1x

Psaní i y

Od: Datum: 07.01.14 21:09 odpovědí: 21 změna: 24.03.14 23:25
Jaké i/y se píše ve větě - abyste měly klid. Já bych psala y jako vy byste ... někdo mi ale tvrdí, že se píše i
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.01.14 21:12

musíš ale rozlišit kdo vy... pokud ženy tak je y ...pokud muži tak je i ... a pokud všichni tak je i

Ohodnoceno: 1x

Datum: 07.01.14 21:13

Ypsilon pouze v případě, že je tato věta určena samým ženám.

Od: wamp®
Datum: 07.01.14 21:15

Děvčata,dámy,paní,aby jste měly klid,zavřete si dveře.

Chlapci,páni,muži,aby jste měli klid,zavřete si dveře.

Z toho plyne-ženy-Y.

muži-I.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.01.14 21:56

Hlavně ne ABY JSTE!

Ohodnoceno: 7x

Datum: 20.03.14 23:27

Špatně. To měli/měly je pojednáno dobře, ale když už to má být odpověď z gramatiky, tak musím upozornit, že píšeme abyste, jak je správně v otázce.

Datum: 07.01.14 21:16

Děti - y.

Milé děti, abyste měly klid na učení...

Ohodnoceno: 2x

Od: kami95
Datum: 07.01.14 21:55

Pokud jsou všechny ženy tak Y..pokud jsou mezi nimi i muži tak I..

Datum: 07.01.14 22:35
Jsem evidentně jediná, kdo by napsal "Abyste měli klid" s "I" bez ohledu na rod podmětu. A to hned ze dvou důvodů.
1/ zde je podmět nevyjádřený
2/ pravidlo shody podmětu s přísudkem platí pouze u minulého času
Je někdo stejného názoru, nebo se mýlím?
doplněno 07.01.14 23:35: Praivo: "Udělejte něco, abyste měli klid." - je podle Vás čas minulý? Je to jako "Běž koupit chleba, abychom měli co zítra snídat."
doplněno 09.01.14 21:36: Díky všem za vysvětlení a upřesnění. Zase jsem o kousek chytřejší (doufám). Je zajímavé, jakými způsoby nás může poradna obohacovat . Najde se ještě dobrá duše, která mě opraví, pokud se mýlím. U sloves typu "trpí" (samozřejmě v přítomném čase) je vždy "i" v j.č. i mn.č. (dívka trpí, ženy trpí, kuřata trpí, domy trpí... viz. duše ... opraví)? Nebo i v tomto případě žiji v bludu :(? Díky

Datum: 07.01.14 23:12

2/ pravidlo shody podmětu s přísudkem platí pouze u minulého času

A "měli" je podle tebe jaký čas?

Datum: 07.01.14 23:47

formálně je to čas přítomný; minulý čas by byl "abyste byli měli".

Datum: 07.01.14 23:43

Shoda podmětu s přísudkem platí vždy.

Ale jinak souhlasím s tím, že pokud je podmět nevyjádřený (nebo není zcela jasné, o koho se jedná), je vhodnější "i" i pokud by se v reálu jednalo o ženy.

Od: pu®
Datum: 07.01.14 23:50

Miklous, gramaticky je tvar "měli/y" prostě čas minulý, s tím nic neuděláte. To, že my takto v CS vyjadřujeme účelovou podmínku, jejíž logické vyznění směřuje do budoucna, je věc druhá. Ale gramaticky jde o čas minulý a tak to prostě je.

Shoda podmětu s přísudkem jinak ale skutečně platí vždy, ono jde spíš o to, že v přítomnosti/budoucnosti snad neexistuje tvar slovesa, kde by se projevila.

doplněno 07.01.14 23:52:

Ildika - nikoliv formálně, ale gramaticky, jinak přesně správně *palec*

doplněno 08.01.14 01:51:

Ildika, souhlasím s určením přítomnosti x minulosti x budoucnosti celé fráze. Nicméně trvám na tom, že gramatický tvar slovesa samotného, tj. "měli/y", je prostě jasný čas minulý... To se snad shodneme ;) (Analýzu podmínky szř nerozporuji.) Ale to je fuk, jelikož otázka i/y již byla zdopovězena.

Datum: 07.01.14 23:55

Pu,opravdu to není minulý čas. Je to složený slovesný tvar - "abyste měli", jako takový se musí posuzovat vcelku.

U podmiňovacího způsobu (což je náš případ) rozlišujeme čas minulý "abyste byli měli" a přítomný "abyste měli". Ten minulý je samozřejmě poměrně zastaralý. V tazatelčině úryvku jde ale zcela jistě o čas přítomný, (třebaže jeho význam směřuje do budoucnosti).

doplněno 08.01.14 10:34:

Je to příčestí minulé (L-ové příčestí)... Ale souhlasím s tím, že není třeba tazatelce zbytečně zamotávat hlavu, takže se to dá zjednodušeně vysvětlit i tím minulým časem. :)

Datum: 07.01.14 23:56

To "formálně" bylo myšleno tak, že i když výpověď směřuje do budoucnosti, čas je přítomný. :)

Od: hop®
Datum: 09.01.14 21:42

Ano, "vše trpí"

Viz třeba zde...

Od: satuska
Datum: 24.03.14 23:22

Taky mě to dost zajímalo, protože jsem byla stejného názoru a někdo mi opravil koncovku jako shodu podmětu s přísudkem a mě to dost naštvalo tak jsem po tom začala pátrat, abych se mohla ohradit s důkazy..po nastudování pravidel jsem zjistila, že je to tak, že pokud máš sloveso v příčestí minulém (tzn. tvar slovesa jako by byl v minulosti) tak se to řídí shodou podmětu s přísudkem..tzn. i když je z hlediska času tento podmiňovací tvar slovesa přítomný čas, tak se řídíme shodou podmětu s přísudkem protože to sloveso mít je v PŘÍČESTÍ minulém..to je ten celý problém :))

Od: satuska
Datum: 24.03.14 23:25

takže pokud se jednalo jen o ženy tak Y

Datum: 08.01.14 07:49

Coze? Proc tahate do y/i nejake "vy byste". Navic, pokud neni jasne uvedeno, ze zeny, pise se vzdy "i". Latka tusim prvniho stupne ZS!

Datum: 09.01.14 00:47

Miklous odpověděla téměř správně: Ve větě "Abyste měli klid" není vyjádřen podmět, pak se bere jako všeobecný, proto bude v přísudku i.

Ovšem v druhé části odpovědi se mýlí, shoda přísudku s podmětem neplatí pouze pro minulý čas. Přísudek se musí shodovat s podmětem i v podmiňovacím způsobu.

Aby děti měly klid. Aby ženy měly klid. Aby všichni měli klid. Aby muži měli klid. Abychom měli klid.

Od: aalikan
Datum: 20.03.14 22:41

Píše se měkké " i ", neboť zde není specifikováno, že by šlo o ženy a přednost má vždy mužský rod.

Datum: 20.03.14 23:31

Není? No opravdu není, ale to je tím, že tazatelka se sice ptá na větu, ale uvádí její úryvek. Úplne rigorozně vzato, zadání je nepřesné a vlastne nejde odpovědět jednoznačně, jen rozebrat možnosti.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.