Domácí úkol z fyziky

Od: Datum: 12.10.13 18:55 odpovědí: 3 změna: 13.10.13 11:29

Dobrý den, na podnělí mám 2.domácí úkoly z fyziky a nevím si stím rady, hlavně nevím ,jak tam mám přidat kolikrát chlapec 1-zvedl činku, 2-vylezl na židli.

1. Vy počítej velikost výkonu a vykonanou práci , když víš, že chlapec v tělocvičně zvedal 1. minutu 2kg činku nad hlavu, délka paže byla 74 cm, činku zvedn 36 krát .

2.Vy počítej velikost výkonu a vykonanou práci , když víš, že chlapec v tělocvičně vylézl na 47 cm židli 27 krát po dobu 1 min a váží 72kg.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hm®
Datum: 12.10.13 20:27
avatar

Máš problém, protože nejspíš vůbec nevíš, o co jde. A vysvětlovat to celé, na to tu není prostor.

Když někdo zvedne činku o určité váze do nějaké výšky, tak vykoná práci (ve fyzikálním smyslu).
http://cs.wikipedia.org/wiki/Práce_(fyzika)
Co je práce, co se tou vykonanou prací změní? V tomto případě se změní potenciální energie činky. O kolik ta energie vzroste? No to si počítej, znáš váhu, změnu výšky a budeš potřebovat ještě jednu konstantu, tu určitě znáš.
Ale v zadání se určitě ptají na celkovou práci, takže samozřejmě práci pro jedno zvednutí musíš vynásobit počtem těch zvednutí. Proto ten počet.

No a výkon? Asi se myslí průměrný výkon za cvičení. Zkrácená definice: Výkon je množství práce vykonané za jednotku času.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Výkon
Celkovou práci už znáš, dobu cvičení (přepočítat na uznávané jednotky, tzn. sekundy) taky. Tak jen vydělíš.

Prohlédni si odkazy z wikipedie, mají to tam vysvětlené dobře.

doplněno 12.10.13 21:23:

Pro "x": No jasně, z čistě mechanického pohledu se opravdu žádná práce nevykoná, ale to by nebylo, co počítat. Tak bych předpokládal, že se uvažuje vždy jen pohyb nahoru, protože koneckonců ona ta činka při pohybu dolů svalovou vykonanou práci vrátit neumí, ten kluk je prostě fakt unavenej. :) On sval vydává ve skutečnosti určitý výkon (tedy práci) i při pohybu dolů, když činku brzdí, ale z fyzikálního pohledu při pohybu dolů koná práci činka (jenže zkuste si sundat třeba tunu tašek ze střechy a pak mudrujte, kdo vlastně konal práci ).

Takže ve smyslu věty "dneska jsem v posilovně nazvedal X kg do metrové výšky" bych počítal i tato zadání. Ale je pravda, že by možná bylo dobré k výpočtu uvést stručnou poznámku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od:
Datum: 12.10.13 20:57

Příklad je špatně zadán. Celková vykonaná mechanická práce bude nulová. Při zvednutí činky se vykoná určitá práce, ale při spuštění činky se tatáž práce spotřebuje. Z hlediska fyziky tudíž nevykoná chlapec žádnou mechanickou práci. Aby vykonal práci, musel by zvednout 36 činek do výše 148 cm a ne zvedat a spouštět jednu činku. Obdobně je to i u druhého příkladu. Navíc chlapec asi nic neváží (váží např. prodavačka salám, když si jde někdo koupit třeba 100 g salámu), ale má hmotnost 72 kg.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.13 11:29
avatar

práce je síla krát dráha, výkon je síla krát dráha lomeno čas. Síla je hmotnost činky (nebo těla) krát gravitační zrychlení (9.81). Akorát je potřeba používat správné jednotky (metry, sekundy...).

V prvním případě práce = 2*9.81 * 0.74 * 36 = 522,67 J, výkon je 522,67/60 = 8.7 W

Ve druhém případě 72*9.81 * 0.47 * 27 = 8963.2 J, výkon je 8963.2 / 60 = 149.3 W

V prvním případě, pokud by to mělo být přesné, tak by se musela započítat i hmotnost paže (která není zdaleka zanedbatelná).
Při pohybu dolů se samozřejmě žádná energie zpět do svalů nerekuperuje (i když by to bylo jistě přínosné) .

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.