Jak vyresit kvadraticke rovnice?

Od: Datum: 15.11.13 10:59 odpovědí: 9 změna: 18.11.13 13:25
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: k2
Datum: 15.11.13 11:22

a) a c) pres diskriminant, popsano zde:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kvadratick%C3%A1_rovnice

b) napred upravit do zakladniho tvaru umocnenim zavorek a naslednym poscitanim (odectenim) clenu.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 15.11.13 11:07

Pokud je to rovnice typu ax² + bx + c = 0, tak řešení je https://akela.mendelu.cz/~xkopec11/moje3stranka.html

(pro rýpaly: dotaz je jak vyřešit, ne jak se to naučit)

Od: rovnice
Datum: 15.11.13 14:01

Mnozí ti radí což hraničí až s podvodem.Diskriminant je jedna cesta ovšem chce si to pamatovat vzorečky. Tato cesta se nechá zapamatovat.

ax²+bx+c celou rovnici vydělíme "a" a zbavíme se absolutního členu u mocniny když pak b/a=m

umocníme si dvojčlen (x+(m/2))² v podstatě výsledek se bude shodovat s původní rovnicí po vydělení, až na absolutní člen, takže k němu přičteme či odečteme další hodnotu, aby výsledek odpovídal zadání. Upravíme na tvar kdy odmocníme součet těch dvou absolutních členů

(x+(m/2))²-p² a tento výsledek řešíme podle známého vzorce (a²-b²)=(a+b)(a-b)

A kořeny té rovnice jsou, když hodnota prvního nebo druhého dvojčlenu je rovna nule

Datum: 17.11.13 14:51

Tak tady jsem vypočítal úkol a zajímalo by mě jestli je to dobře hlavně do b jestli je -16 nebo se to bere bez - jako +16. Díky :)

A výsledek se ještě nějak extra zapisuje nebo toto je celý?

Pak by mě zajímalo když v odmocnině je třeba 7 jak se odmocňuje? To by tam vznikaly nějaký divný čísla :o

Datum: 18.11.13 11:09

Rozumím-li dobře, je c = 0, čili řešíš rovnici

4x² - 16x = 0,

je to tak? Pokud ano, musíš do zadaní to c = 0 zadat, to není tak, že v té rovnici c není, ono tam je, ale je nulové. Pak je to skoro dobře, respektive docela dobře, jen se špatným zápisem po cestě. . Ptáš se, jak se bere to b, jestli s mínusem nebo bez něj. Bere se s mínusem, ale i s tím mínusem se umocňuje, tedy b² = (- 16)² = 256. Takže diskriminant máš dobře, akorát ty tam máš dvě chyby, které se kompenzují: píšeš D = -(16²) = 256 (tu závorku tam nemáš, tu jsem tam přidal, abych zdůraznil. co mám na mysli). Prostě v prvním kroku máš mínus, které tam nepatří, a ve druhém kroku ho zrušíš, aniž bys k tomu měl důvod, takže nakonec se dostaneš ke správnému výsledku.

Lze k tomu dotat ještě více, ale nejdřív bych rád věděl, jestli jsem správně vytypoval rovnici, kterou řešíš, tedy jestli máš c = 0.

(Ještě k té odmocnině ze sedmi: tam, pokud to chceš řešit numericky, opravdu nevyjdou hezká čísla. Běžně se to ale nechává v naznačené podobě, tedy jako "odmocnina ze sedmi", jednak je to lepší pro případné další úpravy, a jednak si tím do budoucna ponecháváš možnost, s jakou přesností (na kolik desetinných míst) to chceš spočítat. Jakmile to jednou numericky odmocníš, zavádíš do výsledku zaokrouhlovací chybu, se kterou už do budoucna nic neuděláš.)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 18.11.13 12:18

Jsou lidi kteří se drbou pravou rukou za levým uchecem. Taky to jde. Takže spíš myslet, než diskriminant. Pokud by šlo o uvedenou rovnici, vytknu "x" a jak "x" či dvojčlen v závorce se musí rovnat nule.

Datum: 18.11.13 13:25

Jistě. To je to, o čem jsem chtěl mluvit po potvrzení tvaru rovnice.

V těch zadaných (které jsi pro přehlednost opsal přímo do textu, aby se nemusel pracně otvírat špatně zadaný odkaz (*palec*) není, ani postup žádné z nich neodpovídá, to je důvod mého požadavku. Teď je na tahu tazatel, asi se ozve někdy večer.

Datum: 18.11.13 12:46

2x²-4x+3=0

(x-2)²+(x-9)²=(x-11)²

4x²+9x+2=0

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.