Lhůta k zapsání na pracák

Od: Datum: 10.10.13 16:03 odpovědí: 7 změna: 11.10.13 07:10

Dobrý den,

chtěla bych se zaptat kolik dní mam na to, jít se zapsat na pracák, když jsem k dnešnímu dni (10.10.) ukončila studium. Jsou to 3 pracövní dni a nebo 8 dní a nebo na to mam čas až do konce října.

Předem děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.10.13 16:15
avatar

Jsou to tři pracovní dny, aby Vás zaevidovali ihned po skočení školy k dnešnímu datu. Pokud se půjdete evidovat později, datum evidence už bude ten den, kdy přijdete.

Nicméně pokud jste ukončila VŠ státnicemi, lhůta je jeden měsíc od ukončení studia.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: pacourek*
Datum: 10.10.13 17:11

Nejpozději do tří pracovních dní nasledujícího měsíce .Později si platíte zákonné pojíštění sama

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.13 18:19
avatar

Předpokládám, že (jako studentka) nesplníte podmínku pro přiznání podpory v nezaměstnanosti, a že Vám tedy jde o to nehradit sama zdravotní pojištění.

Je-li tomu tak, stačí Vám se na ÚP zaregistrovat nejpozději 29. listopadu t.r. (v pátek pouze od 8 do 11 hodin a pouze nové evidence).

Jinak doporučuji se předem seznámit s právy a povinnostmi uchazečů o zaměstnání.

doplněno 10.10.13 20:05:

@Pacourek:

Ještě jsem od Vás z této oblasti nečetla správnou či přesnou odpověď.

Doporučuji pročíst zákon o zaměstnanosti, zákon o veřejném zdravotním pojištění, zákoník práce, případně další související zákony, NV či předpisy.

doplněno 11.10.13 11:53:

@Pacourek: Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění si osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) hradí zdravotní pojištění sama v měsíci, kdy po celý měsíc nebyla zaměstnána (v tom případě zdravotnáí pojištění odvedel zaměstnavatel) ani osobou z kategorie, za niž hradí zdravotní pojištění stát.

Zaregistruje-li se tazatelka 29. listopadu (poslední pracovní den v listopadu t.r.) na ÚP, nebude po celý měsíc osobou, za niž by zdravotní pojištění nikdo neodvedl ani nehradil. Tzn., že ani za listopad zdravotní pojištění sama hradit nebude.

___ Já Vám věřím, že takovou zkušenost máte. Ale podle mých zkušeností nebývají informace, požadavky a postupy úředníků (nejen na ÚP) vždy v souladu s platnou legislativní úpravou (příkladem budiž i jedna zdejší kolegyně).

Proto doporučuji čerpat nejen z vlastní zkušenosti, nýbrž (a to především) z platných předpisů.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: pacourek*
Datum: 11.10.13 02:50

Děkuji za radu mám vše co pišu o této problematice z vlastní zkušenosti (přesněji co po mě požadují uředníci naUp) A ted k tomu pojištění jestliže končí v polovině října tak má zaplacené pojištění do konce října .A kdo ji zaplatí pojištění za listopad když se příhlásí až na konci měsíce?vždiť se pojištení neviplácí zpětně .Reaguji na ivzez

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.13 07:10

Nevím proč se tu rozporujete něco aniž byste si to ověřil... Samozřejmě, že má pravdu ivzez. Registrovat se na ÚP je nutné do konce následujícího měsíce po měsíci kdy bylo ukončeno placení pojištění (zaměstnání nebo škola) vyjma střední školy (ukončení školy 30.6. ale registrovat se lze až do 30.9.). Nikdo nic zpětně neplatí, ÚP za vás zaplatí pojištění v měsíci kdy se u nich registrujete! Neznám zákony jako ivzez, prošel jsem si tím ;) Je pravda, že jsem měl trochu probém při nástupu do práce, (kde taky nevěděli, že se lze regitrovat do konce měsíce) když jsem se registroval na ÚP 15. den v měsíci, tak chtěli čestné prohlášení, že jsem do tohoto data nevykonával žádnou jinou výdělečnou činnost. Ale to byla jen formalita.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 10.10.13 18:46
avatar

Jano, není žádná povinnost být v evidenci ÚP. Ale pokud chcete jít do evidence, a chcete aby Vám evidence navazovala na ukončené studium, tak musíte jít do evidence do tří dnů. Ale jinak můžete jít do evidence, kdy chcete. Vyplývá z evidence výhoda, že je za Vás hrazeno zdr. poj., které byste si jinak musela hradit sama a také se Vám počítá doba do odpracovaných let, podle zákona. - pt

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.