Politický plurarismus

Od: Datum: 17.10.13 20:14 odpovědí: 3 změna: 19.10.13 20:32
avatar

Dobrý den, mám na tomto schématu dobře zařazené politické strany? Kam by se zařadila ODS nebo TOP 09? Děkuji moc

doplněno 17.10.13 20:31:

kdu-čsl by patřila ke konzervatismu?


doplněno 17.10.13 21:15:

Děkuji mocSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 17.10.13 20:52
avatar

Dobrý den, myslím, že to schéma máte nyní vyplněné dobře. Pro doplnění tam můžete přidat ODS = pravicová strana liberálně–konzervativní, TOP 09 = pravicová liberálně-konzervativní strana, KDU-ČSL = konzervativně-sociální strana. Zdravím!

doplněno 17.10.13 22:13:

Nemáte zač.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.13 22:48
avatar

Stranu zelených bych posunul výrazněji doleva. Kromě toho, to schéma by správně nemělo být lineární ale kruhové: extrémní levice (komuinismus) a extrémní pravice (nacismus) mají k sobě velmi těsně blízko.

doplněno 19.10.13 20:42:

http://www.cs-magazin.com/index.php?a=a2004031005 je to sice 14 roků staré, některé strany už neexistují, jiné od té doby vznikly, ale v zásadě to platí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sociolog
Datum: 19.10.13 20:32

Takže umírněná levice a umírněná pravice mají k sobě taky blízko? A co je na zbylých dvou "světových stranách" toho kruhu? Nějaké "středně totalitní" či "napůl demokratické" systémy? To se mi nezdá.

Nicméně to schéma od tazatele se mi taky nezdá. Kolik toho má společného třeba komunismus (totalitní systém) a anarchismus (absolutní svoboda jednotlivce)? Obojí jsou "ekonomicky rovnostářské" ideologie, ale z pohledu svobody jednotlivce jsou úplně na opačném konci spektra.

Stejně tak fašismus i nacismus jsou totalitní ideologie, ale nacismus (národní socialismus) je ve své podstatě poněkud levicovější (ekonomicky), než fašismus (bez ohledu na to, nakolik měly k sobě ty systémy blízko politicky za 2. světové války, ideologicky je to něco jiného).

Je tedy vhodné nerozlišovat jen na levici a pravici (což je především otázka fiskální politiky), ale zavést ještě druhý rozměr, který bude řešit otázku osobní svobody. Kde např. v jednom "rohu" je anarchie (svoboda jednotlivce, ekonomická rovnost), ve druhém komunismus (nesvoboda jednotlivce, ekonomická rovnost), ve třetím fašismus (nesvoboda jednotlivce, ekonomická nerovnost) a ve čtvrtém kapitalismus (svoboda jednotlivce, ekonomická nerovnost). Umírněné systémy by pak byly někde ve středu té roviny, takový nacismus někde na hraně mezi fašismem a komunismem atd...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.