Would / could?

Od: Datum: 11.01.14 17:41 odpovědí: 2 změna: 11.01.14 21:59

Dobrý den mohu se zeptat kdy se používají slovíčka Would a could? Vím , jen že could se používá taky v minulých časech ale věta many poople could swim není v minulost . vůbec nechápu ocznamenají a kdy se používají? .

a potom jak se používají ve větě 2 nebo více sloves? př : Do you want to go skiing with me ...proč je tam skiing ane ne třeba to ski?

Děkuji moc :D


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.01.14 18:36
avatar

WOULD = bys
COULD = mohl bys

Tzn. mnoho lidí by mohlo plavat.- many people could swim

použití jako pomocné sloveso

Skiing je sloveso ve tvaru průběhu a používá se, když se jedná o čas průběhový ...čili momentálně teď.

Chceš jít se mnou lyžovat? Momentálně hned?

Ok? ;)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pu®
Datum: 11.01.14 21:59

Janko, na takový dotaz se nedá odpovědět ve dvou větách ani ve dvou minutách. Případy použití "would" jsou bezčetné, stejně tak "could" - jednou je "could" prostá minulost od modálního "can" (Couldnt you stop him? -I could, I just did not want to.), jindy samo o sobě přítomnost s nepatrně posunutou modalitou (I could go running today if the weather is nice) a ještě jindy může indikovat budoucnost (I could never do such a thing to you). "Would" je skutečně hlavně částice v podmínkové větě, podmínkových vět jsou v zásadě 3(4) druhy. Pak je také ale možno použít "would" např. pro opakovaný děj v minulosti. To, na co se ptáte, je obsáhlá látka několika měsíců výuky. Pokud máte nějaké konkrétní příklady, doplňte, a pokud vám jde o obecný přehled, mrkněte do jakékoliv učebnice, kterou používáte.
Pokud jde o druhou otázku - Do you want to go skiing with me? je věta správná, stejně tak by ale mohla znít: Do you want to go to ski with me? Protože tady je obojí vazba možná. Jsou slovesa, která umožňují jen jednu z uvedených (např. avoid + gerund (vždy), like + obojí), jiná, kde změna inf. x gerund znamená změnu významu (typické stop to smoke x stop smoking). Opět - učebnici, přehled, naučit. Nelze jinak.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.