Krev Indianu

Od: Datum: 22.01.14 17:25 odpovědí: 9 změna: 22.01.14 20:37

ahoj nevíte náhodou někdo proč mají indiani a aboridžinci krev pouze skupiny 0 a A


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: claire*
Datum: 22.01.14 17:52

Je to dáno geneticky, stejně jako barva pleti nebo tvar nosu. Každá rasa nebo etnikum sdílí společné geny ve větší míře, než ve srovnání s jinými etniky. Američtí Indiáni mají téměř 100% skupinu 0, Eskymáci a Laponci mají ze 60% skupinu A, v Asii je vyšší výskyt skupiny B. Třeba u nás v ČR se vyskytují všechny krevní skupiny, nejčastěji A a 0, pak B a AB. Kromě skupin A,B, AB a 0 ještě existuje spousta dalších krevních skupin, které ale nejsou tak významné (třeba C, D, E, K, M, N atd.)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.01.14 18:30

Jen bych doplnil... základní krevní skupiny jsou pouze 4 - A; B; AB; O

Ta hromada dalších písmenek co Claire uvádí už nejsou krevní skupiny, ale antigeny, které ovlivňují Rh faktor.

Například označení mé krevní skupiny (jak ho uvádí transfúzní stanice) je A1 POS CcEeK-, ale zjednodušeně lze říci, že mám A+

Ohodnoceno: 0x
 
Od: claire*
Datum: 22.01.14 18:36

Nemáte úplně pravdu. Antigeny C, c, D (také známý jako Rh faktor), d, E a e patří do jednoho skupinového systému, takže jejich kombinace tvoří jednu krevní skupinu (třeba Vaši CcDEe). Antigeny A a B tvoří další systém, jejich kombinace skupinu (u Vás A). Antigeny M a N, S a s tvoří další systém, antigeny K a k další systém (K většina lidí nemá, takže Vy máte kk) atd. ;) Takže celkem má člověk několik krevních skupin, které jsou tvořeny různou kombinací antigenů z různých skupinových systémů ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.14 18:53

Claire, vím, že existují různé skupiny antigenů, tuším 40, ze kterých je 5 nejhlavnějších... Mně jde jen o to, že tohle dělení bych neoznačoval přímo jako skupiny... Někoho by to mohlo zmást. Určitě dobře víte, že celosvětově se uznávají 4 základní krevní skupiny, jejich objevitelem je prof. Jánský.

Pro transfuze plné krve je nejdůležitější rozlišení čtyř základních skupin spolu s pozitivním nebo negativním faktorem... V tomhle ohledu by šlo tvrdit, že je osm krevních skupin, přesto se všude lze dočíst, že jsou krevní skupiny čtyři.

Myslím, že se lze shodnout na čtyřech krevních skupinách spolu se spoustou různých informací, kterými lze krevní skupinu dále specifikovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: claire*
Datum: 22.01.14 19:03

Krevní skupina v systému AB0 je spolu s Rh faktorem nejdůležitější pro transfuze, ale ostatní krevní skupiny jsou také významné, i když méně (třeba v kriminalistice nebo při určování otcovství - význam pro to měly alespoň v minulosti). Přesto jsou to stále krevní skupiny. Souhlasím, že laika by to mohlo zmást, proto se také nejčastěji uvádí jen ta základní z AB0 systému. Ty ostatní jsem uvedla jen pro zajímavost, kdyby se třeba tazatel chtěl dozvědět i něco navíc :)

Jinak ještě doplním, že objevení krevních skupin se nedá připisovat jen Janskému (krátké a), zásluhy má i Karl Landsteiner, ten dokonce popsal některé skupiny jako vůbec první. A pokud vím, tak transfuze plné krve se dnes již neprovádějí, transfundují se buď jen krvinky nebo plazma. Ale to jen tak na okraj, asi jste to myslel obrazně ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.14 20:37

Přesně...

Nevím proč cpu prof. Janskému vždy dlouhé á... mea culpa

doplněno 22.01.14 20:41:

Ano Landsteiner dostal za objev skupin nobelovku, ale objevil jen tři skupiny, ta čtvrtá (AB) mu utekla... ;) AB jako první popsali Sturli a Decastello, ale objev všech 4 skupin je připisován právě prof. Janskému.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.14 17:55
avatar

Krevní skupiny se vyvíjely postupně, nula je nejstarší, áčko trochu mladší, béčko ještě o něco víc mladší a ábéčko velmi čerstvé. Ony zmíněné skupiny se od zbytku oddělily dřív, než ke vzniku dalších skupin došlo, a nevyvinuly se u nich nezávisle; a protože je zeměpisná poloha dostatečně izolovala, nezískali je ani dodatečně.

doplněno 22.01.14 17:59:

Ach to slovo skupina... "ony zmíněné skupiny obyvatel se od zbytku oddělily dřív, než ke vzniku dalších krevních skupin došlo"... :-D

Ohodnoceno: 3x
 
Od: buss
Datum: 22.01.14 19:13

A "modrá" krev?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.14 19:21
avatar

To jako vážně? ;)

Tak pro jistotu: tam krevní skupina nehraje roli vůbec žádnou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny škola
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.