Nevím, co chci v životě dělat

Od: Datum: 09.01.14 18:52 odpovědí: 11 změna: 04.10.14 00:41

Dobrý den,
poslední půlrok docela tápu. Jsem teď v prvním ročníku střední školy (třetím na gymnáziu) a nemám ponětí co chi v životě dělat. Několik zaměstnání se mi docela líbí, ale že bych se na nějaké podívala a řekla si :"Ano to je ono." to tedy opravdu ne.

Nejhorší, že na mě začínaj dorážet rodiče s všetečnými otázkami a to mi dělá ještě hůř. Dostávám z toho záchvaty paniky a nevím jak dál.

Nejraději bych se odstěhovala do Anglie po vysoké a také na tom tvrdě pracuju, ale problém je s tím zaměstnáním.

PS: Cítím se opravdu špatně, takže pokud by jste chtěli mi něco vyčítat, tak si to prosím dvakrát rozmyslete a podejte to slušnou formou.

Clara (16)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: foo*
Datum: 09.01.14 19:07

je fuk co studuješ.. v dnešní době si práci dle svých představ stejně nevybereš, není totiž z čeho vybírat

Ohodnoceno: 2x

Od: liwilterhage*
Datum: 09.01.14 19:35

Dobrý den Claro,

zcela Ti rozumím, jak Ti je. Myslím, že nejsi první ani poslední, kdo má podobný problém. Já sama studuji na všeobecném gymnáziu a letos jsem v posledním ročníku, takže mě čeká maturita a musím si dát přihlášku na vysokou školu, kterou chci studovat. A pokud by ses mě nyní zeptala, co chci studovat a kde pracovat, odpověděla bych Ti, že nevím jistě.

To já bych měla dostávat záchvaty paniky :D čas a hlavně doba po podání přihlášek na výšku se mi krátí. Sama se zkouším zamyslet nad tím, co by mě bavilo, co by mě zajímalo. Takový obor dokonce mám, ale můj rodič se domnívá, že bych se lépe uživila s jiným oborem (ten se mi ale nechce studovat).

Jsou to zásadní otázky, které potrápili mnoho z nás.

Osobně se domnívám, že my tady nezaujatí lidé, Ti moc dobře nebudeme schopni poradit. Odpověď musíš hledat hlavně v sobě, aby si Ty sama byla spokojená.

Na začátek si najdi něco, co by Tě bavilo, co by Tě stálo naplňovalo, a pokud takový koníček máš - drž se ho. Stůj si za ním a rozvíjej ho.

To je asi momentálně jediné, co Ti sama můžu poradit z vlastní zkušenosti, protože já jsem se svého koníčku nedržela a teď jsem všeobecné vzdělaná - takže "umím všechno a vlastně nic".

Hlavně žádný stres!

Liwilter

PS: doufám, že Ti nevadí, že Ti tykám :) (připadalo mi to přirozenější z hlediska naší věkové blízkosti)

Ohodnoceno: 4x

Od: clara97
Datum: 09.01.14 19:47

Ahoj, moc ti děkuju ta tvoji odpověď. Velmi mě potěšila. ;) Dám na tebe a zkusím se zaměřit ještě víc na to co mne baví. ;)

Datum: 09.01.14 19:41

Ahoj,

ono to s tou prací dnes není nijak slavné. Spousta lidí (pokud tedy práci mají) dělá něco zcela jiného, než co studovali.V životě je dokonce lepší vyzkoušet více povolání, hlavně v mládí - získávají se tak zkušenosti. Jsou obory (hl. technické), kde se práce najde rychle a opravdu dobře placená, ve většině hum. oborů je to, bohužel, přesně naopak. Já bych se na tvém místě a ve tvém věku tak nestresovala. Do 20 let se ještě dost změníš, potom to budeš vidět jasněji. Takže hlavně klid. *palec*

Ohodnoceno: 2x

Od: vis*
Datum: 09.01.14 19:51

Tady bych měl jednu radu, která je nad zlato. Pokud si vybereš nějaké konkrétní povolání, navštiv také příslušné pracoviště a na vlastní oči se přesvědč, jak to vypadá, co to obnáší, čím se ti lidé vlastně zabývají. Vyprávění druhých není ani poloviční a prezentace určité profese v nějakém debilním seriálu typu Ulice je úplně k smíchu. Zkrátka přijít, vidět...zděsit se.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.01.14 20:36

V tomhle vám mladým opravdu nezávidím. Za socíku jsme se mohli rozhodovat podle toho, k čemu nás to táhlo. Dnes je ten seznam použitelných oborů sakara zůžený a ještě nikdo neví, co bude za pár let. :/

