his new factory in Brněnec near Svitavy. He decides to produce cartridges for bullets, but his factory in fact is scam (sham?).

Oskar tries to bribe German officials in order to transfer to his factory such a large number of Jews. The bribes gave all his money.

Schindler’s opposite in the film is a young Nazi Amon Goeth. He hates Jews and is the epitome of evil.

Schindler and his Jews survive the war and he becomes known as Righteous Among the Nations.

Steven Spielberg is Jew too, so it was one of reasons he made this film.

Schindler’s List is one of the best and emotional films on this theme that I’ve ever seen.

Od: pu®
Datum: 02.02.14 15:31

Mara, bylo by smutné, kdybych EN nerozuměla lépe, mám za sebou studium na VŠ... ;) Omluv netřeba, hlavně že jste věc přepracoval. Při učení každý dělá chyby.
------------------------------
Schindler’s list is a film adaptation of the book by Thomas Keneally. Steven Spielberg directed this film in 1993. The main actors are Liam Neeson, Ben Kingsley and Ralph Fiennes. Schindlers list gots ZASE TO S TOU 3.OS.SG. NEPŘEHÁNĚJTE, TOHLE JE MINULOST ;) a PROČ? VŽDYŤ NÁSLEDUJE POLURÁL! many awards including Oscar or the Golden Globe Award.

The main protagonist is Oskar Schindler. He wants to be rich. War is profitable for him. Oskar has a factory for enameled pots and bowls. He employs Jews in own TO JSEM MINULE PŘEHLÉDLA. STAČÍ OBYČEJNÉ JEHO factory, because Poles are more expensive than Jews. Gradually_ (TADY BY MĚLA BÝT ČÁRKA) he develops to his Jews a certain emotional relationship and begins to be interest__ STÁLE CHYBÍ SPRÁVNÝ TVAR = ZAJÍMAT SE O in their lives.

When the Jews must go to the concentration camp of Auschwitz VÝBORNĚ , Oskar buys over a thousand Jews whose need Z TOHO JSTE ZMATEN - PŘELOŽTE: "KTERÉ (ON) POTŘEBUJE" for his new factory in Brněnec near Svitavy. He decides to produce cartridges for bullets, but IN FACT (nebo možná lépe IN REALITY) his factory in fact is A scam (sham? - ANO, SHAM JE LEPŠÍ).

Oskar tries to bribe German officials in order to transfer to his factory such a large number of Jews. The bribes gave all his money. Tohle opravujete trochu složitě a zbytečně. Původní verze byla o něco gramaticky lepší. Tohle je lepší významově Zkuste ještě upravit. Zejména druhá věta - chápu, co chcete říct, ale takhle to nejde.

Schindler’s opposite in the film is a young Nazi Amon Goeth. He hates Jews and is the epitome of evil.

Schindler and his Jews survive the war and he becomes known as Righteous Among the Nations. VÝBORNĚ, SNAD JEN MOŽNÁ TEN TITUL DO UVOZOVEK.

Steven Spielberg is A Jew too, so it was one of THE reasons he made this film.

Schindler’s List is one of the best and MOST (TO JSEM ROVNĚŽ MINULE PŘEHLÉDLA) emotional films on this theme that I’ve ever seen.

Zkuste poslat ještě jednou Ale jinak dobrý. Pokud někde nechápete důvod opravy, zeptejte se.

doplněno 02.02.14 16:05:

Schindler’s list is a film adaptation of the book by Thomas Keneally. Steven Spielberg directed this film in 1993. The main actors are Liam Neeson, Ben Kingsley and Ralph Fiennes. Schindlers list got many awards including Oscar or the Golden Globe Award.

The main protagonist is Oskar Schindler. He wants to be rich. War is profitable for him. Oskar has a factory for enameled pots and bowls. He employs Jews in his factory, because Poles are more expensive than Jews. Gradually, he develops to his Jews a certain emotional relationship and begins to take interest (já už fakt nevím!) in their lives. TAKHLE JE TO V POHODĚ. JÁ MĚLA NA MYSLI: BE INTERESTED IN. NICMÉNĚ TATO VAZBA JE ROVNĚŽ SPRÁVNĚ.

When the Jews must go to the concentration camp of Auschwitz, Oskar tries to bribe German officials, SO that he could transport over a thousand Jews for TO (VAZBA: TRANSFER (STH./SB.) TO) his new factory in Brněnec near Svitavy. He decides to produce cartridges for bullets, but in fact his factory is A big sham. In reality, he wants to save Jews.

Schindler’s opposite in the film is a young Nazi Amon Goeth. He hates Jews and is the epitome of evil.

