Mě mně

Od: Datum: 29.10.13 17:32 odpovědí: 6 změna: 30.10.13 20:28

Ahoj,

nevím si rady při spojení "stůj při mě" a "stůj při mně", které z těch dvou je správné a proč, zkoušel jsem google, ale moc jsem tam nepochodil.

Díky za odpověď.

doplněno 29.10.13 17:36:

Správně je "stůj při kom čem,stůj při mně"?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.10.13 17:38

pomůcka: místo mě, mně si říkat tě, tobě

1. p.
2. p. mě/mne
3. p. mně/mi
4. p. mě/mne
6 p. mně
7 p.mnou

1. p. ty
2. p. tě/tebe
3. p. tobě/ti
4. p. tě/tebe
6. p. tobě
7. p. tebou

Takže ta věta: stojím při tobě - stůj při mně

Ohodnoceno: 4x

Datum: 29.10.13 17:39
Dosaď si místo toho TOBĚ nebo TĚ Je to podle pádů. Kde můžeš napsat tobě tam patří mně a kde pasuje tě tam patří mě.
doplněno 29.10.13 17:40: Sakra o vteřinku a jsem druhej :(
Ohodnoceno: 3x

Datum: 29.10.13 17:41

Už jsem tu kdesi psal. Místo mě-mně si dodej Honzu. Stůj při mně-Honzovi = 7 písmen, píše se mně. Je to pro mě-Honzu = 5 písmen, píše se mě. Celkem jedniduchá, ale účinná pomůcka.

doplněno 29.10.13 17:43:

Totak - vidíš, Honza je třetí a vůbec mu to nevadí.

Datum: 29.10.13 17:50

Z hlediska výslovnosti je to totéž, takže oporu ve výslovnosti těžko najdeme, nicméně gramatika, jak správně píšete, rozlišje tyto podoby podle pádu,viz následující tabulka z http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=j%C3%A1_1&ref=j%C3%A1:

jednotné číslo

množné číslo

1. pád

2. pád

mě, mne

3. pád

mi, mně

4. pád

mě, mne

5. pád

6. pád

mně

7. pád

mnou

Nicméně existuje jednoduchá mnemotechnická pomůcka: řekněte si tu větu se zájmenem ty. Když řeknete "tobě, tebe", bude správné mně, respektive mne. Pokud byste řekl tě, můžete napsat mě. Příklady: vidím tě, tebe - vidíš mě /mne (obojí je správné, co je kdy vhodnší, je jiná otázka). Nebo jdu k tobě ... přijď ke mně. Atp.

doplněno 29.10.13 17:51:

Já to tušil, že to spoustu jiných stihne dřív, ale snad to nevadí.

Od: asdf*
Datum: 29.10.13 20:50

Já si pamatuju jen dva případy MNĚ - komu, čemu a o kom o čem . Takže jen 3 a 6. pád. je MNĚ, to ostatní je kratší.

Ohodnoceno: 0x

Od: ariela
Datum: 30.10.13 20:28

Pokud mám někde psát mě/mně a nejsem si jistá, použiju pády. Pokud je pád násobkem čísla 2 (2,4), tak je to (má 2 písmena), pokud je násobkem čísla 3 (3, 6), je to mně (má 3 písmena). Jediná zrada spočívá v tom, že 6 je násobkem 2 i 3, musíte si říct pouze první dva násobky těch čísel :)

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.