Jít v 50ti na vysokou školu?

Od: Datum: 15.12.13 19:11 odpovědí: 12 změna: 14.01.14 14:20

Jsem truhlář, je mi 50 let v oboru mám praxi kolem a kolem asi těch 35 let. Bylo mi nabídnuto že bych mohl učit na střední škole odborných učitelů je mál. Láká mě to že bych mohl své zkušenosti předat dalším mladým lidem ,které toto řemeslo zajímá. Podmínkou je ale dodělané vysokoškolské vzdělání , to samozřejmě nemám. Když jsem to řekl kamarádům tak mi řekli "Jendo ty jseš uplnej magor v 50-ti letech a na vysokou, prosímtě neblbni" apod. Samozřejmě v 50-ti už to do té hlavy tak dobře nejde a starého psa novým kouskům nenaučíš a tak se rozhoduji- mám se do něčeho takového vůbec pouštět ...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hm®
Datum: 15.12.13 19:38
avatar

Připadá mi skoro nepatřičné Vám radit ...

No, nebudu Vás odrazovat, máte-li chuť, ale bude ta škola sakra obtížná, si myslím. A je otázkou, jestli po vší té několikaleté snaze Vás nakonec ty děti zanedlouho nenaštvou tak, že s tím seknete. Co já tak ty mladé potkávám, tak je zajímá jen to, jak tu školu/učňák nějak projít, aby dostali papír. Samotný obor je vlastně ani moc nezajímá.

Překvapilo mne, že podmínkou je VŠ. Měl jsem za to, že učit může třeba externista (a že by se mohlo třeba i jednat o volitelný předmět) a že podmínky v tom případě určuje individuálně škola (a tedy by bylo možné se dohodnout). Asi to tedy tak není.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: blbablondyna*
Datum: 08.01.14 08:00

To byvavalo kdysi, i externiste musi mit nejake vzdelani.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 15.12.13 20:01

Pokud si myslíte, že na to máte, neváhat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.13 20:07
avatar

Proč ne? My tam taky měli několik spoužáků nad 40 i 50 let a jeden tam odcházel s červeným diplomem.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 15.12.13 20:19

Takového praktika si jako kantora nedokáži představit. JO, kdybyste šel na mistra odborného výcviku, to je jiná. To by vám stačilo doděalt si maturitu a měl byste k řemeslu daleko blíž než kantor.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: blbablondyna*
Datum: 08.01.14 08:07

Tek stredni - maturitu zjevne ma! Proc si nedokazete predstavit, ze jeste (a je to dobre) existuji skoly, kde si zakladaji na vzdelani kantoru? Jinak mistr odb. vycviku a kantor je ponekud rozdil. Ale treba poradite, kde ty kantory, co remeslo skutecne znaji brat.

Tazetelovu doporucim presne zjistit, jaky obor mu projde, skol, jak statnich, tak soukromych je zrivna v tomto oboru prehrsle, bc studium trva vetsinou 3 roky (nevim jak u pedagog. zamerenych, ja delam nehumanitni po ctyricitce)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 15.12.13 21:48

Naše země je přeinženýrovaná, takže se nediv, že si prosadili do zákonů, že může učit jen vysokoškolák. Jde jim o jejich pracovní místa, v žádném případě ne o kvalitu výuky. Takže zahoď idealismus, a nenech ze sebe dělat naivku.V dnešní povrchní době opravdu většina lidí studuje jen proto, aby měli papír, ne aby se něco naučili.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: claire*
Datum: 15.12.13 23:15

Rozhodně to zkuste! Člověk prý lituje hlavně věcí, které neudělal. Pokud zjistíte, že to fakt nepůjde, tak toho necháte, svět se nezboří, ale budete mít alespoň zkušenost a jistotu, že jste se snažil. Připravte se na to, že během studia se budete muset učit i spoustu volovin, které nikdy nepoužijete, ale to Vás nesmí odradit. Nevzdávejte se při prvním nezdaru. Když nenapíšete test napoprvé, napodruhé, tak ho dáte napotřetí, jen klid. Ale třeba se bojíte zbytečně a všechno půjde snadno :)

Myslím, že ale existuje možnost učit jako externista bez VŠ. Na střední škole jsme měli na praxi asi tři paní, které přímo pracovaly v oboru, chodili jsme k nim na pracoviště, dohlížely na nás samy a VŠ ani jedna neměla... Ale maturovala jsem před pěti lety, možná se to tak už nedělá *nevi* Inu, situace na frontě se mění každým okamžikem...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 16.12.13 08:05

Podívejte se do vyhlášky o pedagogických pracovnících č. 563/2004 Sb., na odstavec učitel a další odstavce, kde je požadovaná kvalifikace jasně a srozumitelně taxativně vypsaná.

Pokud máte maturitu, můžete dělat učitele (dříve mistra) odborného výcviku a v průběhu zaměstnání si dodělat tak zvané doplňkové pedagogické studium a splnit tím kvalifikační požadavky na učitele odborného výcviku. Tím asi jako zkušený a kvalifikovaný řemeslník předáte mládeži víc, než učitel teoretických předmětů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.13 11:16
avatar

Pokud budete "dílenský učitel" tak prý se to dnes jmenuje, mohl byste nastoupit hned a vzdělání doplnit při tom zaměstnání, dodělat si Bc-dálkové studium, na tři roky, třeba VŠ zemědělská má obor http://www.icv.mendelu.cz/cz/studium/bakalarske/svp, řekla bych, že ten se pro vás hodí. A jestli se ptáte zda v padesáti studovat, já říkám ano, od kamarádky manžel má 54 a příští rok Bc. končí. Předpokládám, že jste truhlář s maturitou. Litovat můžete toho co neuděláte, jděte do toho, zvládnete to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 08.01.14 09:00

Je vám 50 let. Ještě tak 15 let lze předpokládat, že budete v pracovníím procesu. škola trvá 5 let. Takže ještě tak 10 let po studiu by jste ji využil. Chuť, jak je vidět, by jste do studia měl. V prváku uvidíte, jak bude studium náročné a podle toho se rozhodnete dál, jestli školu ukončit nebo pokračovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.14 14:20

Jestli máte chuť, proč ne. Je ovšem fakt, že s přibývajícím věkem už to učení nejde tak jako zamlada. Nebude to tedy nic jednoduchého, ale držím vám palce.

Jinak se bohužel v praxi často setkávám s přístupem - je mi 50, už jsem dost starý na to se učit něco nového (teď nemám na mysli přímo studium vysoké školy). Ano, jistě je pohodlnější nic nedělat, ovšem pak není divu, že vás převálcuje někdo mladší, který má ještě dost sil a trochu jiný přístup. Oni si bohužel tohoto všimli i zaměstnavatelé a vzniká pak problém, že starší člověk, i kdyby takový přístup neměl, je automaticky znevýhodněn a nemůže najít práci, třebaže do důchodu má ještě daleko.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.