Chemie - jaké pokusy v maturitním semináři

Od: Datum: 21.10.13 21:36 odpovědí: 2 změna: 22.10.13 09:30

Dobrý večer, v maturitním semináři z chemie musíme odlaborovat 25hodin. Už mě ale nenapadají pokusy, které bych mohla provádět v laboratorních podmínkách naší skromné školní laboratoře. Máme spoustu indikátorů (sudan, murexid, methylové barvičky) na které viditělně léta nikdo nesáhl ale nemůžu na internetu najít pokusy, ve kterých bych je uplatnila. A moje velice "ochotná a příjemná" učitelka mi nechce pomoci, mohli byste vy?

Děkuji, T.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.10.13 21:39

Původně to vypadalo jako nějaká zoufalá učitelka, co neví, co dělat, ale podle všeho budete studentka? To si máte vymyslet pokusy sami? Nebo jak to chápat?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 22.10.13 09:30

Zkuste něco praktického, třeba i jednoduchého. Například důkaz obsahu přídavku škrobu v másle, v dobách černobílého filmu s obsahem stříbra by byl zajímavý pokus na získání stříbra z vyčerpaného ustalovače, ale už i v rentgenologii se od snímků na film upouští, ale možná by to za pokus stálo. A co tak pokus na stanovení jestli houba je jedlý masák nebo jedovatá muchomůrka s obsahem amanitinu (viz Mexiner) - místo ligninu je snad možné použít nějaký dřevitý neklížený papír, například piják (ale ty už se nepoužívají, nebo hodně zmačkaný novinový papír a jiné dřevité hmoty) a kyselinu ve škole máte.

A pro zvýšení pestrosti vašich pokusů třeba i chromatografický rozklad nějakých přírodních barviv, například z mrkve, borůvek, kompotů, marmelád. Pokud vás zajímá elektrochemie, zkuste sledovat hustotu a koncentraci elektrolytu v olověném akumulátoru v závislosti na nabití v průběhu nabíjení (a máte 10 hodin poklidné práce, uděláte graf časového průběhu nabíjení, tabulku a využijete i PC). Stačí hustoměr, voltmetr, nabíječka, akumulátor a ochranné pomůcky. Možná by byl i zajímavý důkaz a stanovení obsahu dusičnanů ve studniční vodě nebo v některých potravinách. Třeba i průkaz hořlavosti nebo nehořlavosti či dokonce samoshášecí schopnosti některých stavebních materiálů, nebo plastů používaných v domácnosti - polystyren na zateplování budov, kryt z monitoru PC nebo jakéhokoliv elektronického zařízení, hořlavost ponožek nebo oděvů z umělých nebo přírodních vláken, vývin dýmu, jeho barva, sazí, nebo seškvaření, barevné a tvarové změny. I to snad patří do praktické chemie. Atd., atd... Barvení plamene vložením kovového drátku se obvykle popisuje slovně - modré, zelené zbarvení apod. Ze starého CD můžete sloupnout vrchní slupku a získáte přesnou mřížku a můžete si vyrobit jednoduchý spektroskop a dívat se jím do zbarveného plamene a třeba i spektrum vyfotografovat a porovnávat a tím imitovat funkci skutečného laboratorního spektroskopu. Pusťte fantazii naplno.

Určitě se radíte i dalšími spolužačkami a spolužáky, dáte hlavy dohromady a najdete spoustu zajímavostí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.