Rozhodla jsem se správně?

Od: Datum: 15.12.13 14:12 odpovědí: 10 změna: 16.12.13 17:00

Dobrý den,

píšu sem, protože potřebuji názor neutrálního člověka, který mě nezná. Omlouvám se za takový román a doufám, že to není moc zamotané.

Studuji informatiku na VŠ, které se chci v budoucnu věnovat, ale neměla jsem v plánu na vysokou chodit. Od třeťáku na střední obchodní škole jsem přestala být studijní typ, protože se nerada drtím poučky nazpaměť, které už v životě nepoužiji. Chtěla jsem se prosadit v nějakém zaměstnání (servis počítačů, správce sítě, údržba HW a SW), znalosti na to mám, i když jsem studovala obchodku. Byl na mě však vyvinut docela nátlak, že na vysokou půjdu nehledě na obor. Šla jsem tedy dělat, co mě baví, ale přechod na vysokou jsem podcenila.

Dokázala jsem se tempu přizpůsobit až nedávno, ale bohužel jsem stejně nezvládla3 předměty (zrovna ty nejtěžší), proto jsem se rozhodla, že nejlepší si bude zopakovat 1. semestr. Když jsem to oznámila rodině včetně přítele, nastal humbuk, abych si předměty vzala do druhého semestru. Já si myslím, že bych se z toho akorát psychicky "zvencla", mám tam 9 celkem náročných předmětů a přidat si k nim ještě další 3...

Myslím si, že bych to nezvládla a ráda bych si uchovala ještě kousek svého duševního zdraví. Doma už to nějak vzali, že co půjde, to půjde, ale přítel to pořád nechce překousnout. Jsme spolu 4 roky bez konfliktů, ale on byl vychováván, ba přímo drcen k učení. Nedávno byl na testu IQ a tím se mu zvýšilo sebevědomí, protože může nastoupit do Menzy. Je to sice matematický génius, ale v praktickém životě docela nepoužitelný, je rád když počítač vůbec pustí. Já jsem naopak spíš praktický typ, dokážu opravit většinu věcí v domě (instalatérská práce, auto, zámky...), hlavně elektroniku. Přítel studuje ekonomický obor, kde je to o drcení pouček a vzorečků + matematika.

Nerozumím tomu, proč začal naše obory srovnávat, myslím, že mezi ekonomikou a inženýrskou informatikou je přece jenom rozdíl. Začal mi předhazovat, že by informatiku dal bez řečí (i když v životě neprogramoval, což je mou převážnou náplní výuky). Docela mě to od něj mrzí, protože mě vždycky ve všem podporoval, ale co nastoupil na vysokou a našel si partu lidí, do které se snaží zapadnout, považuje mě za idiota, kdykoli ho potkám v jejich společnosti, jinak je ke mě jak beránek.

Potřebovala bych poradit, jestli jsem se rozhodla dobře s opakováním ročníku a jak to případně vysvětlit příteli, že bych nebyla první a není žádná věda oznámit svým "inteligentním kamarádům", že mu holka bude opakovat.

Děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: teron
Datum: 15.12.13 14:42

Být vámi, začnu se chovat jako zlatokopka (najděte si bohatého přítele) a žijte do smrti v blahobytu. Máte na výběr - moji radu nebo si utahovat opasek a být nula.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.13 14:47
avatar

Ty jsi se rozhodla dobře, je vidět, že máš snahu dostat se dál, jen si to potřebuješ lépe rozložit. Tvůj přítel se chová s prominutím jako idiot, jsem tak nějak na tyto "superchytré" lidi alergický... Ve výsledku ani nevymění žárovku, jen mají milion teoretických keců okolo.

Pokud takhle přítel bude prudit dál, být na Tvém místě, poslal bych ho k vodě. Měl by fungovat jako Tvoje opora a ne si na Tobě honit svoje ego a srážet Tě.

doplněno 15.12.13 14:48:

radu "terona" jsem upřímně moc nepochopil...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: teron
Datum: 15.12.13 15:18

Co je na tom nepochopitelné. Být mi 18, snažím se zabezpečit dokud jsem k světu. Lásky prochází výší konta. A vůbec se za to nestydím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.13 16:38
avatar

Přítel bude asi patřit do skupiny úzce zaměřených namyšlených egoistů. Znají perfektně svůj obor a díky tomu se cítí být jakousi elitou a ostatní lidi považují za méněcenné. Nejvíce mi u nich vadí tendence k dvojímu chování. Když je s Vámi, chová se slušně, protože se "přemůže" a sníží se na úroveň psychicky méněcenného člověka. Když je ale se "sobě rovnými", musí si samozřejmě postěžovat - je přece tak těžké žít s někým tak (z jeho pohledu) hloupým... Tito lidé se často dostávají až mimo realitu. Nedokážou pochopit, že schopnosti jedince nelze hodnotit jen v rámci jejich úzké specializace.

