Proč je rtuť kapalná?

Od: Datum: 11.12.13 07:20 odpovědí: 11 změna: 20.11.14 20:53
avatar

Zdravím, před nějakou tou dobou, jsme se ve škole učili elektronovou konfiguraci v atomech a je mi jasná periodicita vlastností prvků (halogeny, ...), ale nejde mi do hlavy proč zrovna rtuť je sama o sobě kapalná a v jejím okolí (v tabulce) jsou obyčejné pevné kovy. Má to nějaký rozumný důvod? Díky za případné objasnění.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: luke237
Datum: 11.12.13 07:43
Google ma par peknych stranek (v anglictine).
Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 11.12.13 07:58

Konkretne tento clanek podava presne vysvetleni. Je to dusledek relativistickeho pohybu elektronu v te konfiguraci obeznych drah, ktere rtut ma.

Kupodivu to vedci dokazali spocitat teprve jen pred par mesici *sok*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.13 08:19
avatar

Tak jo, pry je to dano rychlym pohybem elektronu blizko jadra. Ale jeste by me zajimalo proc zrovna jeden jediny prvek. Proc jich neni vic, treba ve stejne skupine (sloupci).

Od: luke237
Datum: 11.12.13 08:21

Na konci tohoto clanku jsou porovnany vlastnosti rtuti, zlata a thalia a vysvetleno, proc se tak lisi.

Je tam i jinak vysvetlena ta tekutost rtuti. Relativity se v tom jejich vysvetleni jen dotykaji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 11.12.13 08:23
Zapomnel jsem napsat, ze zakladem vlastnosti rtuti je tezke jadro a plne obsazena posledni elektronova hladina "s".
Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 11.12.13 09:02

Pekna stranka o tom, jak se zaplnuji elektronove vrstvy.

Google ma take pekne periodicke tabulky podle zaplneni jednotlivych vrstev elektrony u prvku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.13 02:05
avatar

Potom je mnohem zajimávější než rtuť třeba liquid metal (tekutý kov) to jsou ještě víc "absurdnější vlastnosti" ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 12.12.13 02:39
Rtut je jediny kov, ktery je za normalni teploty a tlaku tekuty, takze o jakem tekutem kovu mluvis? *smich*
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.13 07:05
avatar

Ale mě nezajímají vlastnosti, ale proč zrovna ta jediná rtuť má tu jedinou vlastnost, že je kapalná. Víceméně už to chápu.

Od: luke237
Datum: 12.12.13 07:32

Hangar delal narazku na Terminatora, kterou jsi asi nepostrehl.

Ty vlastnosti rtuti jsou zpusobene velice slabou vazbou mezi jednotlivymi atomy rtuti. To je dusledek tezkeho jadra a posledni elekrony obsazena hladina musi byt "s" a musi byt zaplnena zcela. Kolik takovych prvku v periodicke tabulce je, si uz musis zjistit sam.

Pozor - nekdy se ty posledni hladiny udajne nenaplnuji elektrony tak, jak by mely podle bezne ucene teorie. Je to v jednom z tech odkazu, co jsem poslal drive.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wad
Datum: 20.11.14 20:53

Ahoj,

rtuť má podobné vlastnosti jako inertní (vzácné) plyny, které se stejně jako rtuť běžně neslušují s vlastími molekulami, protože všechy jejich valenční orbitaly jsou plné.

Rtuť samozřejmě podléhá nějakým reakcím, ale v malé míře. Je to první prvek, který má po naplněném f orbitalu i plný d orbital a s orbital. Plnost orbitalů značí špatné reakční vlastnosti. f orbital má slabý tzv. "shielding effect" tzn., že se do nich protony neopírají takovou silou do elektronů. Tato přebytečná síla se však využije na přitažení orbitalu s ještě blíže. Právě onen s orbital poskytuje elektrony k reakcím a tímto způsobem jeho reaktivita klesá.

Proč nejsou ostatní kovy tekuté? Zlato, které je sousedem rtuti má v s orbitalu pouze jeden elektron, aby bylo úplně stabilní, rádo ho propůjčí jinému zlatu nebo od něj elektron příjme, aby se onen orbital naplnil. (Jeden orbital tak v součtu zanikne, ovšem energicky je to výhodnější. To platí pro kovy 6. periody. Pro 4. a 5. periodu kovů je to v podstatě to samé, akorát mají daleko nižší hustotu, jelikož nemají orbital f. Kovy 6. periody díky f orbitalu zvyšují svou hmonost (přesněji kvuli protonům, jejichž přírůstek umožnil vznik tohoto orbitalu), přičemž jak jsem už říkal, f orbital stahuje s orbital blíže k jádru. Mají tedy podobnou velikost, ale jejich síly mohou být větší.

Dalo by se však ptát dál. Proč rtuť není prášek? Konkrétně to nevím, nicméně přitažlivé síly mezi atomy jsou výsledkem tvaru atomu. Prostě atomům rtuti je dáno, že se budou přitahovat.

Proč radon je plyn a ne kapalina? Nevim... Asi to bude souviset s jeho p orbitalem, ale myslim, že jsem toho už popsal dost. :)

(Ale neposlouchejte mě, z chemie jsem rupnul xD)

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.