Volne rovnobezne promitani

Od: Datum: 09.12.13 08:59 odpovědí: 4 změna: 09.12.13 13:06
avatar
Dobry den. Poradite prosim nekdo? Jak ve volnem rovnobeznem promitani zobrazit pravidelny ctyrsten, pokud zname delku hrany (treba 5 cm)? Dekuji za odpovedi.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od:
Datum: 09.12.13 09:54

Např. takto:

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.13 10:21
avatar

Na tomto promítání není v zásadě nic těžkého. Nejdříve si musíme určit průmětnu. Útvary v této rovině (nebo rovnoběžné s touto rovinou) se zobrazují ve skutečné velikosti a ve skutečných úhlech. Útvary kolmé na průmětnu se promítají pod úhlem 45° a poloviční délkou (viz http://maths.cz/clanky/uvod-do-stereometrie.html)

x namaloval výsledek. Co se týče rozměrů, zynovu odkazuji na výše zmíněný úvod do stereometrie. Odstavec, týkající se pravidelného trojbokého jehlanu (čtyřstěnu) sem zkopíruji jako obrázek.

doplněno 09.12.13 10:45:

Tahle konstrukce je vhodná pro obecnou výšku. Váš jehlan je ovšem speciální, jeho hrany jsou všechny stejné, ať jde o podstavu či boční stěny. Jistě dovedete jeho výšku zkonstruovat jako výšku trojúhelníka, jehož jedna strana je rovna hreně jehlanu a druhé dvě jsou výšky podstavového trojůhelníka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.13 11:40
avatar
Dekuji moc za odpovedi. Ale prosim vas jak tam prijdu na tu telesovou vysku?
Datum: 09.12.13 13:06
avatar

To jsem se pokoušel naznačit v doplnění, Takže podrobněji:

Použiji obrázek od x, do kterého jsem přimaloval bod S, což je střed úsečky AC. (viz obrázek.) Trojúhelník SBD představuje svislý řez jehlanu (to je doufám jasne) a tělesová výška je rovna jeho výšce. Takže stačí si ho nakreslit vedlev jezkreslené podobě. K tomu si všimnum že strana BD je hrana jehlanu, strana BS je pak výška základny a srtejnou délku má strana SD, Stačí to takhle?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.