Pokus na optiku

Od: Datum: 26.10.13 11:44 odpovědí: 3 změna: 27.10.13 06:38

Mohli by ste mi prosim vymaslet nejaky pokus nebo jev na fyziku- odvětví opitky. Melo by ti odpovidat 8. tride. Dekuji :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.10.13 12:32
avatar

Demonstrovat lom světla na skleněném hranolu nebo třeba lupou zapálit papír. Nebo donést dálkový ovladač a ukázat, že přes foťák v mobilu je vidět, jak dioda na ovladači bliká, ale přímo okem to vidět není - protože ovladač vysílá IR, které člověk přímo nevidí. Zajímavá by mohla být demonstrace funkce polarizačního filtru - s polarizačním filtrem jsou některé sluneční brýle. Přes takové brýle, když se otáčí, v některé poloze není vidět co je na LCD (mobilu, digitálkách). Chce to vyzkoušet.

Ale hlavně doporučuji se doučit češtinu a zkontrolovat si po sobě napsaný text, písemný projev s tolika chybami v osmé třídě, to je ostuda.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.10.13 13:11
avatar

A když mám polarizační skla dvě, tak jejich otáčením proti sobě mohu vysílat "neviditelnou morzeovku", Běžné světlo není polorizované, takže při jednom filtru ho část vždy porjde, ať je orientován jakkoli. Dva filtry shodně orientované fyngují jako jeden, při orientaci kolmo k sobě většinu byť nepolarizovaného světla zastaví. (Samozřejmě aby signalizace byla "neviditelná", musí být u zdroje jen jeden filtr, kterým otáčím, a druhý má napevno nastavený příjemce.)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.13 06:38
avatar

Vezmi nějakou stolní lampu se žárovkou a nějakou lupu. Lampu otoč tak, aby svítila na zeď . Lupou zaostři obraz vlákna žárovky na zdi. Uvidíš přesný obraz vlákna žárovky a ve tmě je dokonce trochu vidět i baňka žárovky.

Aby byl obraz ostrý, pak mezi lupou a žárovkou by měla být vzdálenost přibližně 30 cm. Čím je lupa silnější, tím bude vzdálenost menší.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.