Prvnáček a jeho pomalost/nepozornost

Od: Datum: 23.09.13 16:45 odpovědí: 13 změna: 25.09.13 11:26

dobrý den potřebovala bych poradit od zkušeného pedagoga, nebo někdo kdo má zkušenost s prvnáčkama. Mám vnoučka je to šikovný klučina , ted nastoupil do 1. třídy má problém, naprosto se neumí soustředit , žádná koncentrace na to co právě dělají. pani učitelka je milá , mladá , ale bez zkušeností . Je to její první zaměstnání po studiu. Ona dětem něco zadá a on si hraje s tuškou a myslí na něco jiného, děti už něco dělají a on si kreslí, nereáguje až na přísný ton pani učitelky. Doma je to samé , dcera mu musí všechno říkat 5x. oblíkej se, vyčisti si zuby, atd. Do školy by šel bez batohu , pořád něco zapomíná. Dcera s ním byla u dětského speciality a on se vyjádřil že je hodně dětský a pomalý, jinak v pořádku. má malou dvouletou sestřičku s kterou si hraje a má ji moc rád, nikdy by ji neublížil. I na ostatní děti je hodný.Tak co nám doporučujete? Podotýkám hoch žije v harmonické rodině, bez křiku a hádek. děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rnk*
Datum: 23.09.13 17:01

Těžko říct, možná to spíše chtělo odklad, ale teď už je to passé. Bude se s tím muset srovnat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.09.13 17:11

Nevím, co nazýváte dětským specialistou, ale doporučila bych návštěvu psychologicko-pedagogické poradny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.09.13 17:25

ano tam byla dcera se synkem a doktor si prý s ním hezky popovídal a pouze připoměl matce at je důsledná a trpělivá. Ale to víme. ale budou to nervy ...

Datum: 23.09.13 18:10
avatar

Rozumí Váš vnouček pojmu "povinnost"? Zná pravidlo "napřed povinnost", pak zábava"? Co dělá v době, kdy mu dcera musí něco opakovat?

Já si myslím, že by mu Vaše dcera neměla vše říká pětkrát. Syn ji musí poslouchat (to bude potřeba jej naučit).

U nás se osvědčilo dělat vše společně s dětmi - napřed práce, potom hra, vycházka, pohádka, ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.09.13 18:53
avatar

Souhlas. Je to školák, a už ve školce se na předškoláčky kladou větší povinnosti než na malé děti - a hlavně na zodpovědnost. Aby si hlídali své věci, měli je připravené, poskládané apod.

Žádné opakování 5x. Mamka ať to zopakuje dvakrát, a pokud se k tomu syn pořád nemá, tak ho k tomu prostě postavit a hotovo. Ve řídě učitelka také nemůže sedět za katedrou a pokřikovat po něm, bude muset jít k němu a trpělivě, ale důrazně kontrolovat, zda pracuje.

Taktéž jak Ivzez jsem zvědavá, jak reaguje syn na opakování výzvy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.09.13 19:12
avatar

Korino, pomalost neni "vysada" prvnacku..mam dospeleho syna a pubertalni dceru , to bych Vam mohla povidat...Ale k veci :)

Myslim, ze by dcera mela zajit za pani ucitelkou a popravde ji rict, ze doma s pomalosti taky "bojuje", aby si pani ucitelka nemyslela, ze klucina dela ve skole problemy schvalne..ze ji nerespektuje. Dalsi vec, co bych udelala (a delala jsem to), nerikala jsme to 5x, ano ze zacatku ano, ale pak uz nebyl cas. Takze kdyz neco chteli deti po me, nechala jsem je , aby mi to rekli taky 5x..(samozrejme ne porad, to bysme nikdy nic neudelali a nemeli:) A jak pise nade mnou uzivatel, dcera i Vy, musite byt dusledni !. Ne 5x, ale jednou, neudelas to? Mrzi me to ,ale nejdriv prace, povinnosti a pak si spolu zajdem na hriste, nebo na zmrzlinu. Ne, ted se staram o tvou sestricku, musis to udelat sam a pak ten obrazek udelame spolu...(momentalni napady). Zkuste maleho vic motivovat, samozrejme uhledne k jeho veku :)

A pak, mate teprve zari, klucina si zvykne, je brzo delat zavery. Nekomu to trva dele, nekdo je do skoly nateseny a lita jak hadr na holi hned v zari .) Ne, je to opravdu brzo, a mozna by stacilo, kdyby ho pani ucitelka pochvalila, u toho muze rici, ano, mas to moc pekne, mas to bez chyby, ale priste to bude za velkou jednicku, kdyz budes trosicku rychlejsi, kazdy chce byt chvaleny a kor, kdyz je to prvnacek...Je to vsechno v hlave, budte rada, ze mate spokojenou a harmonickou rodinu. Tak drzi palce :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.09.13 21:19
avatar

Kolik má přesně roků? Ptám se, jestli to není dítě co v srpnu mělo 6 a v září šlo do školy. Nebylo by lepší rok se školou počkat aby vyzrál? Na žádost psychologa to jde i v průběhu školního roku. Chodil do MŠ? Rok ve školce hodně pomůže.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.09.13 07:13

