Potřebují pomoci s matematickou úlohou

Od: Datum: 11.11.13 11:45 odpovědí: 7 změna: 11.11.13 15:29

paní učitelka z matematiky nám vybrala z internetu slovní ulohy a s poslední si nevím vůbec rady ..
potřebovala bych vědět :

Jak dlouhou čáru (v milimetrech) bylo možné nakreslit špačkem běžné tužky tvrdosti 2 bez řezání?

nemůžu na to přijít pomůžete mi prosím? :(Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: axus®
Datum: 11.11.13 11:48
avatar

To jako vazne?

To me pripomina kuracke otazky, ktere tu byli hitem minule tydny.

Na to prece nejde jednoznacne odpoveded.

Jedine zkusit experimentem a to nejlepe opakovanym na ruznych typech podkladu (ctvrtka, ruzne papiry do tiskaren, skolni sesity) plus to navic napriklad jeste zkombinovat s ruznym pritlakem a tak dale.

Ale kdo by se s tim delal, ze?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: host*
Datum: 11.11.13 12:07

Záleží na otěru: na hrubý beton ze zkušenosti tak maximálně metr, na hladký křídový papír mnohonásobně víc, na hlaďoučkém skle se tuha vůbec neošoupe a čára může být až ... až.

Záleží na tom, jestli paní učitelka chce něco počítat, nebo zda jde o logické uvažování a stanovení mezí řešitelnosti. Pokud by to brala čistě matematicky z průměru tuhy, vrcholového úhlu kužele a stále kolmého postavení na kreslicí podložku, kdy by docházelo k stále většímu otěru a zvětšování stykové plošky, bylo by třeba znát hrubost podložky a odběr hmoty, což je tak podivné, že to snad ani učitelé nemohou chtít. Něco jiného by to bylo u soustruhu, kde jsou dané otáčky vřetene a velikost odebírané třísky.

Špaček je podivná veličina, protože vrcholový úhel a vyčnívající kus tuhy nabroušené tužky je stejný u nové dlouhé tužky i zbytečku tužky, tak zvaného špačku, který se dá sotva držet v prstech.

Zkuste se podívat na technické údaje fixovek, tak je délka čáry uváděná jako docela konkrétné parametr daný velikostí inkoustové náplně, šířky hrotu a smáčivostí podložky. Snad paní učitelka buď příklad vysvětlí, nebo změní.

Technická zajímavost: české tužky měly tak důvěryhodně dodržovanou tvrdost, že jedna švédská automobilka jejich hrotem zkoušela jakost laku na karosérii (vryp) - viz zkoušky tvrdosti.

Pro zajímavost sem dejte správné vyluštění, ať se poučíme

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.13 12:36
avatar

Když ty úlohy paní učitelka vybrala z internetu, zadala vám zdroj nebo vám dala toto zadání jen s tím, že je to odněkud z internetu?

Ono, jak tu nekdo píše, cílem nemusí být výpočet, ale kritický přístup (mimochodem krom ostatních údajů, o nichž píší předchozí rátcové, bude záležet na tom, jjak budete na tyžku tlačit). Takže pokud znáte odkaz na zdroj, možná by nebylo od věci ho sem hodit.

doplněno 11.11.13 12:38:

Vlastně o tom přítlaku to sem taky Axus napsal, no ale to zas v tomto okamžiku není tak podstatné, to jenom abych nenarušoval jeho autorská práva

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 11.11.13 12:53

Nechybí v zadání paní učitelky ještě něco?

Dá se najít informace, že tužkou se dá nakreslit čára dlouhá asi 35 km (velmi zhruba!) a pokud je tužka dlouhá A mm a vyčnívající hrot B mm, lze délku možné čáry vypočítat trojčlenkou... ale to jsou dohady.

(viz "Neobyčejná historie obyčejné tužky")

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mm*
Datum: 11.11.13 13:07

Spíše zde někdo soutěží ve hře s L&M, než že by to zadávala paní učitelka :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asdf*
Datum: 11.11.13 14:57

Otázka je dnešní soutěžní otázka v soutěži od LM cigaret

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vevuska
Datum: 11.11.13 15:29

zadna pani ucitelka ale soutez v LM tam jsou takove otazky

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.