Gymnázium vs. SOŠ

Od: Datum: 27.01.14 20:05 odpovědí: 13 změna: 30.01.14 23:10

Dobrý den,

chci se zeptat, jak byste se rozhodli vy v mém dilema.

Rozhoduji se mezi gymnáziem a SOŠ konkrétně obor veřejnosprávní činnost. V budoucnu (na VŠ) bych nejspíš chtěla věnovat studiu práv (ještě nejsem na 100% rozhodnuta). Můj známkový průměr je 1,0, takže v učení žádný problém není.

Nemohu se rozhodnout. Mám strach, že po dokončení SŠ nějak "zblbnu" a nebudu chtít jít na VŠ. Ale pokud bych chtěla studovat právo, tak mě nejlépe na výšku připraví gympl. A pokud bych se rozhodla později studovat něco jiného, tak z gymplu se můžu vydat "kamkoli". A jakou mám šanci se dostat z veřejnosprávní činnosti na výšku na práva? A co moje šance přijetí na jiné obory na VŠ?

Jak byste se rozhodli vy, a jak byste svou odpověď odůvodnili?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.01.14 20:10

gympl, protože je nejtěžší typ sš a s průměrem 1,0 by ses na SOŠ mohl nudit

doplněno 27.01.14 20:37:

jestli nejsi úplně rozhodnutý, tak opravdu raději gympl. Když změníš názor a budeš chtít studovat něco jiného, tak z gymplu můžeš měnit vždy

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.14 20:21

Dobrý večer, Není pravda, že by ses na SOŠ nudit, já tento obor studuji (na ZŠ jsem měla průměr 1,0 taky) a vůbec se ted nenudim ba naopak. Je to spousta co se učit a třeba angličtinu nebo český jazyk se učíme podle stejných učebnic jako gympl a máme stejné testy v tom jsme si s gymplem rovni, ale záleží na škole. Podle mě veřejná správa a právo jsou dost náročné.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: jullin
Datum: 27.01.14 20:23

Já bych byl spíš pro SOŠ. Ne vždy platí, že je gympl těžší než SOŠ. Po dvou letech na gymplu jsem přestoupil na strojírenství. Musel jsem tam makat mnohem víc. A pokud víš, na jakou VŠ jít, vybral bych podobný obor i na SŠ. Budeš mít potom výhodu, protože budeš znát alespoň nějaké základy oproti lidem z gymnázia.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cuca®
Datum: 27.01.14 21:36
avatar

Ahoj, nakonec se musis rozhodnout sam. Ja gympl /neukamenujte me) neuznavam jako skolu, ale spis opravdu jako pripravu na VŠ.A to prave kvuli tomu, pokud opravdu nakonec nebudes z nejakeho duvodu chtit dal studovat, tak budes sice maturitu mit, ale zamereni zadne zeptej se na to v te ver.spr.skole, zda jsou uchazeci prijimani na vysoke skoly typu prava..poptej se a hodne stesti pri rozhodovani.mam dceru v devitce, sla grafickym směrem, ale nekolik jejich spoluzaku ma stejne dilema.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jojo*
Datum: 27.01.14 21:52

asi bych volila gympl - který je přípravou na VŠ. můžeš se pak rozhodnout třeba pro jiný obor, než práva. je pravda,že po jeho absolvování budeš mít maturitu, ale žádné zaměření.

jaké zaměření budeš mít po absolvování oboru veřejnosprávní činnost - to si moc nedovedu představit. to mi zrovna zní dost vágně. jaké uplatnění - někde na úřadě? nebyla by pak lepší ekonomka?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 27.01.14 22:42

Ahoj,

veřejnosprávní činnost před cca pěti lety na VŠ dokončilo několik mých kamarádů, na práva na Karlovce se z celé třídy dostal jeden (a hlásilo se jich tak deset).

Povím ti to takhle: přijímací zkoušky na většinu VŠ, na ty s právy rozhodně, jsou stavěny tak, že lidé z gymplu mají výhodu. Učivo je stavěno tak, že počítá se znalostmi z gymplu, naopak odborné věci se berou od začátku. Sama jsem chodila na zaměřenou střední školu a na vysoké (a u přijímaček) jsem tam brala jako handicap. Za mě je tedy rada jasná.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: albireo*
Datum: 28.01.14 08:58

a v čem mají vlastně lidi z gymplu výhodu při přijímačkách? že mají mnohem širší záběr?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 28.01.14 23:00

Přijímačky bývají často stavěné na testech z obecného přehledu, který prostě ze zaměřených škol nikdy není tak široký, přcijen je na nich např. zeměpis, dějepis atd. např. jen rok, dějiny umění na většině vůbec atd.

Samostatnou kapitolou jsou pak školy, často ekonomické, kde jsou přijímačky z matematiky. (Vím, že zde je to trochu mimo mísu. Bývá to z matematiky na úrovni gymnázia, kam se často na SOŠ vůbec nedojde, bohužel.

I se SCIO Obecnými studijními předpoklady mi přišlo, že lidé ze SOŠ, i když velmi inteligentní, bojují mnohem mnohem více.

A i pak přetrvávají potíže po přijetí, jak jsem zmiňovala...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: albireo*
Datum: 29.01.14 06:47

studenti SOŠ jsou možná rádi, že se tam v matice nedojde tam, kam na gymplu a ve fyzice a chemii a a a ...

asi se dá dostat na VŠ i díky dobrému průměru ze střední, se čato píše

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 30.01.14 20:27

Upříně, na průměry dneska všude pečou. Z žádaných oborů na ně nepřijímají nikde, možná jen tam, kde nejsou zájemci. Tu a tam se za ně dají získat body navíc, ale to je tak všechno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.14 23:10

Nemáš úplně pravdu. Jsou školy, kde se na průměr bere. Třeba taková medicína, ale tam je to do průměru 1.01 za celé studium, takže 1-2 dvojky za celou délku studia (4 roky). Pokud člověk není génius nebo nechodí na trapně lehkou školu, nemá to. Tady by se sice ukazovalo, že chodit někam na SOŠ nebo něco lehčího je lepší, ale na medicínu (objem učiva na medicíně) to nepřipaví.

Jsou školy, kde berou do vyššího průměru. Dnes je tolik možností, jak se na VŠ dostat. Prominutí přijímacích zkoušek a tedy přijetí na základě nich je možné na většině škol a oborů. Ať už je tp účast a umístění v soutěžu (SOČ, olympiády) nebo SCIO testy a jiné srovnávací zkoušky. A pak jsou tady přijímačky. Kromě nejžádanějších oborů se není problém dostat.

Volit si tedy nějakou lehčí školu z důvodu lepšího studijního průměru a přijetí na VŠ na průměr je blbost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.14 07:02

(Mozna bohuzel), ale vsechno je nastavene tak, ze chcete-li jit na VŠ, běžte na gympl. Jsou sice školy, kam se dá dostat i z SOŠ, ale tam bych práva neřadila. Podívej se na statistiky na právech - přihlášení/přijetí, i když jsou dost zkreslené, protože spousta lidí se hlásí na více škol. Nicméně ten převis je dost velký.

doplněno 28.01.14 14:43:

@eulalie:

V tomhle případě průmyslovka vůbec nepřipadá v úvahu!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.14 14:39
avatar

Jděte na gymnázium, pro vysokou školu je to nejlepší příprava. S vaším známkovým průměrem bych ani o ničem neuvažovala. Na průmyslovku zapomeňte i z toho důvodu, že je dost pravděpodobné, že nároky na učivo na ní nebudou takové jako na gymnáziu a možná byste se tam nudila.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.