Soli ( vzorce, názvy, odvozování )

Od: Datum: 04.01.14 18:02 odpovědí: 5 změna: 03.05.14 16:04

DObrý den chtěl bych vás požádat o vysvětlení chemie, jelikož už ve středu píšeme test tak bych to potřeboval vysvětlit ( naše učitelka to neumí :D ) dříve, ať si to mužu procvičovat.
Potřeuji vysvětlit : 1) Jak udělat z názvu vzorec. Chápu že si mám udělat kyselinu to zvládnu a taky udělám tu sul jen tam neumímdopsat ty čísílka závorky atd..
2) Jak udělat z vzorce název. To nechápu vubec.
3) Jak odvodit kationty a atnionty. Ani nevím co se po mě chce :D.
Díky budu rád za každou radu ;)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.01.14 03:26
avatar

1) Pokud umíš utvořit vzorce např, halogenidů/oxidů, tak u solí se závorkami vůbec nekoukej co je uvnitř, ale pracuj s celou závorkou jako se samostatnám prvkem. Když máš třeba -NO3, tak má celá skupina ox. číslo -I. Takže, když budeš mít vytvořit například dusičnan stříbrný, tak je vzorec Ag(NO3)1. Ta skupina je tam jednou, ale jedničky se nepíší, takže výsledný vzorec bude AgNO3. Pokud dostaneš vytvořit třeba dusičnan měďnatý, tak měď bude mít oxidační číslo II, a aby to vycházelo, tak tam křížovým pravidlem doplníš dvě ty dusičnanové skupiny: Cu(NO3)2. Prostě ta skupina -NO3 se nemění. Ale všchno to jsou dusičnany! Třeba pokud bys měl vytvořit dusitan sodný, tak ta skupina je -NO2 a jelikož ta skupina má ox. číslo -I a sodík I, tak tam bude oboje pouze jednou, ve výsledku získáš NaNO2.

2) Základem je napsat si oxidační čísla. Pokud dostaneš například FeSO4, tak oxidační číslo aniontu dopočítáš od kyseliny, v tomto případě je to -II a součet všech oxidačních čísel ve vzorci musí být roven nule, takže železu doplníš II takže to bude vypadat následovně: FeII(SO4)-II název skupiny je odvozen od té kyseliny, takže jde o síran a železo má oxidační číslo II, takže koncovka u železa bude -natý - síran železnatý.

3) Jestli máte ionty (kationt = kladná částice, má kladné oxičadní číslo a aniont = záporná částice, má záporné oxidační číslo) odvozovat ze solí, tak je to jednoduché. Na příklad vemu třeba ten síran železnatý. Prostě vemeš vzorec a "rozsekneš" ho napůl. Kationtem je železo FeII a aniontem je (SO4)-II. A pak to pouze pojmenuješ. Ten kationt železa (ne, kationt železa opravdu do písemky nepiš!) má ox číslo II, takže koncovka -natý - železnatý kationt. A aniont je odvozen od kyseliny sírové, takže síranový aniont.

Ještě bych dodal, že bys uspořil při písemce dost času, kdyby jsi se naučil nazpaměť ty nejznámější anionty (vzorec, oxidační číslo a název) co se na základce učí. My jsme to dostali povinně se to naučit. *smich*

My jsme se učili tyto anionty:
(SO4)-II - síranový aniont
(HSO4)-I - hydrogensíranový aniont
(SO3)-II - siřičitanový aniont
(HSO3)-I - hydrogensiřičitanový aniont
(CO3)-II - uhličitanový aniont
(HCO3)-I - hydrogenuhličitanový aniont
(NO3)-I - dusičnanový aniont
(SiO3)-II - křemičitanový aniont
(HSiO3)-I - hydrogenkřemičitanový aniont
(PO4)-III - fosforečnanový aniont
(HPO4)-II - hydrogenfosforečnanový aniont
(H2PO4)-I - dihydrogenfosforečnanový aniont

Byla to vyčerpávající odpověď, ale snad ti pomůže. A ty anionty co jsem vypsal jsme se učili my, takže vy třeba s některými vůbec nebudete dělat, ale také jich existuje strašná hromada dalších, tak aby jsi s tím počítal.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mmq®
Datum: 05.01.14 11:01

Díky moc jsi mi pomohl ;)

Od: vojtavocadlo
Datum: 03.05.14 12:35

ahoj bohužel i my dostali podezřelou paní učitelku a ta nám zadala vypracovat dvanáct uloh a jsem totálně zamotaný sice mi zbývají tři ale ty už jsou opravdu nad moje síly sice je fajn že vzadu v knížce máme výsledky ale bohužel příští hodinu na to budem psát sine nemám problém naspat kyselinu ale mám problém urči třeba například z jaké kyseliny je odvozen fosforečnan sodný

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vojtavocadlo
Datum: 03.05.14 12:38

nebo například chloristan já prostě nvm

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.14 16:04
avatar

Veškeré fosforečnany jsou odvozené od kyseliny fosforečné. Obě látky mají stejnou koncovku a tudíž stejné oxidační číslo. Chloristany jsou zase od kyseliny chloristé.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.