Jak pojmenovat zapojení tranzistoru?

Od: Datum: 14.10.13 21:15 odpovědí: 5 změna: 15.10.13 16:13

Dobrý večer, mám zpracovat menší rozbor na téma emitorový sledovač, a tak jsm začal hledat na internetu něco navíc. Až doteď jsem si myslel, že emitorový sledovač je zapojení SE - vím že to bude znít blbě ale asi proto že emitor je "dole", prostě je napojený na zem. Už ale na třech stránkách jsem se dozvěděl, že je to zpojení SC, a jen na jedné že je to SE. Tak jak to tedy je? Jak mám vědět jak pojmenovat zapojení.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.10.13 21:49

U emitorového sledovače je signál přiváděn do báze (přes vstupní odpor báze) a výstupní signál je odebírán z emitorového odporu. Pro oba signály je tedy společný kolektor.

Viz http://www.spsemoh.cz/vyuka/zel/tranzistory-bip.htm

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pol123
Datum: 14.10.13 22:08

Tak takhle tomu je, nikdy jsem o tom takhle nepřemýšlel. Děkuji.

Od: host*
Datum: 15.10.13 08:35

trocha historie: elektronky mají při běžném zapojení jako zesilovač ve třídě A velký vstupní odpor daný odporem mezi vstupní elektrodou (katoda, u tranzistorů to je báze) a zemí (na kterou je přivedená přes katodový odpor katoda, podobně jako u tranzistorů přes emitorový odpor emitor).

U zesilovače ve třídě A se u tranzistorů odebírá výstupní signál z kolektoru (mezi kolektorem a odporem vedeným na plus), u elektronek z anody (mezi anodou a odporem vedeným na plus).

Sledovač: při opravách zesilovačů a rozhlasových přijímačů se hledalo, kam až signál ze vstupu jde, do jednotlivých bodů zapojení se připojoval jiný zesilovač, kterým se zjišťovalo, kam až signál došel a když nedošel, kde je tedy asi chyba. Sledoval se signál, proto sledovač, angl. follower.

Při zapojení s elektronkami to byl cahode follower. Nebylo zapotřebí vstupní signál ještě víc zesilovat, stačilo jenom signál snímat, a v zapojení se společnou katodou elektronka nezesiluje, ani nezeslabuje, má zesílení 1x, ale velikou vstupní impedanci (což je odpor kladený střídavému proudu), nebo vstupní odpor, je to podobné.

U zapojení EMITOROVÉHO SLEDOVAČE je to podobné zapojení jako u elektronkového zapojení. Kolektor tranzistoru je připojený přímo na plus napájecího napětí (u NPN tranzistoru) a pracovní odpor, zátěž je v emitoru, mezi emitorem a zemí.

V zapojení se společným emitorem (zesilovač ve třídě A) je vstupní impedance, nebo pro jednoduchost řečeno vstupní odpor řádově ve stovkách ohmů až v kiloohmech.

V zapojení se společným kolektorem (emitorový sledovač) je vstupní impedance, nebo pro jednoduchost vstupní odpor řádově ve stovkách kiloohmů až megaohmů. Byl by větší, ale musí se počítat paralelní kombinace odporu předpětí do báze, který bývá v řádu megaohmů (například 1M až 4M7). Vstupní odpor emitorového sledovače se dá velmi zhruba odhadnout jako součin odporu v emitoru Re krát zesilovací činitel tranzistoru beta (há dva jedna é - h21e). Například při odporu Re=4k7 (což je 4700 ohmů) a zesilovacím činiteli 500 (například u KC508), je odhadovaný vstupní odpor 4700 x 500 =zhruba 2 300 000 ohmů, což je 2,3 megaohmu. A pokud je paralelně ke vstupu ještě započítaný odpor zajišťující přívod proudu do báze 2M2 (2 200 000 ohmů), je jejich paralelní kombinace zhruba 1 130 000 ohmů, tedy asi 1 megaohm. Toto jsou z prstu vycucaná čísla, jenom pro ilustraci, jak by se to počítalo, nebo lépe řečeno - odhadovalo.

Závěr: emitorový sledovač má mít co největší vstupní impedanci (odpor), zesílení nemá, přesněji řečeno zesílení je 1x, neobrací fázi (ale to je vedlejší, to nás nezajímá, pouze učitele ve škole)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.13 15:43
avatar

Všetečná otázka - jste si jistý, že vstupní elektroda elektronky je katoda?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 15.10.13 16:13

magdon: díky za upozornění, chyba chyboucí!

U elektronek se signál přivádí mezi první mřížku označovanou g1 (čti gé jedna) a zem. Omlouvám se za hrubou nepozornost a uspěchanost při odpovědi.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.