Vypocet jehlanu a kuzele

Od: Datum: 16.01.14 10:23 odpovědí: 5 změna: 16.01.14 13:39

Ahoj :) potřebovala bych poradit jak vypocitat tyhle příklady :)

Vypocitej objem jehlanu s obdelnikovou podstavou.
a = 5cm
u (uhlopricka) = 13cm
v = 7cm
V =? (cm)

A poradi někdo jak vypocitat tento priklad? :)... nevim si stim rady :)

Kolik krytiny potrebujeme na vez kostela tvaru kuzele, pocitame-li i 5% na odpad?
d (průměr) = 16m
v = 15m


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.01.14 11:16
avatar

A vzorečky znáte? Pokud se to učíte, měli byste si je říci a mít je někde. Nicméně připomenu: Kužel, jakož i jehlan, má objem základna krát výška lomeno třema (V = 1/3 S*v). (Pod "základnou" se rozumí samozřejmě její (plošný) obsah, u kuřele je to kruh, čili S= π r2 = ¼ π d2 , u uvažovaného jehlanu je to obdélník S = a*b, a poradíme se s panem Pythagoem.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: monniishek
Datum: 16.01.14 11:46

Diky za odpoved :) a snahu mi to nejak vysvetlit :).. stejne sem to nepochopila :) jinak vzorecky mam no.. :) jen nevim postup jak snimi pracovat :)

Datum: 16.01.14 12:36
avatar

To nechápu. Prostě do ních dosadíte, ne? Pravda, u kuřele jsem nedal vzoreček po povrvh(tedy plášť). ale vy ho znáte, jak píšete (scválně. znéte?). Ale vezměme ten jehlan. Jeho podstava je obdélníková, jaký je obsah obdélníka? No přeci a*b, kde a.b jsou jeho strany. Kolik je a? Ze zadání je a = 5 cm. Kolik je b? to v zadání není, ale známe úhlopříčku u = 13 cm. Co říká Pythagoras? V pravoúhlém trojúhelníku o odvěsnách a.b a přeponě c platí

a2 + b2 = c2

Náme tam někde pravoúhlý trojúhelník? Ano, je tvořen polovitou základového obdélníku a má strany a = 5 cm, b =?, c = u = 13cm. Takže znáte cvě veličiny totiž a a c, vypočtu snadno, že b =? (schválně? umíte dosaqdit?

)No a když teď znáte a, b a v, tak znáte vše, co potřebujete dosadit do vzorečku

V = (a*b*v)/3 (nebo jinak, spočtete zzákladnu S = a*b a dosadíte do vzorečku V = (1/3)*S *vTak to zkuste a ozvěte se.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: monniishek
Datum: 16.01.14 13:18

Pokud sem to dobre pochopila :) pythagorova veta vysla b=12cm :)...a kdyz sem to dosadila do vzorecku :) vyslo mi V=140cm ...?

Datum: 16.01.14 13:39
avatar

Číselně je to v pořádku, jen když připisujete jednotky, tak délky (a,b.v) jsou v centimetrech, obsahy (S = ab) mají jednotky cm2 (a [cm] * b cm = ab cm*cm = ab [cm2]) nu a objem bude mít jednotky cm3 (jednotky píšu do hranatých závorek, aby bylo jasno, že to jsou právě jednotky. Ono to má mimo jiné i smysl kontrolní. Když vám nějaký objem například vyjdedosazením do vzorečku v centimetrech nebo v centimetrech na čtvrtou, nebo dokonce, nedej bůh, v kilogramech, někde děláme chybu. Tomu se říká rozměrová kontrola.)

No a tem druhý příklad jistě zvládneš; jaký je pro to vzorec?

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.