Napětí lana?

Od: Datum: 08.12.13 13:00 odpovědí: 3 změna: 09.12.13 01:25

Klec osobního výtahu nesou tři ocelová lana,z nichž každě má průměr 1cm. Vypočtěte průměrné napětí jednoho lana,je-li celková tíha klece 5000 N. Děkuju moc za odpověd


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.12.13 13:52
avatar

Napětí je síla lomeno průřez. Při počítání průřezu lana si uvědom, kolik jich je, a že nejsou plné, ale složené z drátů (takže asi nějaký koeficient...)

doplněno 08.12.13 15:14:

kartaginec: mám dojem, že něco takového bylo ve strojnických tabulkách, pro různé typy lan (protože taky není lano jako lano)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.12.13 14:05
avatar

Napětí je síla, dělená průřezem (tedy obsahem průřezu).

Pokud by bylo břemeno zavěšeno třeba na třech táhlech, ukotvených v různých bodech, (takže různě šikmých), bylo by to složitější, šlo by o úlohu (jednou) staticky neurčitou a k jejímu řešení by bylo třeba znát více o vlastnostech těch táhel (modul pružnosti). Ale tři rovnoběžná lana se budou chovat jako jedno s průřezem , který je součtem všech průřezů. No a protože lana mají geometricky průřez kruhový o průměru 1cm, nic vám nebrání tu souhrnnou plochu spočítat a vydělit jí zatížení. Jen pozor na jednotky, chcete-li například vásledek v pascalech, musíte průřez vyjádřit v metrech čtverečních.

To víte, jak si ti fyzikové hráli na pikoliu a Newton si namaloval čtverecmetr krát metr a stoupnul si na něj? Ostatním pak tvrdil, že přece není Newton, ale Newton na metru čtverečním čili Pascal. *smich*

doplněno 08.12.13 14:27:

Jethro má dobrou připomínku, ale já si myslím, že tu neplnost lana lze zanedbat. Ono je to lano dost stlačené, mezi dráty prakticku žádný prostor nebude.Taky kde takový "koeficient prázdnosti" sebrat?

doplněno 08.12.13 15:56:

To je možná pravda.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 09.12.13 01:25
řece není Newton, ale Newton na metru čtverečním čili Pascal

Podle toho, co jsem tak v rychlosti o Newtonovy cetl, tak on byl dost magor na to, aby neco podobneho skutecne tvrdil.

Samozrejme je mi jasne, ze tato historka se nemohla stat, protoze Pascal jako jednotka tlaku (napeti), byla definovana mnohem pozdeji, nehlede na to, ze Newton zemrel desitky let pred tim nez Francouzi prisli s metrem (ktery navic dodnes (!) neni v Britanii vseobecne prijimanou zakladni jednotkou).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.