Mám se pokusit o vysokou školu?

Od: Datum: 14.01.14 01:03 odpovědí: 7 změna: 14.01.14 10:38

Dobrý den,

je mi tak kolem a kolem 19 let. Po základní škole, na kterou vzpomínám velice nerad jsem nastoupil na učební obor elektro, který jsem úspěšně dokončil. Dále, jelikož jsem si spočítal, že dnes bych se pouze s tímto lisem protloukal velmi těžko, tak jsem momentálně na nástavbě Ekonomicko-podnikatelské. A já furt nevím, jestli mám jít poté na vysokou školu.
Když se vrátím zpátky do základní školy, tak jak jsem psal víše, nevzpomínám na to rád. Moje učitelka třídní, si mne velice dobírala, brala si mne do kabinetu a neustále na mne řvala. Měl jsem z toho opravdu velmi těžké dětství a nejednou jsem si chtěl až hodit mašli, ale nebudem se k tomu vracet.

Jak jsem končil 8 třídu měli jsme se rozhodovat kam půjdeme. Já, jelikož jsem si o sobě myslel že jsem budižkničema, neustále mi to sypala do hlavy, tak jsem nechtěl jít ani na učební obor. Ale moje matinka zlatá domluvila schůzku s psicholožkou, u které jsem si měl zjistit status IQ a k čemu se nejvíce hodím. No, dopadlo to jak dopadlo. Podle paní psycholožky, která ze mě byla dosti na větvi jsem měl mít IQ něco kolem 135? Také u mne objevila velikou zručnost na ruce a neskutečně navíšenou prostorovou paměť. Bohužel, oproti tomu můj mozek nebyl sto pochopit češtinu a jazyky obecně. No, doporučila mi architektoniku. Tak tedy ano. Šel jsem to skusit. Dal jsem si tam poté přímačky a jelikož jsem neměl průměr psal jsem testy. Z matematiky, fyziky a chemie jsem měl testy bez chyby, matematika mi opravdu šla, ale z jazyků jsem prošel totálně z odřenýma ušima, spíše ne. Když mne ale ředitel viděl, řekl mi, že mne veme...

Když jsem ale viděl, že k tomu potřebuji jazyky, vzpomněl jsem si opět na svoji třídní a raději jsem šel na eletrikáře. Teď se rozhoduji, jestli mám jít v učení elektra dál. Manuálně mi práce jde, na stroji jsem se nauči psát asi za týden a právě se učím hrát na klavír. Ale jak jsem studoval materiály škol, zase jsou v tom jazyky a já se bojím že to nevzládnu. Poradíte mi, jestli to má se mnou cenu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: luke237
Datum: 14.01.14 01:11

Jazyk(y) jsou povinne na VS, s tim nic neudelas. S tvojim IQ by snad ale nemel byt problem se ty nezbytne zaklady naucit a prolezt.

Na jakou VS se chces hlasit? Elektro nebo architekturu? Kdyz budes studovat to, co te (treba i tajne) vnitrne zajima, tak tim v pohode projdes.

Na semestr nebo rok tu VS muzes zkusit. Uvidis, jak se ti to libi, jak si vedes v porovnani s ostatnimi, jak ti sedi obor atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 14.01.14 01:13
Jeste jsem zapomnel dodat - na zakladku se opravdu vykasli. To je uz davno za tebou. Je to davna minulost. Psycholozka jasne prokazala, ze blbec nejsi a ta tomu rozumi urcite vice nez tvoje byvala tridni ucitelka.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: dobrman*
Datum: 14.01.14 05:31

No, je vidět, že jazyk opravdu není Tvoje silná stránka, ale na to jsi se neptal. Já být Tebou, tak do toho jdu, je dobré, že jsi manuálně zručný, v životě by ses neztratil a práci bys jistě našel, hloupý nejsi, tak proč to nezkusit. V nejhorším případě bys školu nedokončil, nebyl bys ani první a ni poslední. Jednou by sis to mohl pak vyčítat, že jsi to alespoň nezkusil. Tak držím pěsti

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.14 08:22

Dobrý den,

velice mě udivuje, jak často a s jakým důrazem vzpomínáte na základní školu. Vysoká škola nemá se základkou nic společného, jinými slovy, na základku zapomeňte. Byla to jen jedna etapa života, která je pryč, něco dala, něco vzala, ale netřeba se k ní vracet.

A teď k vysoké škole. Pokud Vám nejdou jazyky, tak nezoufejte, takových je nás mnoho . Ovšem musíte počítat s tím, že jazyk je dnes součástí jakkékoliv VŠ. Pokud jste nadaný na matiku, jste vyučený elektrikář, nabízí se jít studovat nějaký technický obor, kde se sice jazykům nevyhnete, ale neklade se tam na ně takový důraz, jako na humanitních oborech. Na technice se většinou z jazyka nevyhazuje, ale samozřejmě že nějakou znalost student prokázat musí, bez toho to nejde. Taky si nelze myslet, že když Vám šla matika na učňáku, automaticky s ní zaválíte na výšce. Je to jiná a pochopitelně těžší matematika, ale pokud Vás nepokoří hned na začátku, dá se s ní vyjít

Pokud by jste se rozhodl studovat humanitní nebo řekněmě nějaký manažerský obor, bude to sice méně matematiky, ale o to větší důraz na ostatní předměty, které by Vám mohly dělat potíže.

Osobně nevidím důvod, proč by jste nemohl VŠ zkusit. Dejte si přihlášku, nebo klidně víc, a jestli zvládnete přijímačky, zkuste semestr, dva... Buď to půjde nebo ne.

Aspoň se pak nebudete ve 40 letech litovat, že jste to nezkusil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vysokaskola
Datum: 14.01.14 09:09

Zkus to, za skoušku vyjma 500,- za přihlášku nic nedáš a až budeš starší, budeš si to vyčítat, že jsi to nezkusil/a

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davson12*
Datum: 14.01.14 09:29

Vyskoká škola a základní škola je dost velký rozdíl. Já jsem bojoval se střední škole a vejška byla naopak super. Je tam fajn přístup a pukud te to opravdu baví nění co řešit. Pokud si to chceš udelat "jako aby si neco mel" ta kto se na to vyprdni a jdi makat, protoze bez prace s VS te neceka asi nic jineho jak pracak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 14.01.14 10:38

Když pomýšlíte na studium vysoké školy, tak asi máte k výučnímu listu i maturitní vysvědčení.

S výučním listem máte zároveň i základní kvalifikační požadavek pro práci elektrotechnice podle vyhlášky č. 50/1978 Sb., tak zvané "padesátky". Určitě ji znáte, nemusím se rozepisovat. Pro vyšší stupeň kvalifikace potřebujete nejen potřebné roky praxe, ale skutečnou praxi a k tomu i potřebnou teorii. Důkladně nastudovanou, pochopenou a neustále praxí prohlubovanou. S vaší kvalifikací můžete být pan elektrikář s nejrůznějším uplatněním v průmyslu, servisu, instalacích, údržbě, atd. i bez vysoké školy. Kvalitní kvalifikovaný elektrikář, elektrotechnik je ve svém oboru uznávaná a ceněná osobnost.

Jestli si myslíte, že vám jako maturita stačí studium na škole Ekonomicko-podnikatelské (co to je?), tak v elektrotechnice ne. Ve vašem zájmu by bylo vhodné si udělat maturitu ve vašem oboru, normální klasickou elektrotechnickou průmyslovku (třeba při zaměstnání) a ne nějakou ošizenou rychlonástavbu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.