Pokus - co to vzniklo?

Od: Datum: 03.11.13 03:22 odpovědí: 4 změna: 03.11.13 14:42
avatar

Zdravím, tak jsem zase doma "chemikoval". Zkoušel jsem pokus chemikova zahrádka, ale zapomněl jsem to na okně déle než je zdrávo. Asi po měsíci koukám a ono místo původního roztoku křemičitanu sodného taková bílá hmota, která měla konzistenci zkyslého (opravdu hodně moc zkyslého) mléka. Nezapáchalo to a postupně se mi to podařilo z kádinky vykuchat, ale na stěnách mi to zůstalo a nejde to dolů. Určitě to půjde zase chemickou cestou, ale když nevím co to je tak to zatím zkoušet nebudu. Neví někdo co jsem to "vyrobil"? *haha* Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.11.13 07:04

Působením oxidu uhličitého se z křemičitanu postupně srážela kyselina křemičitá, dlouhým stáním a možná i částečným vysušováním přecházela na hydratovaný oxid křemičitý. Z kádinky by to mělo jít z větší části odstranit koncentrovaným roztokem hydroxidu, ale sklo kádinky bude každopádně viditelně narušené.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.11.13 08:11

Vznikl "silikagel", jak píše jojozka. Opatrným zahřátím (a neroztavením kádinky) by mohl pusti vodu a zůstal by jen jemný prášek oxidu křemičitého, používaný třeba jako tixotropní přísada do barev.

Ovšem sklo kádinky bude už asi poškozené. Mimochodem, sklo toho zas tak moc nevydrží. Leptá ho i obyčejná soda.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.11.13 13:05
avatar

Křemičitan sodný - jinak vodní sklo - samozřejmě váže ze vzduchu oxid uhličitý,vzniká tedy z něj uhličitan sodný a kyselina křemičitá.Tato směs pohlcením určitého množství vody krystaluje a skutečně reaguje s povrchem skla.Odstranit to půjde částečně kyselinou solnou,a pak mechanicky.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.11.13 14:42
avatar

Ta kádinka už má za sebou kdeco *smich*, ale mrzelo by me ji uplne dodelat, takze do ni zkusim nalít hydroxid sodný a když nezabere, tak si dojdu koupit tu kyselinu chlorovodíkovou. Díky za rady.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.