Schindler and his Jews survive the war and he becomes known as ¨Righteous Among the Nations¨.

Steven Spielberg is a Jew too, so it was one of the reasons he made this film.

Schindler’s List is one of the best and most emotional films on this theme that I’ve ever seen.

Tohle už je fajn. Ty chybky jsou v pohodě. Já bych to celé překopala jinak :-D , ale o to vůbec nejde. Text je to pěkňoučký, slušně vypichuje hlavní témata a nějaké nejasnosti tam být musí, máte před sebou ještě celých milion let, abyste se to naučil ;) A taky nechceme, aby si vyučijící myslel/a, že jste něco někde obšlehl *stop* Tak už jen spravte ty poslední maličkosti, posílat myslím už nebude třeba ;) Hodně zdaru.

doplněno 02.02.14 16:44:

Rádo se stalo, přijďte zas *slunce*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mara*
Datum: 02.02.14 15:59

Tak ještě jednou... Trošku jsem to pozměnil, abych se vyhnul těm problématickým místů a zjednodušil to

Schindler’s list

Schindler’s list is a film adaptation of the book by Thomas Keneally. Steven Spielberg directed this film in 1993. The main actors are Liam Neeson, Ben Kingsley and Ralph Fiennes. Schindlers list got many awards including Oscar or the Golden Globe Award.

The main protagonist is Oskar Schindler. He wants to be rich. War is profitable for him. Oskar has a factory for enameled pots and bowls. He employs Jews in his factory, because Poles are more expensive than Jews. Gradually, he develops to his Jews a certain emotional relationship and begins to take interest (já už fakt nevím!:-D) in their lives.

When the Jews must go to the concentration camp of Auschwitz, Oskar tries to bribe German officials, that he could transport over a thousand Jews for his new factory in Brněnec near Svitavy. He decides to produce cartridges for bullets, but in fact his factory is big sham. In reality, he wants to save Jews.

Schindler’s opposite in the film is a young Nazi Amon Goeth. He hates Jews and is the epitome of evil.

Schindler and his Jews survive the war and he becomes known as ¨Righteous Among the Nations¨.

Steven Spielberg is a Jew too, so it was one of the reasons he made this film.

Schindler’s List is one of the best and most emotional films on this theme that I’ve ever seen.

Moc díky za pomoc, mě ještě čeká skoro celá střední a vysoká, takže fakt toho víc nevymyslím.

Od: mara*
Datum: 02.02.14 16:20

Ok, opravím.

Moc díky za vše, vážím si Vaší ochoty mi pomoct

Od: gareth*
Datum: 02.02.14 13:44

Steven Spielberg was directing this film in 1993. - S. Spielberg directed this film in 1993. Asi bych dal jen prostý minulý čas.

Main actors is.. - máš množné číslo actors a zároveň "is", takže main actors are

Oskar has a factory to the production of enameled pots and bowls. - Oskar has a factory for production of...

He employs the Jews - he employs Jews

co je Peols?

Gradually he form to his Jews a certain emotional relationship and begin to be interest in their lives. - he forms.., and begins to be interested in their lives.. i tak je ta věta trochu neohrabaná, ale budiž

When the Jews must go to... - spíše byhc dal When the Jews have to go to... ta povinnost vychází z okolností.. zde bych také dal go to the concentration camp Osvětim.. ten tábor Osvětim byl jen jeden, proto the.

Oskar buy thousand Jews who need... - Oskar buys thousand of Jews who he needs for his new factory...

he decide - he decides

but his factory is one big sabotage. - is a one big sabotage

Oskar handing out bribes to save as many Jews - Oskar hands out bribes to save as many Jews as possible.

He spends a few millions - he spends a few million (nejsems i jistý, ale myslím, že v tomhle případě bez -s)

Schindlers opposite in the film - slovosled.. takže In the film Schindlers opposite is a young..

He hates Jews a is the epitome of evil - jestli to "a" mělo znamenat and, tak mi ta věta nedává trochu smysl.. co jsi přesně myslel/a?

Schindler a his Jews survive the war and he become known as Jewish Savior - and he becomes known as.. opět "a" = and? :D

Steven Spielberg is Jews too - tuším, že je jen jeden, tudíš Spielber is Jew... taky bych nejspíše dal one of the reasons

a poslední věta - film this theme - film about this theme... that Ive seen.. možná je lepší použt Ive ever seen, ale to už je jen detail

snad jsem nic nepřehlédl, případně něco neopravil špatně :)

doplněno 02.02.14 13:47:

No, koukám, že se s Pu až tolik nelišíme. :D

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.