Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Výstřel ze vzduchovky

Od: jirkausti odpovědí: 6 změna:

Dobrý den,

potřeboval bych zjistit, jak dlouho trvá doba od nárazu pístu ve vzduchovce po vymetení diabolky z hlavně. Snažím se změřit a spočítat úsťovou rychlost, ale někde mi tam"přebývá"asi 0,058 vteřiny. Mohla by to být tato prodleva od pohybu pístu po opuštění střely hlavně?

Díky za radu, Jirka.

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

doplnit odpověď
hodnocení

0x
Ano, mohla, ale není to jisté... Statistiky tomu ale nasvědčují.:)

 

veps13
doplnit odpověď
hodnocení

0x
Hej Poradíš mi jak to vypočítat Taky bych to chtěl zjistit

 

doplnit odpověď
hodnocení

0x
avatar spider
Tady o tom máš jakési cvičení:
fyzweb.cuni.cz/...
veps13
Hej sory ale nejde mi se podívat Na ty stránky jak stam napsal
styx*

Pokud myslíš tohle což asi myslíš tak to normálně funguje:)
Hele:
Rychlost výstřelu diabolky

Jednou z mnoha metod, jak lze určit rychlost projektilu při výstřelu, je změřit dráhu dřevěného špalíku, kterou urazí na podložce po zásahu projektilem. Tato úloha se řeší většinou pouze teoreticky a je vhodná k procvičení mechanických zákonů zachování, pohybových rovnic a tření.
Potřeby

vzduchovka, dřevěné prkno (0,5 - 1 m dlouhé) nebo jiná deska, několik dřevěných kvádříků (50 - 300 g těžkých), metr, váhy
Provedení
Prkno položíme na stůl a na něj postavíme k jednomu kraji dřevěný špalík. Nabitou vzduchovku přiložíme hlavní zboku ke špalíku vodorovně s podložkou a vystřelíme. Kvádřík se posune o několik centimetrů až o několik desítek centimetrů (podle hmotnosti). Tuto vzdálenost změříme metrem.
K výpočtu rychlosti diabolky budeme potřebovat znát její hmotnost, tu určíme zvážením většího počtu diabolek.

Také budeme potřebovat znát součinitel tření mezi kvádříkem a podložkou. Ten můžeme změřit některou klasickou metodou, například změřením úhlu naklonění prkna, při kterém kvádřík sjíždí po prkně rovnoměrným pohybem, viz [1] lab. cv. č. 5. Z rovnosti sil na nakloněné rovině v takovém případě vychází pro součinitel tření f v závislosti na úhlu naklonění a roviny:

f = tga
Výpočet

Označme si hmotnost diabolky m a její rychlost při výstřelu v. Hmotnost dřevěného kvádříku je M a rychlost kvádříku s diabolkou těsně po zásahu je w.


Při zásahu musíme počítat se zákonem zachování hybnosti (mechanická energie střely se nepřemění pouze na pohybovou energii kvádříku, ale také na deformace a teplo, což neumíme vyjádřit).


Po zásahu se pohybová energie kvádříku se střelou postupně přeměňuje na práci třecích sil, kterou vyjádříme jako součin třecí síly a dráhy s uražené kvádříkem. Zákon zachování energie tedy nyní můžeme zapsat ve tvaru

,

odkud rychlost kvádříku se střelou po zásahu je rovna:


Dosazením do prvního vztahu pro zachování hybnosti dostáváme hledanou rychlost výstřelu diabolky:


Poznámky
Měření můžeme provést pro více kvádříků o různých hmotnostech a porovnat výsledky. Při srovnání výsledků je potřeba dávat pozor, zda se při nízké hmotnosti kvádřík pohyboval celou dobu po podložce (například nenadskakoval). Při velké hmotnosti kvádříku může naopak hrát roli i překonávání klidového tření.
Výsledek lze též srovnávat s jinou metodou měření, například střelbou do kvádříku zavěšeného na nitích - známé balistické kyvadlo.
Při řešení je důležité upozornit na rozdíl mezi zákonem zachování hybnosti a energie - zachování energie mohu použít ve výpočtu pouze tehdy, když umím vyjádřit všechny složky, na které se přeměňuje.
Pokus lze využít například v souvislosti se zadáním praktického problému v opakovacích seminářích.
Literatura

1. Bednařík, M., Široká, M.: Fyzika pro gymnázia - Mechanika. PROMETHEUS, Praha 2000.

+

veps13

JJ uš mi to faká tak dík za odpověď

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]