Problém s výběrem učiliště

Od: Datum: 06.01.14 20:22 odpovědí: 18 změna: 07.01.14 20:37

Ahoj, chtěl bych se zeptat jsem v 9 třídě a propadám z matiky češtiny a chemie... myslít že mě vezmou na nějaké učiliště? popřípadě na jaké?:) Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jm*
Datum: 06.01.14 20:25

Zkuste dát přihlášku. Myslím, že vezmou, třeba na obor prodavač, atd. Dnes je studentů málo (dle statistiky).Každopádně prospěch by chtěl zlepšit!

Ohodnoceno: 0x

Od: wamp®
Datum: 06.01.14 20:31

Proboha živého,na učiliště s třemi pětkami?To si děláš legraci *bzum*V dnešní době i "obyčejný"prodavač má mít už maturitu!O tom,co bys měl dělat dál,si pohovoř se svou třídní učitelkou,ale nevím,nevím *nevi*

Datum: 06.01.14 20:36

A to je právě ten obrovský problém. Číšníci, prodavači a další řemesla MUSÍ mít maturitu. V tomhle jsme v širokém dalekém okolí snad jediní, kdo jak hloupé ovce stále trvají na maturitě a hlavně, aby měl každý výšku, protože "bez ní nebudeš nic".

Mane, učiliště se neboj, ale budeš muset zamakat. Matika dejme tomu projde, ale čeština je základ, potkáš se ní úplně všude (na rozdíl od složitější matiky), přece nechceš být celý další život za hlupáka! Hlavně si vyber obor, který by tě bavil.

A makej, ještě se leccos dá spravit i během těch pár týdnů.

Od: vis*
Datum: 06.01.14 20:59

To je docela bomba, propadat z matiky i češtiny zároveň...na mahagonový ředitelský stůl to opravdu nevypadá...co třeba něco vysloveně řemeslného? Zámečničina, zedničina, stolařina?

Datum: 06.01.14 21:33

Stolařina? Fakt si myslíte, že někdo, kdo nedává zakladku dokáže udělat výuční list na nábytkáře? Takový člověk se dá v nábytkařině použít jedině na odbírání kusů za protahovačkou, či zametání dílny. Ona totiž nábytkařina za posledních 20 let udělala dost podstatný krok kupředu, nábytkářské stroje jsou poměrně finančně náročné a neznám majitele firmy, který by si nevybíral lidi.

Od: vis*
Datum: 07.01.14 08:38

Nezapomínejte, že nároky na prospěch za posledních dvacet let také učinily významný posun...směrem dolů. Jeden z mých učitelů na ZŠ by tazatele na základě jeho prospěchu označil za okresního hňupa (jeho oblíbený výraz) a navrhl ho na tzv. variantu B (dlouleté učební obory). Dnes už to nejde, protože špatný prospěch žáka je vždy vinou někoho jiného, například státu, nebo Jiřího Paroubka. Svého času, asi před deseti lety, jsem se dotazoval na možnost studia na FD ČVUT a na studentském sekretariátu jsem nenápadně upozornil, že prospěch ze střední školy nebyly zrovna samé biče. Madame "sekretariátka" se rozesmála a řekla - prosím Vás, sem se běžně hlásej s koulema. Takže asi tak.

Datum: 06.01.14 22:30

Loni jsem pomáhala s výběrem učiliště dívce, která měla v 9. třídě několik čtyřek, mj. z češtiny a z matematiky jí hrozila pětka.

Všichni jí radili dívčí katolickou školu (snad si mysleli, že nic jiného nezvládne). Vytipovala jsem jí asi 30 škol/učilišť s normálními učebními obory.

Probraly jsme, co ji zajímá, co by chtěla dělat, a postupně jsme školy odebíraly. Z posledních sedmi už jsem ji nechala vybrat samotnou.

Na učilišti je hned od začátku velice spokojená, ve většině předmětů má známky o jeden až dva stupně lepší než na ZŠ a "válčí" jenom s matematikou, kde to zatím vypadá na trojku až čtyřku.

Důležité je, že ji škola baví, a že tam chodí ráda.

---

Nějak jsem se rozpovídala. Chtěla jsem tím říct, že ty sám musíš vědět, co tě baví, co ti jde, a podle toho zvolit učební obor.

Snad všechna učiliště mají své weby, na nichž najdeš kritéria přijímacího řízení a rámcový školní plán s přehledy předmětů a počty vyučovacích hodin v jednotlivých letech.

Víš-li, že ti nejde matematika (ta je všude) a chemie, vyber si učiliště/obor s nižším počtem hodin matematiky a bez chemie.

--- U většiny učilišť je rozhodujícím kritériem pro přijetí známka z chování a zájem o učební obor, k prospěchu by se přihlíželo pouze při převisu poptávky.

Jenom pozor na umělecky zaměřená učiliště, tam je potřeba talent a někdy se dělají i zkoušky).

--- Existují dva typy učebních oborů: - normální tříleté učební obory se závěrečnou zkouškou a s výučním listem (kategorie H) - dvouleté učební obory bez výučního listu (kategorie E)

Na tříleté učební obory lze snáze navázat dvouletou nástavbou s maturitou, ale další vzdělávání bude podle mého odhadu (nezkoumala jsem) možné i v návaznosti na dvouleté obory.

