Jak probíhá studium na vysoké škole?

Od: Datum: 18.11.13 19:06 odpovědí: 7 změna: 19.11.13 14:46

Zdravím! Tímto rokem končím střední školu a chtěla bych se zapsat na vysokou školu, jenže vůbec nevím jak to na takové vysoké vůbec chodí. Prosím jak vypadá třeba takový běžný vyučovací den? Jak je to s omluvenkami? Je tam běžná třída jako na střední ,kam docházím každý den? Chtela bych jít bud na MUNI na fylosofický obor nebo na VUT na malířství. Je mi jasné že na každé škole to chodí jinak ,ale není tu třeba nějaký vysokoškolák , co už ví ,o co jde a poradil by mi. Díky moc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.11.13 19:44
avatar

Ahoj, jak říkáš, na každé škole to chodí jinak. Záleží na počtu studentů na oboru. :)

Já třeba mám dvouobor, takže chodím na přednášky z jednoho oboru se 70 lidmi a na druhý se 120 spolužáky. No, letos už je to spíš 50 a 85... Přednášky máme všichni dohromady, ale na cvičení chodíme pokaždé jiná banda podle toho, kdo si jaký termín zapsal (každý má jinou kombinaci oborů a volitelných předmětů, takže každý může někdy jindy a podle toho se namícháme). Ale moje spolužačka dělá obor, kde jich začínalo 30 a ti byli jako třída. Můj přítel si teď volil ve třeťáku specializaci a je jich tam ani ne deset, takže mikrotřída. :D

Školní den je pestrý a vůbec není jako na SŠ, když se "zadaří". Třeba v pátky mám od sedmi do dvou, 4x1,5 hodiny bez obědové pauzy. Ale zítra jedu až na 14:00 a budu tam do sedmi, mezitím stihnu i jednu hodinovou pauzu. Středy volné... na VŠ se často dost liší sudý a lichý týden, na to si dávej bacha. :)

Někdy jsou cvika hodinová a častěji nebo dvouhodinová (hodina = vyučovací hodina, 45minut jako na sš), většinou jsou povinná. Někteří vyučující chtějí 100% docházky, ale většinou je to tak 70-80%. Samozřejmě, když je větší problém se zdravím, dá se s nimi většinou lidsky domluvit. :) Přednášky bývají nepovinné.

Předměty jsou samozřejmě závislé na oboru, ale hodně záleží na škole ohledně toho, jak to je s nepovinnými. Já musím mít splněno hodně B a C předmětů, přitel v každém ročníku 2-4. V prváku měl povinný tělák, já ne.

Jiný je systém hodnocení. Za každý předmět jsou kredity, které sbíráš, abys jich měla určitý počet (pro postup do dalšího ročníku, ke státnicím, na získání stipendia). Získáš je po složení zkoušky nebo zápočtu. :)

doplněno 18.11.13 20:00:

Nesouhlasím s tím, že 4 měsíce je to leháro a pak záhul o zkouškovém. U nás to tak je možná ve 2 předmětech z těch 11, co teď mám. V ostatních makám každý týden jako blázen, abych vůbec k té zkoušce mohla. :)

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 18.11.13 20:04
avatar

Souhlas s dodatkem:) Od kámošů z fildy a sportovky jsem měla info, že přes semestr fakt nic moc nedělají, což e však netýkalo třeba nás... 8 seminárek do jednoho předmětu, trojí pozorování apod., to byl "normální" semestr.

doplněno 19.11.13 15:58:

My to měli jako biologové kapku složitější, pozorování přírody probíhalo třeba dva měsíce a z toho zápisky, hodnocení, počet zvířat, druhů, pohlaví, z toho udělat průměr, popsat biocenózu, danou oblast, podloží, procentuální výskyt stromů apod. To jsem neprezentovali, jen odevzdávali, nicméně jsme na tom pracovali už od začátku semestru.

Jiné eminárky se ovšem prezentovaly, některé formou komunitního kruhu, jiné klasickým povídáním, další s využitím interaktivní tabule a prezentace v PowerPointu... bylo toho mraky. Ale to si zvykneš, pohoda:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pipi94
Datum: 19.11.13 14:27

Co se myslí těmi seminárkami a pozorováním? To vystoupím před publikum a budu prezentovat? S tím mám trochu větší problém :D

Datum: 18.11.13 19:45

Fylosofický obor na MUNI neznám, máte na mysli filozofický?

Vysoká škola se liší úplně od střední školy. Ročník je jedna třída, často dělená na několik skupin na přednášky nebo cvičení. Záleží na škole a oboru, někde je to třeba 800 žáků.

Není rozvrh, že každý den od 8 do 15 budeš ve škole. Někde je možnost volby rozvrhu, třeba si vše naskládáš do 3 dbů od 7 do 20. Jinde je to dané. Častou jsou některé přednášky nebo cvičení jen jednou za 14 dní. Omluvenky záleží na oboru, někde se vůbec účast na přednáškách neřeší, ale cvičení jsou povinná. Nezáleží tak na škole ani oboru,a le spíše předmětu a jeho vyučujím. Vše se dozvíš, příp. se zeptej na DOD na dané škole pokud to chceš vědět.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.11.13 19:54
avatar

4 měsíce to vypadá jako holubník a potom měsíc masakr motorovou pilou a tak se to prolíná celé studium

Ohodnoceno: 1x
 
Od: luke237
Datum: 18.11.13 21:32
Ze stranek svoji fakulty nebo univerzity, kam chces jit, si stahni Studijni rad a tam je dost veci popsano. Vetsinou tam maji take sekci "Pro zajemce o studium" apod. Je tam spousta zajimaveho cteni. Rozhodne to stoji za to.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ria®
Datum: 19.11.13 14:46
avatar

Má zkušenot z fakulty architektonické - což je myslím docela podobné uměleckému oboru, takže nejdůležitější jsou samozřejmě ateliéry - tedy hlavní obor - pokud se ten nesplní, tak přes to vlak nejede, musí se - pokud to škola umožní opakovat ročník.. U nás se jelo na semestrální práce a do toho pár rychlých jednorázových úkolů., vše se průběžně konzultovalo, takže pokud se chodilo na konzultace- pravděpodobnost nějaké špatnější známky byly malé :) .. Nakonci obhajoba semestrálky a jelo se dál..

Pak jsou předměty povinné - pro každý rok zvlášť a další si můžeš zapsat dobrovolně - u mě focení, tělocvik.. atd... nebo, pokud se nebudou krýt i předměty pro vyšší ročníky- když se tady nepodaří dostat kredit - ale pořád budeš mít dost kreditů ke splnění ročníku - nic se neděje..

Na konci semestru zkoušky, jinak přednášky - někteří profesoři si zaznamenávali docházku a to pak byla část známky - jiní vypisovali úkoly - seminárky.. je to opravdu různé :)..

Takto to fungovalo za mě - snad to tak platí i dnes :)..

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.