Rozhodnuta skončit školu, jak to říct rodičům?

Od: Datum: 03.02.14 19:38 odpovědí: 30 změna: 12.02.14 21:58

Před nedávnem jsem sem psala o tom, že bych chtěla ukončit studium na vysoké škole. Nějak jsem si v průběhu zkouškového, jak jsem doma, v hlavě všechno přehodnotila. Chci skončit touto vysokou školu, protože mě nebaví, nevidím cíl, nemám motivaci a nejde mi učení na této škole (je moc těžká). Zítra mám jít na zkoušku, nic neumím, budu tipovat v testu, je mi to kompletně jedno. Mám plán, co budu dělat, až to ukončím, do konce února si podám přihlášku na jinou školu a do května se budu připravovat na přijímací zkoušky. U toho bych chodila na brigádu, kdyby to po mě rodiče chtěli. Pak bych se rozhodla podle toho, jak by to dopadlo, buď bych nastoupila na novou školu nebo bych dál pracovala.

Jak to mám říct rodičům? V průběhu semestru jsem jim naznačovala, že na to nemám, na tu školu, ale neřekla jsem jim, že mě to nebaví, protože jsem se v sobě nějak nevyznala, myslela jsem, že zatnu zuby a nějak se to doučím, ale teď vidím, že to tak nepůjde. Ani jeden rodič nemá vysokou, netuší, jak málo jsem se na tuhle zkoušku naučila. Taťka do toho dal hodně, abych se na tuhle školu dostala, jel se mnou na den otevřených dveří, pomáhal mi vyplnit přihlášku a tak. Bojím se jeho reakce. Navíc se naši mezi sebou nebaví, tak jim to budu muset oznamovat dvakrát, jednou mamce, podruhé taťkovi. Budou mě přemlouvat, že na té škole mám zůstat, už to vidím, ale já citím, že by to bylo jenom všechno horší.

Přemýšlím, že to udělám tak, že prostě přijedu z té zkoušky, řeknu, že jsem to nedala, že to už dál studovat nechci a že si dám přhlášku na jinou školu atd. Ale bojím se jejich reakce. Máte nějaký nápad? Co mám dělat? Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 03.02.14 19:44

@anzi, je to nelehká situace, ale Vy jste rozumná ženská a máte to v hlavě srovnané. Nemá cenu Vás přesvědčovat a cokoli Vám rozmlouvat. Pokud v současné VŠ nevidíte budoucnost, fakt nemá cenu se tam trápit. Rodiče budou zklamaní, s tím můžete počítat, ale snad přijmou Vaše upřímné vysvětlení proč chcete odejít. A když jim slíbíte, že v mezičase budete pracovat a zároveň se připravovat na jinou VŠ, jistě to nakonec pochopí.
V životě je někdy jiným říkat i věci, které jim nejsou příjemné. Ale je férovější je říct, než mlžit či lhát. Držím Vám palce ! *slunce*

Ohodnoceno: 6x

Datum: 03.02.14 19:45

Volte sice nepříjemnou, ale za to rychlou a spolehlivou cestu. Sdělte jim přesně to, co jsem vyrozumněl z Vašeho vyjádření: Nedcítím se na to, netěší mne to, chtěla bych studovat něco jiného... Jste nakonec již dospělý člověk a máte plné právo rozhodovat o svém životě. Hodně štěstí!

Ohodnoceno: 2x

Datum: 03.02.14 19:46

Ahoj, Anzi, jednej narovinu. Žádné schovávání, žádné vymýšlení. Běž za tátou a třeba u kafe nebo když si budete povídat mu řekni, že je ti to líto, ale škola ti nejde a vůbec tě nebaví, že ji dál studovat nechceš, protože na to nemáš. Byla jsem ve stejné situace a ačkoli máma měla řeči (sama VŠ nemá, tak bohužel netuší, co to obnáší), tak táta rozumně řekl, že na školu, která tě nebaví a ani ti nejde, je lepší se vykašlat. Také jsem se bála, za doby studia do mě nacpali plno peněz a dalšího. I kdyby byly řeči, tak jsou to pořád jenom řeči, nikdo tě nemůže nutit zůstat na takové škole.

doplněno 03.02.14 20:02:

Evidentně nemáš největší strach z rodičů, ale sama ze sebe. Že se necháš zlomit a necháš sebou manipulovat.