Doporučila bych napřed si vybrat několik různých nebo podobných oborů a pak teprve začít hledat učiliště, která vybrané obory nabízejí. Teprve do konečného výběru zahrň vzdálenost od bydliště, možnost dojíždění, případně ubytování (internát) apod.

--- Dnes existuje řada učilišť, která přijímají i žáky s neukončenou devátou třídou nebo s nedostatečným prospěchem v 9. třídě ZŠ. Myslím, že i tobě se podaří najít obor, který tě bude bavit, a v němž uspěješ.

---

Projdi si níže uvedené odkazy, stáhni rámcové výukové plány oborů, které tě zaujmou (najdeš v nich i tabulky s počty hodin všech předmětů v jednotlivých ročnících) a pečlivě vybírej.

Plány si projdi několikrát, porovnávej jednotlivé obory a pak teprve se rozhodni. Zvolenou profesí se pravděpodobně budeš alespoň nějakou dobu živit, bylo by fajn, kdyby tě aspoň trochu bavila.

Poraď se se školním poradcem, s třídním učitelem, s rodiči, případně s dalšími členy rodiny, ale konečný výběr proveď sám (zvolené povolání bydeš vykonávat ty).

Zabere to dost času, ale podle mne výběr budoucího povolání za trochu námahy stojí.

___ Odkazy:

Výběr učebních oborů kategorie H

Výběr učebních oborů kategorie E

--- A zkus ještě zabrat, abys 9. třídu ukončil aspoň se čtyřkami.

Ohodnoceno: 1x

Od: host
Datum: 06.01.14 22:39

Pro žáky, kterým moc nejde teorie a mohou se uplatnit spíš prakticky existují obory kategorie E, vyučují se v takzvaných Praktických školách. Zkuste se podívat poblíž vašeho bydliště na obory v Praktické škole.

Jenom pro upřesnění: maturitní obory mají kategorii M nebo L, obory s výučním listem (dřív tak zvané učební obory) kategorii H, a obory s výučním listem v praktické škole kategorii E. Víc vám poradí poradce pro volbu povolání ve vaší ZŠ.

Datum: 06.01.14 22:58

Já bych poradila opačný postup: Začít kategorií H a teprve v případě nezvládání přejít na učební obor kategorie E.

Přestup opačným směrem by byl těžší, je možné, že by tazatel zbytečně ztratil rok.

Od: man*
Datum: 07.01.14 13:10

Děkuji moc za rady:)!

Datum: 07.01.14 13:13

Jenom jsem z Jihočeského Kraje město Český Kumlov tak snad poblíž něco najdu heh :P

Datum: 07.01.14 16:03

A co by tě zajímalo, co rád děláš ve volném čase (pochopitelně s výjimkou her, Facebooku apod.), co by ti mohlo jít, co bys rád zkusil (zkusím se po něčem poohlédnout)?

Datum: 07.01.14 13:58

Mně se nelíbí příliš ani ten truhlář, zámečník. To proto, že tito řemeslníci musí počítat - jak to bude dlouhé, co na to použít, kolik materiálu se sdělá...a to s pětkou z matiky jen těžko půjde.

Se mnou kdysi chodil na základku kluk - propadlík. Chtěl s učit pekařem.A nevzali ho. Prý by neuměl spočítat poměr těch jednotlivých ingrediencí. A to bylo, prosím, za totáče, kdy něco museli dělat všichni.

Viděla bych to tak na pomocnou sílu na stavbě, kopáče, nebo popeláře.

Vím, že už není na pololetní vysvědčení moc času, ale co takhle zkusit trochu zabrat?. A k tomu třeba zaplatit doučování...Jinak budeš celý život jen na chvostu, vzdělání žádné a peníze nic moc. A ani holky se o Tebe nebudou prát, která by chtěla propadajcího kluka? . Jaga.

Od: naoko
Datum: 07.01.14 16:11

Myslím, že si tady děláš legraci. A dobře se bavíš, jak se můžou rádci přetrhnout ,aby ti našli učiliště méně náročné než je základka.

Datum: 07.01.14 16:39

ne! legraci si opravdu nedělám.. nepřipadá mi to legrační.

Od: naoko
Datum: 07.01.14 18:52

Myslím si to , a jeden z důvodů je ten, že tvůj pravopis na deváťáka a na to, že z čj propadáš je velmi dobrý To sem píší někteří SŠ a VŠ a ti by mohli u tebe brát z pravopisu a gramatiky kondice. Pak asi bude chyba v klasifikaci :), nebo jsi to prostě nedotáhl do konce. Tak snad příště .

Datum: 07.01.14 20:37

mam problémy v čj v něčem jiným.. spíše v gramatických testech ty mi moc nejdou.

Datum: 07.01.14 17:26

Dneska te vemou vsude. Otazka je, jestli se tam udrzis.

Hlavne nevim jestli ty znamky jsou zpusobeny tvou blbosti, nebo lenosti. Zaber aspon letos, vyber si ucnovsky obor co te bude bavit a vysledky se mozna dostavi.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.