Jak vyřešit?

Od: Datum: 25.11.13 12:37 odpovědí: 4 změna: 25.11.13 18:28

Dobrý den,máme problém s matematickými příklady. Moc Vás prosíme o pomoc a vyřešení těchto příkladů. Budeme Vám moc vděční.

Prosíme moc nejdřív a MOC Vám Děkujeme:)1. V obdélníkovém kulečníku ABCD je umístěna koule K. Narýsujte její dráhu tak,aby se po trojím odrazu od mantinelu AB,BC a CD znovu dostala na místo,kde původně stála.2.Nalezněte v obdelníkovém kulečníku množinu všech bodů,ve kterých je-li umístěna koule K,pak má její uzavřená dráha přes 3 mantinely AB, BC, CD tvar a-kosočtverce , b-obdelníku, c-čtverce.3. Kolik os souměrnosti má krychle ABCDEFGH? Vyznačte v náčrtku.4. Narýsujte šestiúhelník,který není pravidelný,ale je souměrný podle průsečíku úhlopříček spojující protější vrcholy.5. Nalezněte střed kružnice opsané trojúhelníku ABC ,jestli-že bod A leží mimo nákresnu(je nedostupný).Mockrát Vám Děkujem! :)

blondhair27@seznam.cz

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: levlef*
Datum: 25.11.13 13:04

Jak uz tu padlo nekolikrat, ukoly za vas nikdo delat nebude :) Navrhni reseni, radi opravime. Vsechny priklady staci nakreslit a trosku uvazovat, nejsou slozite.

Zvlast u prikladu 3 predpokladam, ze jste to ani nezkusily, ze? :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 25.11.13 14:40

V úloze o kulečníku se předpokládá, že "úhel dopadu se rovná úhlu odrazu", to znamená, že když koule narazí na mantinel v úhlu 45°, odrazí se od něj také v úhlu 45° (od mantinelu). Úhel, který svírají dráhy je součtem vnitřních úhlů mezi dráhami, zde 45+45=90°. V tomto případě by při dobrém šťouchu, aby koule jela po celou dráhu a nezabrzdila se třením dřív, a při správném zamíření, mohla svou dráhou udělat čtverec.

Kdyby koule letěla k maninelu v úhlu 30°, odrazí se také v úhlu 30°. Úhel mezi rameny je součet vnitřních úhlů dráhy, což je doplněk úhlu 30°ke kolmici k mantinelu, tedy 60° a to je dvakrát 60, což je 120°

Asi neřešíte tření a zabrzdení, sklouznutí po mantinelu při příliš ostrém úhlu, falše a pod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.11.13 17:53
avatar

Zase tak úplně jednoduché to není, poradit bych mohl.

Speciálně u příkladu 3 prozradím pro kontrolu, že těch os je devět. To vypadá, jako bych prozradil řešení, ale není tomu tak, neb jsem nenakreslil náčrtek.

U kulečníku host správně říká, že při úhlu 45 stupňů může dráha vytvořři čtverec, ale (správně) netvrdí, že ho taky vytvořit musí. Může to být taky obdélník, A druhá otázka je, zda je ta dráha po třech odrazech uzavřené. Nicméně je to dobrý startovní bod pro další ůvahy.

A ještě přidám jednu radu: gdyž uděkáte obdélník symetrický ke kulečníku podle mantinelu, od kterého se koule odráží, bude oprazjejí dráhu přímý; to obecně dost pomáhá.

U ppštky moc radit nebudu, jen upozorním na to, že celý soubor se točí kolem osové symetrie, nepůjde tady taky použít? (Otázka ovšem je, mdyž ož počítáme s omezující velikostí nákersny, jestli nebude omezovat i naše ořípadné řešení; ale na to bychalespoň pro začátek ohled nebral.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od:
Datum: 25.11.13 18:28

Úlohy jsou na užití osové souměrnosti.

Např. 1. úloha _ Za osy souměrnosti volíme postupně strany obdélníku. Snad obrázek napoví.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.