S tím bohužel nepomůžu, to musíš sama. Mysli a jednej sama za sebe, ne za někoho jiného.

doplněno 03.02.14 20:03:

A když se na výšku nedostaneš teď, dostaneš se třeba příští rok, nebo za pět let. Školu si můžeš dodělat prakticky kdykoli.

doplněno 03.02.14 20:08:

Ale hlavně nepoužívej to "raději bych šla k pokladně" jako argument, to si jen naběhneš.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 03.02.14 19:59

Já mám nejvíc strach z toho, že to rodiče prostě nevezmou. Že mě budou hrozně přemlouvat a já se nechám zlomit. Že pak budu mít doma peklo a nebudu se moct soustředit na můj cíl, a to dostat se na tu školu, kterou chci. Že se tam pak opravdu díky tomu nedostanu a oni mi to budou vyčítat, že jsem nezůstala, tam kde jsem byla, že jsem se měla víc učit, že bych se měla dobře. Že pak budu muset pracovat a oni mi to budou pořád předhazovat, že beru málo peněz, jenom se střední školou, že kdybych studovala dál, tak bych se měla líp.

doplněno 03.02.14 20:07:

Když já bych klidně mohla nastoupit do druhého semestru i bez těch zkoušek, které neudělám. Ale to bych jen odložila můj problém na letní zkouškové, to nejde. Měla bych se možná i trochu lépe, začal by semestr, já bych si hrála na vzornou studentku, ale pak by se mi to vymstilo. To raději půjdu někam makat k pokladně. Ne, nenechám se zlomit. Nesmím.

doplněno 03.02.14 20:19:

Martino a Pu, díky moc.

Od: pu®
Datum: 03.02.14 20:10

Anzi, rádci přede mnou poradili dobře a já bych je (i sebe) jen opakovala... Podívej, přesně jim řekni to všechno, co jsi řekla nám. Je pravda, že rodič bez VŠ si neumí dost dobře představit, co takové studium obnáší. A samozřejmě je to zklame, to si nemalujme růžově. Mě zaráží na tvých odpovědích dvě věci: 1) "budu chodit na brigádu, když to po mně budou chtít" - takhle bych to nepodala. Řekla bych, že prostě budu chodit na brigádu (ať chtějí, nebo nechtějí). Rodiče tak uvidí, že se nechceš flákat a "jen se nechat živit" (zní to strašně, ale určitě víš, co mám na mysli), že si prostě jen tak nevymýšlíš, že to není rozmar. A druhá věc: 2) "bojím se, že mě přemluví a nechám se zlomit" - vypadáš, že to máš docela srovnané, nepřipadá mi, že tě zlomí. Tady radím: nenech se! Coby okamžité řešení by to možná vypadalo dobře, ale z dlouhodobého hlediska by to byl krok do neštěstí. Je to tvoje budoucnost. A ano, možná chvíli budeš brát méně peněz a možná budeš brát méně i s tou druhou školou, ale jak jsem psala minule - nemůžeš měřit život (jenom) penězi. Ano, je fajn mít jich hodně a mít tak tu svobodu "dělat si, co se mi zamane". Ale víš, já si fakt myslím, že to není všechno. Jeden rok, jeden jediný rok jsem dělala jenom komerční překlady (musím vysvětlit na konkrétu ;) ). Měla jsem třikrát víc peněz než mám dnes (mělo to svůj důvod), ale byla jsem totálně vyfluslá a neviděla jsem v překladu manuálů jediný smysl... Kolikrát jsem usínala s brekem a probouzela se nevrlá, nešťastná... Nestálo to za to. Já ti nevím, dělat dobře, co chceš a co tě baví... Takhle jim to podej. Pochopí tě, uvidíš. Hlavně žádné vytáčky, žádné lži, na nic si nehraj. Držíme pěsti! *hej*

doplněno 03.02.14 20:36:

No, o to nic, rádo se stalo, ale spíš na tebe budu myslet, aby ti to dobře dopadlo... Bych ti pořála štěstí i k té zkoušce, ale to zrovna asi nechceš, viď.. ;) Heleď, tak jinak: Ať to všechno zvládneš s čistým štítem a s grácií *slunce* A neboj. Vím, že to teď vypadá strašlivě děsivě a neřešitelně a taky se mi to lehce říká, ale mysli na to, že: KDYŽ NIC HORŠÍHO... ;) Drž se!
(A dej pak vědět, jestli to nebude tajemství.)

Ohodnoceno: 3x

Datum: 03.02.14 20:58

Dám vědět, jak dopadla zkouška i jak jsem to oznámila + reakci.

