Definiční obor,funkční předpis,obor hodnot

Od: Datum: 05.11.13 18:46 odpovědí: 7 změna: 06.11.13 09:06

f(x)=3na x ;

g(x)=x³ ;

f °g=3x³?

gºf=9?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.11.13 19:22

A co to jako má být? Nevodím ani dotaz, ani nějaké oslovení, jen jakýsi výkřik volajícího na poušti.

Byl bych ochoten poradit, ale tohle není žádná komunikace.

Ohodnoceno: 0x

Od: ondi20
Datum: 05.11.13 19:58

Dobrý den ,

Najdìte funkèní pøedpis, maximální denièní obor a obor hodnot pro funkce f po g a g po f. Funkce f a g jsou
denovány na maximální možné podmnožině množiny R.

Datum: 05.11.13 20:52

Je totak,jak si myslíte .

Datum: 05.11.13 20:32

Já se na to podívám později, teď něco mám. Jen dotaz: domnívám se, že první dva řádky jsou zadíní funkcí f,g a ty další, s otazníčky, jsou váš pokus o stanovení funkčního předpisu? Je-li tomu tak, je to špatně, pokud ne, prosím objasněte mi to.

doplněno 05.11.13 21:13:

Tak jak se dělá složená funkce? Vezmu bod z def. oboru vnitřní funkce, vypočtu její funkční hodnotu, pokud tato f. hodnota leží v definičním oboryu vnější funkce, tak ji dosadím do vnější funkce a dostanu hodnotu funkce složené. Například vezmu x = 0 a funkci f jako vnitřní. Hodnota f/0ú = 1, tu doosadím go g, mám g (1) = 1, tedy gºf(0) = 1 a ne 9.Promyslete si to a zkuste stanovit funkční předpis tímto postupem.

Datum: 05.11.13 23:28

Doufám, žes o tom přemýšle; dospěl jsi k něčemu?

Po řadě: Jak funkce f, tak funkce g má jako def. obor všechna reálná čísla, tekže do vnitřní funkce (a´t už to bude kterákoli), lze dosaditi cokoli a výsledek lze vždydosadit do funkce vnější. Závěr:

jak funkce f(x)=3na x (lze zapsat též jako f(x)=3^x), tak g(x)=x³ mají za def. obor celé R.

Funkční předpis: vytváření: do vnitřní funkce (nopř. do f) dosadím x z def. oboru. Vyjde nějaké y (zde y = f(x) = 3^x), to dosadím do vnější funkce , vyjde funkční hodnota složené funkce. Zde tedy

gºf (x) = y³ = (3^x)³

tedy

gºf (x) = 3^(3x)

Analogicky spočtu

f °g(x) = 3^(x³ ).

Obor hodnot: to se dělá klasickými postupy rozboru průběhu funkce, zde tedy vyjde

H(gºf) = {y; y>0}

H(f °g)= {y; y>0}

Datum: 05.11.13 23:46

Už mi to je o trochu jasnější .

Zjištěte definiční obor : k tomu jsem dopsal ty výsledky :)

f(x)=3^x) po g(x)=x³

g(x)=x³ po f(x)=3^x)

Datum: 06.11.13 09:06

To se ještě ptáš na ten definiční obor, nebo je to jen přepsání původního zadání formálněji? Pokud to první, odpověď jsem už napsal.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.