Jak zapsat danou množinu?

Od: Datum: 23.10.13 22:47 odpovědí: 1 změna: 24.10.13 09:29

Ahoj, jsem v prváku na obchodce a zrovna děláme množiny a podobné věci, a dostali jsme v rámci přípravy na písemku tenhle příklad:

"Zapište symbolicky množinu A všech celých čísel z, které jsou řešením nerovnice 3x - 5 <1."

Abych se přiznala, trochu nechápu, co se po mně chce. Nerovnici vyřešit umím a také její řešení zapsat jak pomocí intervalu, tak v množině. Ale nechápu, co se po mně chce v té části. Kdyby zam nebylo napsané "celých čísel z", ale jen "celých čísel" nebo by to Z bylo velké, zapsala bych ji takhle: "A = (z € Z; 3z - 5 <1)" (samozřejmě s množinovými závorkami). Takhle bych ale měla mít v zápisu obě ta čísla, ne? z i x.

Jak tedy správně zapíšu onu množinu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.10.13 09:29
avatar

V zásadě to máte dobře, jen by v té druhé části (za středníkem) měla být ta nerovnice už vyřešena. A že v tom zápise je číslo označeno z a v nerovnici je x, tím se netrapte. Tím, že jsou ta čísla kvantifikována (všechna z), mohou být označena jakkoli, třeba pro mne za mne mň (i když to by se panu učiteli zase moc nelíbilo). A s tím malým a velkým z/Z je to tak, že ve vetě " množinu všech celých čísel z" to malé z označuje obecné číslo, a to Z jste tem dala vy (správně, jen obvyklé bývá použít tučné Z, asi to tak taky děláte. ne? ) jako symbolické zapsání obratu "(všechna) celá čísla" (to "všechna" je obsaženo v symobolice zápisu, správně chápete, že zápis

{a € A; B}

znamená všechny prvky množiny A , pro které platí B (ať už B je cokoli).

Dokonce i ten váš zápis je víceméně správný, jen jaksi nehotový, s tím byste asi neuspěla. A že v nerovnosti máte x a v zápise máte z, to nevadí. Zadavatel to tak napsal, aby vyjádřil to, že vstupní nerovnice je 3x - 5 <1, některá čísla (třeba x = 100) ji nesplňují, jiná, například x = 1,5, naopak ano, a ta čísla, která jí vyhuvují, se mu zalíbílo označovat z.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.