Nejste přihlášen/a.
Zdravím, mám hodnoty naměřené určitým přístrojem a pak hodnoty spočítané. Jak zjistím relativní rozdíl mezi vypočtenými a naměřenými hodnotami. Pořád mi to nějak nevychází.
Naměřená hodnota: 1,6
Vypočtená hodnota: 1
Relativní rozdíl mezi vyp. a nam. hodnotou=?
Pro jistotu
Nameřená hodnota: 2,71
Vypočtená hodnota: 3,375
Relativní rozdíl mezi vyp. a nam. hodnotou=?
Díky moc.
Relativní = poměrný, tzn. stačí vydělit naměřenou hodnotu hodnotou spočítanou a z toho vypočítat rozdíl v procentech -->
1,6 ÷ 1 = + 60 %
2,71 ÷ 3,375 = - 19,7 %.
Taky to může být vada měřáku. Doporučuji vždy zkontrolovat na nějakém vzorku se známou hodnotou (ať už je to pH, teplota, el. veličiny, nebo cokoliv jiného), případně použít dva nebo více měřáků najednou.
Zkus se zeptat někoho jiného, jestli dostal(a) stejný výsledek výpočtu.
+ % = kladná odchylka (více než výpočet)
- % = záporná odchylka (méně než výpočet)
doplněno 18.10.13 23:01:Také je možné, že skutečnost neodpovídala přesně výpočtu (např. jiné množství látek).
No, my jsme to dělali celá třída a byli jsme rozděleni na dvě skupiny po šesti. Takže stejné výsledky jako já má šest lidí. Jinak mám ještě protokol jednoho kamaráda, který ten pokus dělal minulý rok a dle jeho relativního rozdílu se mi těch 60 % zdá divných.
Protože jeho vypočtená hodnota (u jiné látky) třeba: 13
A pak jeho změřená hodnota je 12,8
A dle jeho výpočtu je relativní rozdíl 1,56
Tak liší se mu to o 1,8, ty hodnoty, mě se liší o 0,6 a mám větší procenta? Tak co jako?
Ty hodnoty se snad liší o 0,2, což je absolutně menší než 0,5. No a v tom je ta relativita, že se to vztahuje k výpočt, tedu k hodnotě 1, respektive 13. Takže 0,6 je 60 procent z jedné, 0.2 je nějakých těch 1,6 procent ze 13. (Mne vyšlo 1,538 což je asi 1,54, ale to je detajl.) A i kdyby ten rozdíl byl u kolegy těch 1,8 tedy v absolutní velikosti třikrát větší než 0,6, tak relativně se to vztahuje k třináctkrát většímu základu a relativní chyba v procentech by byla cca 13%. Snad bych jen doplnil, že relativní chyba se vyjadřuje různě, třeba v procentech, ale někdy se bere prostě podíl rozdílu a vypočtené hodnoty.
Jinak, pravda, chyba 60% mi přijde docela dost, ale Praivo naznačil nekolik možností, čím to může být. Vzpomínám si, že jsme jednou ve fyzikálním praktiku měřili křivku citlivosti vah a vycházela úplně nesmysleně. Tehdy jsme to vyřešili tak, že jsme vzali asi dvě nebo tři měření, tím jsme proložili křivku tak, jak by měla správně vypadat, příslušné hodnoty jsme lehce pozměnili jakože chyba měření a odevzdali protokol. No a astistent, kterému jsme to dali, pokýval hlavou a prohlásil: "Je vidět, že ty váhy byly přes prázdniny v opravě." Ale když to vyšlo ostatním stejně, tak bych s tím asi nic nedělal.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.