Známý/známí...Jak to je?

Od: Datum: 20.01.14 17:04 odpovědí: 6 změna: 20.01.14 18:34

Ahoj,

je to asi divná otázka, ale... Někde jsem měla odpovědět na otázku: Kde jste se o naší firmě dozvěděla? A chtěla jsem odvědět: Internet, přátelé a známý/í (myšleno v písemném projevu a v 1. pádu) a problém nastal, když jsem nevěděla, zda napsat známý nebo známí Beru to jako zpodstatnělé přídavné jméno a skloňovala bych ho podle slova mladý...tedy: přátelé a známí (jako mladí) a nebo známý? Docela jsem se do toho zamotala a fakt nevím :( pak mě tedy napadlo, že to můžu napsat i jinými slovy, ale už bylo pozdě a teď mi to fakt vrtá hlavou jestli měkké nebo tvrdé i díky za každou odpověď a přeju hezký den...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.01.14 17:05

Ti známí, tak měkké:) Známý by bylo, kdyby tam byl mužský tvar (ten muž je můj známý..)

Ohodnoceno: 0x

Od: hop®
Datum: 20.01.14 17:09

Záleží na tom, kolik jich bylo. Byl to jeden mladý známý? Anebo nějací další dva (nebo více) mladí známí? ;)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 20.01.14 17:25

Souhlas s Hopíkem ;)

Jednotné číslo "ý" , množné "í"

Datum: 20.01.14 17:34

vzhledem k tomu že "přátelé" je v množném čísle, viděl bych to na "známí" - tedy taky množné číslo.

Od: dobrman*
Datum: 20.01.14 17:36

Poradil mi to známý(mladý) kamarád, poradili mi to známí (mladí) přátelé

Datum: 20.01.14 18:34

jestli vám jde o to, jestli jste se neztrapnila, tak v pohodě, obě odpovědi jsou správné - "známý", pokud vám o firmě řekl jeden známý člověk, "známí" pokud jich bylo víc...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.