Trpný rod Aj

Od: Datum: 18.01.14 23:28 odpovědí: 6 změna: 19.01.14 10:42
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: luke237
Datum: 18.01.14 23:46
many buildings are repaired (have been repaired, are being repaired)
Ohodnoceno: 0x

Od: pu®
Datum: 19.01.14 00:12

V bodě 4: Jak naznačil Luke, máte tam jednak plurál, jednak "now" - to by chtělo průběh. Vámi užitý čas není vyloženě špatně a uznat se dá, ale když tam to "now" mají napsáno, cítila bych indikaci průběhu.

V bodě 8: Připomeňte si, jak se tvoří podmínka a co nesmí být použito po "if" ;)

Obojí opravte, dejte ke kontrole.

doplněno 19.01.14 00:13:

Omlouvám se, nikoliv v bodě 8, ale v bodě 7.

doplněno 19.01.14 12:57:

Elliso, teď už správně. Mindu poprosím, aby příště tazateli neservírovala odpovědi na podnose... Já vím, je mi houby po tom, jak kdo radí, a Ellisa je světlá výjimka - snaží se sama a dává si věci zkontrolovat ( *hej* ) - ale je to k ničemu. Teprve až si k řešení dojde sama, věc se pořádně zafixuje a napříště už s ní nebude mít problémy...

doplněno 19.01.14 13:06:

Ještě k naihonn: Máte tam explicitně "now". Takže jde vyloženě citově o zvuk - řekněte si:

...have now been repaired.

x

...are now being repaired.

Ano, prostá gramatika povoluje obojí - jak čas předpřítomný, tak přítomný průběhový. Ale to "now" je prostě poměrně jasný indikátor čistého průběhu. Srv. použití rodilými mluvčími (ač nutno brát v potaz, že ti někdy taky mluví jako pras...).

doplněno 19.01.14 16:16:

Naihonn, vy si pletete dvě věci - určení času (now) a konkrétní použití slova now v gramatické konstrukci. I tady existuje gramatická poučka (ne, nebudu ji hledat, otevřete Duškovou sám), ale faktem zůstává, že užití "now" v předpřítomnosti přinejmenším "nezní", ačkoliv z logiky věci, jak jsem řekla, předpřítomnost szř ve větě možná je. Nebýt tam "now" v zadání explicitně uvedeno, pak s vámi souhlasím. Takto nikoliv. Tedy ještě jednou: časově ano, gramaticky ano, uvedení "now" význam upřesňuje a "tlačí" do užití přítomného průběhu. Howgh.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 19.01.14 05:35

Luke má pravdu, když uvedl všechny tyhle možnosti, protože z kontextu se nedá přesně říct, jestli díky těm vybraným penězům jsou ty budouvy už teď opravovány (jak říkáte průběhový čas), nebo jestli to znamená, že už teď byly opraveny ( asi bych se v tomhle případě spíš přiklonil k tomu have been repaired).

doplněno 19.01.14 16:00:

Pořád platí to, že now je nyní buď jako, že nyní už je to opravené, nebo že nyní už se to opravuje. To prostě jasné není. Obojí je potenciální možnost. Ale tak ono je to stejně relativně jedno.

doplněno 19.01.14 16:23:

No jo, to nevadí, nemůžeme se vždycky shodnout. Já se budu držet toho, co vím a co jsem vyčetl. Příklady se na internetu najít taky dají. Ale v zásadě o to až tak nejde. Jak sama říkáte, obojí je gramaticky správná konstrukce, takže tazatelka by to měla dokázat obhájit.

Datum: 19.01.14 08:12

Děkuji moc, takže 4) are being repaired/have been repaired a 7) be dont done?

Datum: 19.01.14 08:21

eliso, 4) máš dobře, ale 7) má být trpný rod, čili "isnt done"

Datum: 19.01.14 10:42

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.