Nejste přihlášen/a.
paní učitelka z matematiky nám vybrala z internetu slovní ulohy a s poslední si nevím vůbec rady ..
potřebovala bych vědět :
To jako vazne?
To me pripomina kuracke otazky, ktere tu byli hitem minule tydny.
Na to prece nejde jednoznacne odpoveded.
Jedine zkusit experimentem a to nejlepe opakovanym na ruznych typech podkladu (ctvrtka, ruzne papiry do tiskaren, skolni sesity) plus to navic napriklad jeste zkombinovat s ruznym pritlakem a tak dale.
Ale kdo by se s tim delal, ze?
Záleží na otěru: na hrubý beton ze zkušenosti tak maximálně metr, na hladký křídový papír mnohonásobně víc, na hlaďoučkém skle se tuha vůbec neošoupe a čára může být až ... až.
Záleží na tom, jestli paní učitelka chce něco počítat, nebo zda jde o logické uvažování a stanovení mezí řešitelnosti. Pokud by to brala čistě matematicky z průměru tuhy, vrcholového úhlu kužele a stále kolmého postavení na kreslicí podložku, kdy by docházelo k stále většímu otěru a zvětšování stykové plošky, bylo by třeba znát hrubost podložky a odběr hmoty, což je tak podivné, že to snad ani učitelé nemohou chtít. Něco jiného by to bylo u soustruhu, kde jsou dané otáčky vřetene a velikost odebírané třísky.
Špaček je podivná veličina, protože vrcholový úhel a vyčnívající kus tuhy nabroušené tužky je stejný u nové dlouhé tužky i zbytečku tužky, tak zvaného špačku, který se dá sotva držet v prstech.
Zkuste se podívat na technické údaje fixovek, tak je délka čáry uváděná jako docela konkrétné parametr daný velikostí inkoustové náplně, šířky hrotu a smáčivostí podložky. Snad paní učitelka buď příklad vysvětlí, nebo změní.
Technická zajímavost: české tužky měly tak důvěryhodně dodržovanou tvrdost, že jedna švédská automobilka jejich hrotem zkoušela jakost laku na karosérii (vryp) - viz zkoušky tvrdosti.
Pro zajímavost sem dejte správné vyluštění, ať se poučíme
Když ty úlohy paní učitelka vybrala z internetu, zadala vám zdroj nebo vám dala toto zadání jen s tím, že je to odněkud z internetu?
Ono, jak tu nekdo píše, cílem nemusí být výpočet, ale kritický přístup (mimochodem krom ostatních údajů, o nichž píší předchozí rátcové, bude záležet na tom, jjak budete na tyžku tlačit). Takže pokud znáte odkaz na zdroj, možná by nebylo od věci ho sem hodit.
doplněno 11.11.13 12:38:Vlastně o tom přítlaku to sem taky Axus napsal, no ale to zas v tomto okamžiku není tak podstatné, to jenom abych nenarušoval jeho autorská práva
Nechybí v zadání paní učitelky ještě něco?
Dá se najít informace, že tužkou se dá nakreslit čára dlouhá asi 35 km (velmi zhruba!) a pokud je tužka dlouhá A mm a vyčnívající hrot B mm, lze délku možné čáry vypočítat trojčlenkou... ale to jsou dohady.
(viz "Neobyčejná historie obyčejné tužky")
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.