Datum: 03.02.14 21:26

Přemýšlela jsi o tom, jak zareaguješ, když ti rodiče řeknou "Fajn, tak skonči, ale s naší podporou v dalším studiu nepočítej, nechceme sponzorovat další zbytečný semestr na další škole"?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.02.14 21:27

Ano, půjdu pracovat, cokoliv, co s mou střední školou seženu, beru všemi deseti.

Datum: 03.02.14 21:20

Všichni rádci mají asi pravdu -ale přesto - vejška je vejška a v životě Ti "titul" může leccos usnadnit.

Já VŠ mám, takže celkem vím, o čem mluvím - a bylo tam i dost průměrně nadaných dětí, které školu vystudovaly a v životě se pak dobře uplatnily. Nedovedu posoudit, jestli tenkrát byla škola "lehčí" , třeba jo, v každém případě se mi dosažené vzdělání v životě "vyplatilo". Jenom by mne zajímalo, jakou VŠ studuješ a proč je pro Tebe tak těžká. Přeju hodně zdaru v dalším životě. Marcela.

Od: hop®
Datum: 03.02.14 21:39

Čuldo, ale naše Anzi se nechce na VŠ vykašlat, jen chce studovat jinde...

Datum: 03.02.14 22:33

Tak především, co je to za školu na které studuješ teď a na jakou školu se hodláš přihlásit? Uvědom si, že škola ani práce tady nejsou od toho, aby Tě bavily. To co Tě baví máš dělat ve volném čase. Třeba zubaře určitě taky nebaví se vrtat lidem ve zkažených zubech, ale odpracuje si svoje 3 hodiny denně a může jít třeba na golf, protože šikovný zubař i při pracovní době 3 hodiny denně má víc peněz než dokáže utratit. A o tom to je. Žádná práce Tě nebude bavit celý život, i to co si myslíš, že Tě bude bavit se Ti časem omrzí a začne Tě to štvát. Nebo nebudeš s jednodušší školou na kterou se chystáš vydělávat dost na to, aby ses mohla zabývat ve volném čase vším čím bys chtěla. Aby sis udržela standard, který by sis představovala. Budeš akorát naštvaná, že jsi v mládí byla líná a hloupá a nedokázala jsi zatnout zuby a místo toho jsi zvolila jednodušší cestu. Staré přísloví říká: v mládí ležáci, v stáří žebráci.

No ale možná to je úplně jinak, těžko říct, množství Tebou podaných informací je nedostatečné k podání konkrétnější odpovědi.

Od: luke237
Datum: 03.02.14 23:23
škola ani práce tady nejsou od toho, aby Tě bavily

S tim nemuzu souhlasit. Samozrejme ze te nemusi bavit 100% vseho ve skole nebo v praci, ale delat nebo studovat neco, co te vubec nebavi a nemas k tomu zadny vztah, to se neda dlouhodobe vydrzet.

Navic, kdyz si uvedomis, kolik casu ztracis v praci delanim neceho, co te nebavi a jen se tech 10 hodin modlis, abys pak mohl prijit domu a JEDNU hodinu delat to, co te bavi, tak to vubec nedava smysl. To je lepsi delat 10 hodin to, co te bavi a po navratu domu jeste dalsi hodinu :)

Od: ff
Datum: 03.02.14 23:33

Rozhodně je reálnější něco vystudovat se ztrátou jednoho roku.

Než tento problém řešit po dvou třech letech, když naděje k lepšímu je mlhavá.

Datum: 03.02.14 23:46
Nemyslim, ze bych tuto pravdu ve svem prispevku nejak popiral. :)

Datum: 04.02.14 10:57

ze zkušenosti vím, že nakonec ani nutně nemusíš pracovat v oboru - důležité je dosažené vzdělání, k čemuž se všude přihlíží. Navíc, každý obor nabízí i dost variant, takže se můžeš "upíchnout" v něčem, co tě bavit bude.

Datum: 03.02.14 23:29

Mě moje práce baví. A škola mě v podstatě taky bavila. Nedokázal bych dlouhodobě dělat něco, co mě nebaví. To bych se asi snažil dělat něco jiného.

Datum: 03.02.14 23:31
Presne tak. Delat neco, co cloveka nebavi, je vhodne delat jen tech par mesicu, behem nichz si clovek hleda a nakonec najde praci, ktera ho bavi. To stejne plati pro skolu.

