Předpřítomný čas

Od: Datum: 19.11.13 09:26 odpovědí: 3 změna: 20.11.13 07:00

Their house has burnt down, so they have nowhere to stay

- Tady je mi jasné užití předpřítomného času. Něco se stalo v minulosti a má to následky do této doby.

ALE!

Nemůžu se zbavit dojmu, že by to šlo napsat i takto:

Their house has been burning down, so they have nowhere to stay .

Odůvodnil bych si to tím, že nějaký děj vedl k tomu, že něco nyní tak je (nemají kde být)... jde to? Děkuji za pomoc!

Why are you so dirty? I have been repairing a car...přijde mi to totožné s mojí větou. Potřebuji si v tom udělat asi jen pořádek :/

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: luke237
Datum: 19.11.13 09:36
The house has been burning down = Dum zacal horet a jeste porad doted hori a jeste nejaky cas horet bude
Ten druhy priklad s tim autem: pravdepodobne ho prisel navstivit do garaze, videl ho spinaveho a on mu odpovida: opravoval jsem auto, porad ho jeste opravuji a nejaky cas tady v garazi jeste budu to auto dnes opravovat.
Ohodnoceno: 0x

Od: dominik92
Datum: 19.11.13 10:01

To jsem si také nejdřívě myslel, ale pak čtu, že předpřítomný průběhový čas se dává pro děje, které neprobíhají, ale nějakou dobu probíhaly a nyní je vidět jejich výsledek. Jen nwm jestli do toho jde "zařadit" tato věta s tím domem. Nechci dělat chytrého, jen v tom mám guláš když si přečtu výklad gramatiky...

Od: luke237
Datum: 20.11.13 07:00
předpřítomný průběhový čas se dává pro děje, které neprobíhají, ale nějakou dobu probíhaly a nyní je vidět jejich výsledek
To zni skoro jako minuly prubehovy cas *ee*

Taky jsem mel v tech casech strasny bordel, kdyz jsem se ucil anglicky. Z knizek ta pouziti nebyla jednoznacne pochopitelna. Pak jsem si to odposlouchal v televizi od rodilych mluvcich a pochopil, kdy ktery cas pouzivaji.

Stejnou radu muzu dat i tobe - koukej se na anglicky mluvene porady v originale a nejake umele popisy casu v ucebnici ti budou brzy jedno.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.