Máte dvě možnosti:

Berte ho dál takového jaký je a zůstaňte s ním. Zároveň si nenechte kecat do věcí, které jsou jen na Vašem rozhodnutí. Tvrdě si stůjte za svým. Jestli si zopakujete semestr je jen na Vašem uvážení. Pokud cítíte, že to tak bude lepší, rozhodně se nenechte přesvědčit o opaku. Kdyby Vás totíž potom vyhodili, byla by to jen voda na jeho mlýn a měl by konečný důkaz Vaší "neschopnosti". Na sebevědomí by Vám to taky nepřidalo. Nenechte se zdeptat jeho postoji. Do budoucna je zde ještě jedno nebezpečí. Tento typ chlapů často zůstává s "hloupějšími" ženskými, ale občas se zblázní do nějaké z jeho pohledu "inteligentní" a v nějakém oboru "úspěšné".

Druhá možnost je se na něj vykašlat. No ale to je na zvážení, třeba se časem uklidní a bude v pohodě. Bude se starat jen o svůj obor a o všem ostatním budete rozhodovat Vy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.13 16:52
avatar

Pokud někdo přímo cítí "asi na to nemám, z moc věci mi hrábne" je lepší to dát ještě jednou, poučit a teoreticky být od té doby stále tak trochu popředu...

A pokud jde o přítele, je otázka zda mu chování zůstane a bude únosné anebo to jednou přeroste a za idiota nebudete pouze mezi "menza partají" ale i doma... což povětšinou bývá...znám to osobně(z dotyčného inteligenta se stal inteligentní idiot který ženu shazuje vždy, všude a přede všemi.

Ono by stačilo, pokud je to člověk prakticky nepoužitelný mu tyto věci předhazovat jako jeho vlastní "jed" z jeho chování poté by se dalo posoudit jak to bude celé pokračovat do budoucna, zda mu to dojde, anebo ne...

Bylo to s přítelem nějak řešeno?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hm®
Datum: 15.12.13 20:03
avatar

S tímto bych souhlasil.

Jestli to jde, na tvém místě (teď už píšu pro _bezambic_) bych opakoval semestr. Přidat 3 zkoušky k normální sadě, to už je hodně.

A s tím tvým nápadníkem ... Jestli nechápe, že jsi jiná, než on, a za každou cenu si tě chce předělat podle svých představ (Proč? Styděl by se jinak za tebe?), tak ... s ním vydržet nebude jednoduché.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 15.12.13 16:53

Koukam, ze se svym nazorem zde budu v mensine, ale pri kreditovem systemu+omezene delce studia mi prijde blbost opakovat kvuli 3 predmetum rocnik, kdyz nemusite. Navic si urcite nemusite zapisovat vsech 9predmetu druheho rocniku.

Na VS si navic myslim, ze rocnik opakovat nelze. Musite studium ukoncit (nebo se nechat vyhodit) a pak Vas "musi" znovu prijmout a uznat Vam predmety jiz hotove (coz nemusi byt az tak jednoduche).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.13 19:29
avatar

Souhlasím s K2, i podle mne je zbytečné studium kvůli 3 předmětům opakovat. Čas by Vám mohl chybět na konci studia, možná, že byste pak musela platit za prodloužené studium. A přemýšlím o správnosti volny přítele ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.13 20:00
avatar

Zdravím, objektivně mohu poradit jediné - s člověkem, který Vás ponižuje, sráží Vaše úsilí a sebe vidí vždy jako toho lepšího, bych s velmi vážně promluvila. Notabene na takového chudáka, co se snaží před partou ke své holce chová jako i idiotovi. Pokud je pro něj důležitější názor přechytralých kamarádů, než Vy a názor Váš, tak no comment.

Opakování není žádná ostuda, spolu se mnou opakovala nejobtížnější semestr spousta tehdejších spolužáků, v podstatě si tak prodloužili mládí:D a pak v pohodě zkoušky dali. Takže se nestresujte, nejste první ani poslední a pokud máte tu možnost, dělit obtížné předměty do dvou semestrů, jděte do toho.

Příteli bych narovinu oznámila, že si nepřeji, aby se ke mně takto choval (i před svými kamarády) a pokud by se to nemělo změnit, tak budu hledat někoho jiného, kdo se za mě nebude stydět a nebude mě srážet. Mám totiž obavy, že pokud byste školu nedodělala, tak to budete mít dost na talíři...

doplněno 15.12.13 20:06:

K2 - 9 předmětů v semestru je docela málo, my jich měli 16, na učitelství hned 23...a všechny se musely zapsat. Když se k tomu pak přidal nezvládnutý předmět ze semestru minulého, tak to udělalo pěknou paseku jak v učení, tak v harmonogramu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.13 17:00
avatar

No jo, stručně shrnuto by se dalo říct, že být v podobné situaci, tak bych takového "přítele" vyměnil, protože to je možná největší zdroj stresu a bylo by to pak víc v pohodě. A pak s menším zdrojem vynervovanosti bych určitě nic neopakoval, ale vzal bych si ty předměty opravdu navíc v tom dalším semestru, protože ono to jinak možná opravdu ani nejde, jak už tu psali jiní. Dá se to určitě zvládnout, jen člověk potřebuje se na to moci soustředit a nestresovat se něčím jiným, ba naopak, kdyby měl podporu blízkých, tak si myslím, že by to šlo v poho.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.