Od: divka
Datum: 04.02.14 06:51

s tím souhlasím. z vlastní zkušenosti vím, že se dá vystudovat něco, co tě nebaví, a i se tím živit. Na začátku studia jsem o studovaném oboru neměla ani páru, ani mě nijak moc nebavil, odpor jsem k němu ale neměla, a brala jsem ale v úvahu, že se tak budu moci jednou živit, což by studiem mých koníčků ( astronomie, indologie ) možná nebylo tak snadné .

koníčky zůstaly, práci dělám a nijak při tom netrpím, i tam si najdu leccos zajímavého. Asi mám výhodu, že mě zaujem kdeco. samozřejmě by bylo asi horší robotit někde u pásu, to pak musí být těžké přežít tu pracovní dobu.

jiná věc je, pokud člověk už na začátku vidí, že by měl problém danou školu dostudovat

Datum: 03.02.14 23:29

K dotazu tazatelky: jestli je tvoje nova VS v miste bydliste, zkus se tam nekdy zajit podivat na prednasky na svuj obor v rocniku, kam se hlasis, at vis, do ceho jdes.

Mezitim chod na brigadu. Bud zij doma, nebo jestli nova VS je ve stejnem meste jako tvoje soucasna VS a ty bydlis na koleji, tak zustan ve stare VS kvuli koleji, chod tam na brigady, pripravuj se na zkousky a proste zij tam za svoje penize z brigad misto bydleni doma.

Datum: 04.02.14 11:15

Je to těžké. Jenže musíte pochopit, že ani jeden z rodičů nemůže zajásat, obejmout vás a říci, že se nic neděje. Žijí s určitou realitou a ta se jim najednou sesype. Musíte jim dovolit pár chvil negatívních emocí. Musí se s tím vyrovnat. Jak dlouho jste se s vědomím, že tohle nechcete, srovnávala vy? A oni to také nedokáží v jedné minutě. Musíte to chvíli přetrpět, dát jim čas, aby jim to došlo, aby upustili páru a pak jim ukázat, jak vidíte svou další cestu. Co pro svou budoucnost chcete udělat a poprosit je, aby vám s tím pomohli. Nebojte se, neupejpejte se, ale také neberte jako samozřejmot to, že vás budou živit. Řekněte jim, že si to uvědomujete a jste jim vděčná. Myslím si, že by to občas měli a chtěli slyšet všichni rodičové. ;) Jste velmi chytrá dívka, máte to v hlavince dobře srovnané. Jen jste se zmýlila a to teď napravíte. Hodně štěstí vám přeji

Datum: 04.02.14 16:51

Zkouška dopadla dle očekávání nedostatečně. Rodičům jsem to oznámila, vzali to docela dobře. Až na to, že se jim nezdá, že bych to hned ukončila, tuhle vysokou. Ale to nechápu, proč na ní budu, když ji nechci studovat. Asi mě chtějí dostat do situace, že se nedostanu na tu mou vybranou, tak potom mi řeknou, abych zůstala na téhle a to já nechci. Jde z nich cítit, že moji vybranou školu považují za méněcenou téhle, co studuji, ale to bylo jasné. Bylo mi řečeno, že už budu mít jenom jeden pokus, s vysokou, s tím jsem srozuměna, pořád lepší než se trápit na téhle škole. Říkám si, že i kdyby nešla ta druhá, tak se budu snažit si najít práci, osamostanit se a třebas zkusit nějakou vysokou dálkově. Když jim řeknu, že budu pracovat, tak prý co budu dělat s gymplem, že tady na malém městě, ani v tom větším, že práci neseženu. Tak jsem jim řekla, že se případně odstěhuji do nějakého spolubydlení do krajského města a tam budu pracovat (když by mi nevyšla ta moje škola, kdybych se nedostala). To je zatím vše.

Datum: 04.02.14 16:57

Anzi, rozhodni se podle sebe. Rodičům řekni, že tě jejich názor mrzí, ale jedná se o tvoje vzdělání a budoucí práci. Přece se nebudeš trápit na škole jen kvůli tomu, aby jim to nevadilo. To je blbost, věř tomu.

A když je člověk šikovný, poradí si i bez vejšky. Začneš někde s málem a postupně to bude lepší, vždyť na téměř jakoukoli výšku se můžeš přihlásit dalších 50 let tvého života*smich*.

doplněno 04.02.14 17:08:

To je moc dobře:) Kdybys šla na střední, dobrá, patnáctileté děcko toho ještě moc neví, ale je ti dvacet, hlavu na to máš:)

Hodně štěstí - a napiš mi SZ, co sis vybrala za tu novou školu.

