Křížky a béčka - stupnice

Od: Datum: 06.10.13 17:04 odpovědí: 13 změna: 08.10.13 20:29

Dobrý den,

amatérsky hraji na flétnu a nedávno jsem v notách narazila na bD. Na flétnu jsem se kdysi učila hrát podle příručky pro samouky, žádný podobný hmat tam nebyl - je to stejný zvuk, jako #C?

Pokud ano, proč se to zapisuje tak různými způsoby?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.10.13 17:15

Ano, C# (cis) = Db (des). A proč se to zapisuje dvěma způsoby, to asi proto, že ta nota se nachází mezi dvěma jinými.

doplněno 06.10.13 18:58:

Pro zápis ve skladbě samozřejmě platí pravidlo od "bgmaniac".

doplněno 06.10.13 19:00:

Já jsem to původně pochopil trochu jinak (jako "Proč není jan jeden způsob?").

Ohodnoceno: 3x

Datum: 06.10.13 17:35

ahoj chce to trochu teorie a nejen o stupnicích. Řekl bych že ano. Zápis záleží na tom v jaké poloze je to napsaný.

Od: korz
Datum: 06.10.13 17:43

Teorie by mě zajímala, ale nevím, co bych si pro začátek měla nastudovat. Hudební vzdělání nemám.

Od: bgmaniac*
Datum: 06.10.13 18:54

Tento tón se zapisuje jako cis, pokud je v tónině, která má předznamenání s křížky, jako des se zapisuje, pokud je v tónině, která má v předznamenání béčka. Říká se tomu enharmonická záměna.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 06.10.13 18:58

A pokud je to v C duru, nebo (např. v učebnici) jako samotná nota, tak je pravidlo jaké? Na to si nějak nepamatuji.

Jinak se tvým příspěvkem souhlasím.

Ohodnoceno: 1x

Od: korz
Datum: 06.10.13 19:16

Potíž je v tom, že na flétně ty zvuky znějí dost jinak (hmaty znám dobře). :(

Od: hop®
Datum: 06.10.13 19:33

Cis a Des nejsou dva stejné tóny. Na klavíru třeba ano, tam se používá tzv. temperovaná stupnice, stejně jako na strunných nástrojích které mají pražce - pevně oddělené půltóny...
Ale jinak je mezi těmito tóny rozdíl, podle toho v jaké stupnici jsou použity...

doplněno 06.10.13 20:31:

Vojto, s praktickým použitím rozdílu mezi sníženým a zvýšeným tńem (třeba Cis versus Des) jsem se také nesetkal, ale teorie hudby říká něco jiného. Temperovaná stupnice je matematika, dělení kmitočtů. Ale pravá hudba není jen o matematice...

Od: kurz
Datum: 06.10.13 19:37

Kde ale najít, jak se na flétně hraje např. již zmíněné Db nebo A#? V učebnicích jsem nic takového zatím nenašla... Přitom např. Hb a A# znějí opravdu dost jinak.

Od: kurz
Datum: 06.10.13 19:45

Já se v tom opravdu nevyznám (vůbec), ale v notách pro flétny - i v učebnicích - je většinou stupnice:

C C# D D# Eb E F F# G G# Ab A Hb H

Od: hop®
Datum: 06.10.13 20:28

Toto není stupnice!

- stupnice Cdur je C-D-E-F-G-A-H(někde značeno jako B)-C
- chromatická temperovaná stupnice je C-C#-D-D#-E-F-F#-G-G#-A-B-H-C

- na označení tónu H alias B jsou různé způsoby a teorie...

Datum: 06.10.13 20:16

Za 10 let hraní na strunný nástroj bez pražců (housle) jsem se nesetkal s tím, že by někdo vyžadoval rozdíl mezi těmito dvěma. Jde to, ale nevím, jaké to má praktické použití.

Datum: 06.10.13 20:00
Pokud hrajete ve stupnici.ktera ma v predznamenani becka.tak se potom nektere noty (pokud jsou oznaceny v predznamenani pisi s b...ackoli zvukove jsou totozne s nekterymy tony s krizkem.
Proc se to pise nekdy s beckem a jindy s krizkem zavisi na tom v jake stupnici hrajete. Kazda stupnice ma sva pravidla (kolik ma krizku.popr.becek...jake ma mezi tony intervaly...)

Datum: 08.10.13 20:29

Máte pravdu v tom, že tón C# je ten sám tón, jako Db.

Z toho vyplývá, že stupnice C# dur (Cis dur ) je od poslechu úplně stejná jako Db dur (Des dur).

Pravděpodobně ale nevíte, že existují nástroje laděné do křížkových stupnic, a nástroje laděné do béčkových stupnic. Proč to tak je? Vyplynulo to tak nějak samo od sebe za dlouhé roky vývoje. Těžko vysvětlovat, když nemáte páru o teorii ladění. Saxofony jsou laděné do béček, smyčce do křížků. Když budete chtít hrát jazz, pak bez béček nedáte ani ránu, protože béčkované stupnice se na saxofonech a klarinetech snadněji hmatají. Když budete hrát Mozartovy kvartety, pak narazíte na křížky, protože na smyčcích se snadněji hmatají křížkové stupnice.

Doufám, že mi rozumíte aspoň malou trošku. *uf*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.