Přeji hezký den a děkuji všem za názory a rady . Je to těžké s dětmi , myslím horší než výchova před 30 lety , kdy byly naše děti v jeho věku. Zákaz jít ven , kolo a večerníček. Na mého syna platilo zákaz čtení. Dnes je to hlavvně televize a počítač. I když na televizi smí pouze na večír na pohádku nebo o víkendu. Jinak vnukovi je sedm už odklad měl , na přání dcery.Ted o víkendu byl se mnou na chatě a odpoledne trávil u bývalé pani učitelky a ta si ho nemohla vynachválit , jak je bystrý a jakou má slovní zásobu. Na druhé straně ale , stalo se několikrát že ji naprosto nebral na vědomí a neodpovídal jí. Ale já říkám mé dceři že se to podá , všichni včetně otce , který je doma pouze večer a v neděli, musíme chtít od něho aby si plnil své povinosti a né za něho vše dělat. Moje druhá dcera byla taky pomalá a umíněná. Dnes podniká , má tři děti a už toho hodně dokázala. A v dětství i v pubertě byla na zabití! Ale jsou horší věci , hlavně že jsou děti zdravé, ostatní se podá. děkuji všem. Vaše rady a názory budu tlumočit dceři, dnes jdu hlídat tu malou treperendu a pujdeme pro bratra do školy, jsem zvědavá co bude vyprávět . Korina

Datum: 24.09.13 08:16
avatar

Já vás trochu potěším. Při četbě tohoto druhého příspěvku jsem si vybavila domácí situaci, kdy syn měl v jiném věku jiné problémy. Velmi dlouho potřeboval plenky. Byla jsem z toho zoufalá, myslela jsem na všelijaké nemoci. A moudrá dětská lékařka mi tehdy řekla věty, které se možná hodí i na vašeho vnoučka: S velmi inteligentními dětmi je to někdy těžké. Okolní svět jim dává tolik podnětů, tolik zajímavého, že nemají čas myslet na "nepodstatné" a zdržovat se tím. Všechno se srovná.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.09.13 10:20
avatar

Korino, ještě si dovolím doplnit předchozí odpověď.

Je kluk "jen" pomalý, nebo i nezvládá zadané úkoly? Samotná pomalost je sice rušivý elemenet, obzvlášť ve třídě, kde je 25 dětí a potřebuje se probrat určité množství látky, ale není nějak vylučující. Ve škole na zástupu jsem měla kluka, pomalý až hrůza, ale velmi inteligentní a velmi šikovný. Jeho sestra, kterou jsem měla ve školce a která nyní odešla do školy, byla to samé, úkol jí trval půl hodiny místo deseti minut, ale šikovná a poradila si.

Pokud ale nezvládá úkoly sám a často mu musíte pomáhat, ještě by měl rok raději počkat. Také máme ve školce dva odklady, které na běžné úkoly pro předškoláky zírají jak na zjevení a nejsou schopné samy pracovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.09.13 07:34
avatar

K problému špatného soustředění je potřeba vyloučit všechno, co ho rozptyluje. Na zdech, na stole, v okolí. Nechat jen to nejpotřebnější. Na stole, na lavici zvlášť. Učit se na jednom, strohém místě, v klidu, nejlépe v tichu. Povely, požadavky je pořeba říkat v holých větách, žádné proslovy, žádné další informace, žádné složité úkony (Odnes tohle tam a tohle onam). Je dobře při požadavku se ho dotknout, položit na něho ruku a koukat se mu do očí, otočit jeho veškerou pozornost pouze na sebe. Nejlépe si k němu dřepnout, sklonit se, položit mu ruku třeba na rameno a vydat pokyn: Obleč si kalhoty. Někdy jsou dny, kdy se to musí udělat takto, někdy se ke kalhotám může přidat i tričko. ;) Takovéhle děti špatně snášejí změny. Je potřeba je na to připravit- Dokončuj hru, za chvíli budeme uklízet. . . . Konči a začni uklízet. . . Uklízej. . . Uklízej! .-) Děti se špatnou koncentrací se dokáží soustředit jen pár minut. Musíte vypozorovat, jak dlouho to dokáže váš vnouček. Když vidíte, že se ošívá, pošlete ho třeba se napít nebo úplně změňte činnost a k té, kterou musíte dokončit, se po chvíli vraťte. Někdy stačí pár pohybů, hra s dechem, pohyby ramen a hlavy. Někdy nepomůže ani svěcená a musí jít úplně jinam. Jeho mozek umí soustředění jen po určitou krátkou dobu. Paní učitelka by tohle všechno měla vědět, jen jí chvilku potrvá, než jí dojde, že stížnostmi rodičům nic nezlepší, že by sama měla najít způsob, jak udržet chlapcovu pozornost. ;) Nemá to nikdo snadné a chlapec nejméně.

doplněno 24.09.13 07:35:

Jinak naprosto souhlasím s Liduškou.

doplněno 24.09.13 15:46:

http://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/poruchy-koncentrace/ Poklikejte a pohledejte nějaké odborné články a rady, které řeší poruchy soustředění. Nemusí se vždycky jednat o hyperaktivní dítě s ADHD, o kterých většina článků pojednává. Najděte něco o klidných dětech a jejich příliš krátké době soustředění.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.13 10:43

Ještě jednou děkuji za rady a věci se mají takto- chlapec je velmi šikovný , moc hezky maluje adobře počítá. Ale na práci kterou jim zadá p učitelka , stráví dost času. než si vše připraví a dostane se k nějaké určité činosti tak to trvá věčnost.. on to o sobě ví , já u něho stojím , mlčím a sleduji ho, on se na mě podívá a řekne babi mě to trvá vid ale já neumím být rychlý.Až budu větší tak budu rychlejší a oba se tomu smějeme. Ukoly si s ním píše maminka , je trpělivá , ale někdy toho má dost. Uvidíme jak to pujde dál.Jinak ho učitelka chválí za chování a zdvořilost. Ale taky říká že je často nepřítomný duchem a to mi dobře víme. jestli vás to zajímá , tak kolem vánoc napíši jestli se v pomalosti zlepšil. mějte se fajn Korina a Kryštof

Datum: 25.09.13 11:26
avatar

To víte, že nás to zajímá, určitě napište jak se věci mají.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.