Datum: 04.02.14 17:07

Tohle všechno plánuji, Martino. Ono to bude asi tím, že ani jeden tu výšku nemají, tak prostě vidí jen ty peníze a nehledí na to, že já to povolání budu dělat do konce života. Už jsem se rozhodla a tak to taky bude.

Od: jojo*
Datum: 04.02.14 18:14

Nebuďme na rodiče přísní.. to že sami nemají VŠ , ještě neznamená, že nemají rozhled a obavy. Obavy ve smyslu - naše dcerka, bez kvalifikace, s gymplem, bude teď , jestli se nedostane na další VŠ, těžce shánět práci za pár tisíc měsíčně.. Na tom není nic odsouzeníhodného. ostatně, i některé vysoké školy mohou vést k této situaci. určitě se najde pár nezaměstnaných sociologů, absolventů iberoamerických studií, andragogiky , mediální komunikace, filosofie ( i té mojí indologie .-)... to jen tak co mě napadá právě

Od: skola*
Datum: 04.02.14 18:54

Člověk se musí umět postavit za svá rozhodnutí. Rodičům řekněte pravdu jak jste se rozhodla

Od: esterpolkova
Datum: 12.02.14 12:14

Ahoj,
Myslím,že budeme tak podobně staré a s podobnou náturou.Já řeším podobný problém,ale takový,že mám všechny zkoušky,jen matematiku a fyziku ne,takže by mě stejně na konci červa vykopli.Udělala jsem to tak,že jsem to zkoušela dokud to šlo a nakonec jsem si sama pro sebe rozhodla,že už se nechci trápit,nýbrž vím,že to stejně nedám (matematiku tedy určitě..nedala jsem 3termíny)..a řekla jsem to přímně bez vytáček.Jak jsem si to naplánovala,že budu studovat do června,případně odejdu a zůstanemi do června status studenta a budu pracovat,abych si našetřila na přestup/příjmačky/skripta apod na jiné škole.Je to tvůj život a tipuji,že máš kolem 20let jako já,takže už tomáš v hlavě srovnané,jsi rozumná a víš co chceš.Už jsi dospělá a vlastně ti nemají co zazlývat,protože je to tvůj život a i bez VŠ se dá žít.Určitě to ale ještě zkus,aby sis pak neřekla,že jsi ztratila možnost bezplatného studia.
Tak či tak s tím nic neuděláš a pokud máš možnost brigády a zaplatíš si přihlášku sama,měli by to pochopit:)
Alespoň u mě to tak bylo a to mám docela drsnou mámu.
Hlavně jednej na rovinu a nic neřeš tajně..,protože pokud odejdeš(a nejsi jako já už ve 2.ročníku) příjdeš o status studenta a navíc ti nejspíše zašlou z VŠ obsílku domů a rodiče by se to mohli dozvědět "horší cestou"
Přeji ti hodně zdaru a pochopení od rodičů!:)

Datum: 12.02.14 18:44

Jen je trochu problém v placení. Máte 2 roky a pak ukončujete studium. Na Bc. obor máte 3+1rok bezplatně. Pokud nastoupíte znova na Bc. dva roky jste odstudovala. Tudíž zbývají dva roky bezplatného studia a poslední 3. ročník budete platit. Mám správně uvedeno? Děkuji ostatním poradcům za kontrolu

doplněno 12.02.14 19:33:

Uzávěrka přihlášek na většinu veřejných VŠ je 28.února, pak jsou ještě další kola přijímaček (hlavně na obory o které není velký zájem). V červnu přijímací zkoušky. Slečny či mladé paní (anzionka a esterpolkova), nepřipadá mi, že to máte promyšlené. Nevypadá to, že byste se hlásili letos a za rok můžete ztratit studijní návyky a zájem o další VŠ studium.

doplněno 12.02.14 21:34:

anzionka - To vás chválím. Rok je celkem dlouhá doba a student může "zlenivět" když vypadne z "maratonu" VŠ studia

Datum: 12.02.14 19:38

Já se hlásím letos.

Od: ff
Datum: 12.02.14 20:04

A možná by nebylo marné poptat se na nové škole na možnost přestupu, případné možnosti započtení absolvovaných zkoušek. Rozhodně za návštěvu studijního odd. by to stálo, případné zjištění rozpisu předmětů, aby to nebylo z louže pod okap.

Od: bulmek
Datum: 12.02.14 21:58
Nenech se rodici tlacit. Je to tva volba

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.