Od: michalov*
Datum: 09.01.14 21:47

Měl jsem to podobně jako ty. Nikdy jsem nevěděl co chci dělat a vlastně pořád obdivuji jedince,kteří vědí v podstatě od mala co chtějí dělat a pak tu profesi opravdu v životě dělají. Pak jsme tu ale my,takový trochu jiný člověčí "druh",co neví a ten to hledá.Někteří hledají celý život. Je zbytečné se snažit ze sebe vymáčknout konečné řešení,když žádné není.Jsou určité náznaky,které určují jakým směrem by si se mohla vydat.Je třeba si více uvědomovat co tě baví dělat a co ti jde.Jestli ti nejde fyzika asi těžko půjdeš studovat matematicko fyzikální fakultu atd...nečekej,že profese a cokoliv co budeš dělat z impulsu,že tě to zajímá a baví,bude stále jako něco co půjde bez potíží.I lidé,kteří dělají svojí vysněnou profesi zažívají chvíle kdy by s tím nejraději sekli. Můžeš být typ člověka,který bude sbírat různé zkušenosti z více oborů,směrů lidské činnost,jež postupně projde a vystřídá a které bude potřebovat později v životě(toto je časté u spisovatelů například). Také učitelé,psychologové se zajímá často i o dalčí oblasti lidské činnosti a tyto poznatky pak uplatňují ve své profesi,protože potřebují mít rozhled.Podobné je to rovněž u filosofů,některých básníků,dobrodruhů atd... Nesnaž se o konečné řešení,ale postav to na postoji asi jako: " tak teď chci dělat tohle a pak se uvidí". Stěhovat se můžeš,ale pamatuj,že si všechny nevyřešené problémy vezeš s sebou,t.j. není to řešení problémů. Je ti 16,všechno se teprve chystá. ;) Bolek Polívka má jeden takový svůj citát: "Když cestu nenajdu,udělám si svou vlastní..." :)

A ještě jedna báseň mého krajana vystihující přesně tvůj stav.

Uprostřed cesty F.Šrámek

Ať cesty nikam nevedou,

tys po nich šel a šel jsi rád.

Těch cest se nesmíš, nesmíš ptát.

Snad není cest, jen lidé jdou

a jedna z hvězd

je hvězdou tvou ...

A z té ti zazní odpověď,

až přestaneš se ptát.

Ne, nenatrháš z nebe hvězd.

A přece věř, že natrháš.

V boj marný když se nevrháš

tu za dnů vázneš v jílu cest

a večer, tiskna bradu v pěst,

svůj oheň čadit zříš

a civíš v noc

hluchého srdce němá stráž.

doplněno 09.01.14 21:51:

Ta báseň se nějak popletla. :D Já ji dodnes znám zpaměti.Bylo mi 17,když jsem se jí naučil,ale chtěl jsem to dát přesně jak to Šrámek napsal.Tak druhý pokus: Ne, nenatrháš s nebe hvězd. A přece věř, že natrháš. V boj marný když se nevrháš, tu za dnů vázneš v jílu cest a večer, tiskna bradu v pěst, svůj oheň čadit zříš a civíš v noc, hluchého srdce němá stráž. Ať cesty nikam nevedou, tys po nich šel a šel jsi rád, těch cest se nesmíš, nesmíš ptát, snad není cest, jen lidé jdou a jedna z hvězd je vždycky tvou a z té ti zazní odpověď, až přestaneš se ptát...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 10.01.14 07:53

Studuj dál. Za těch 7 nebo 8 let vyzraješ a budeš vědět víc.

Od: bflmpsvz*
Datum: 10.01.14 16:00

Ahoj.

Když jsem byla v kvintě, také jsem netušila, co chci dělat. Vlastně mi ani nic nešlo, v podstatě jsem měla ze všeho trojky. Rodiče si se mnou neustále chtěli "promluvit", vysvětlovali mi, jak si MUSÍM vybrat obor, že už nemám čas, že co budu dělat když mi nic nejde a nic mě nebaví... Možná měli pravdu, ale já z nich byla vystresovaná... Během druhého ročníku jsem najednou z jednoho předmětu dostala dvakrát za sebou za jedna, aniž bych se učila víc než předtím. To mě "nakoplo", ten předmět jsem se začala trochu víc učit a zjistila, že mi jde. Potom mě začal i bavit a až ukončím střední, ráda bych ho studovala na vysoké škole. Je ironické, že mi všichni tvrdili, že se nic takového stát nemůže. Že nikdo nebude mít znenadní jasno, že je to jen pohádka...
Třeba to budeš mít stejně. A kdyby ne, tak bych ti doporučovala si vybrat podle pravěpodobnsti získání zaměstnání a výše platu.

Od: nevime
Datum: 12.09.14 23:15

vytej do klubu...a švihej makat...pak to zjistíš...s pozdravem Fantomas a kamoš Tomáš Marný

Od: 1235tomis5321
Datum: 04.10.14 00:41

Vím jak ti je. Minulej rok sem taky nevěděl do čeho jít. Udělal sem to tak že sem si vypsal obory který mě ,, neodpuzovali ,, například umělecké práce, sociální činnost do toho bych nešel ani náhodou :D ... no a pak sem si o nich zjišťoval podrobnější informace jaký to má uplatnění, jaké tam sou odborné předměty a co se na nic dělá, dny otevřených dvěří atd. vlastně i tady na poradně sem pár otázek napsal . Nevíš co by tě bavilo taky sem to měl tak to ber podle toho co tě na ZŠ baví za předmět (oběd a přestávka se nepočítá). Jestli tě baví matika, fyzika tak to pro tebe bude asi nejlepší něco z technických oborů takže strojírenství, IT, elektrotechnika, stavebka atd..(i to uplatnění je to hodně dobrý)

Pokud by ti jde a baví češťina umíš se dorozumět anglicky, baví tě mluvit s lidmi a pomáhat jim (nemyslím třeba s příbuznýma ale promluvit třeba s cizým člověkem a nějak mu pomoct) Tak bude asi spíše na humanitní obory ,ale tam je to s tím uplatněním horší. je to třeba Obchodka, veřejnoprávní ...

Tak ať si vybereš správně:)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.