Nejste přihlášen/a.
Kolik porovnání vždy dvou vzorků je nejméně třeba určít, pokud máme celkem 7 vzorků a chceme každý vzorek porovnat s každým z ostatních? (na pořadí vzorků při porovnání nezáleží)
Možnosti odpovědi: 7, 14, 21, 12 nebo 42?
Moc prosím, poraďtě někdo, jak se tento typ příkladů počítá? Asi to nebude těžké vypočítat ne?
Předem moc děkuji všem za odpovědi
Počítat s faktoriálem:
7! = 5040
doplněno 06.12.13 11:30:21 tak to je
doplněno 06.12.13 11:36:6+ 5 + 4 + 3 + 2 + 1 = 21
Nebo jiny postup.
(x^2-x)/2, kde x je pocet vzorku.
x^2 ...pocet vsech kombinaci, tedy ale i kombinace 1-2, ale i 2-1. Tedy 2x to same. To je zatim situace, kdy zalezi na poradi vzorku.
x^2-x ...od vsech kombinaci odectu pocet vrorku, tim odstranim kombinace porovnani sama se sebou
(x^2-x)/2 ...vydelenim dvema prave odstranim dvoji porovnani kazdeho vzorku (ono 1-2, 2-1).
-
Priklad pro 7 vzorku:
7*7=49 - pocet vsech myslitelnych kombinaci
49-7=42 - pocet vsech kombinaci bez porovnani sebe sama
42/2=21 - pocet vsech kombinaci bez dulezitosti poradi vzorku
Níže x napsal vzoreček, ale je dobré znát jeho odvození, což udává Axus. Jde to i malinkou (ale opravdu jen malinko) přímočařeji: Místo, abych zažínal s výrazem x² = x*x, jako že porovnávám každý zorek s každým včetně sebe sama, mohu rovnou začínat porovnáním každého vzorku s ostatními mimo sebe sama, což dá x*(x-1)
Já především tak úplně nerozumím zadání. Zdá se mi, že chceš prostě sestavovat dvojice těch zástupů, jako že třeba ze dvou zástupů udělaš uděláš dvojstup, ale trochu mne mate,jakna to má mít vliv to, že je těch lidí v každém zástupu šest, jestli třeba nechceš přehazovat lidi uvnitř těch zástupů. Pokud ne, tak u kombinací (kdy by ti bylo jedno, jestli ten který zástup je vlevo nebo vpravo, jako je jedno, který z porovnávaných vzorků vezmeš do ruky jako první) jsi opomenul ještě to Axusovo dělení dvěma, to tam zůstane. Pokud ovšetm ti záleží na tom, na které straně dvojstupu je ten který zástup (variace), tak bys měl pravdu v tom, že možností je 6*(6-1), ale špatně jsi to vynásobil.
Napřed porovnáte první vzorek se šest dalšími. Pak druhý vzorek, ale už jen s pěti dalšími, protože s prvním už byl porovnán. Pak třetí vzorek se čtyřmi dalšími atd. Už je to jasnější?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.