Levák - úchop, natočení

Od: Datum: 12.09.13 11:31 odpovědí: 6 změna: 13.09.13 07:20

Dobrý den,

má decera, levák, nastoupila v 6 letech do 1. třídy a nemůže držet uvolněně tužku. Dosud již hodně kreslila i psala. Možná už si zafixovala svůj jistý úchop(?). Paní učitelka trvá na tom, aby loket byl u těla, což je zřejmě hlavní důvod křeče. Mailovali jsme jí a napsala nám, že většina leváků drží tužku špatně - vytáčí ji.

Pokud dobře chápu, převládá metodika náklonu levým okrajem nahoru. A jak je to s tím loktem? Na didaktickém videu je většinou loket poměrně daleko od těla.

Děkuji, J.Košťál.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.09.13 11:52

Ma dcera je levak. S uchopenim tuzky a potazmo sezenim v lacici apod.jsme bojovaly od 1 tridy. Doma psala holka krasne, ve skole cmarala. Vysvetlili jsme ji uchop tuzky, mela pro zacatek trojuhelnikovou tuzku, a pak presla na klasickou. Vzhledem k tomu, ze potrebovala vetsi prostor v lavici, sedela chvili sama, nezli si "zvykla". Pani ucitelce jsem vysvetlila, ze kazde dite je jine, a pokud nema u psani vykloubeny ramenni kloub, je dite v poradku.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 12.09.13 12:05

Jen tak pro zajímavost: Není při škole pedagogicko-psychologická poradna? Třeba by odborný názor byl jiný a paní učitelka by ho respektovala. Ale nevím. Já jsem viděl leváky psát velmi různě, ale jak je to správně a proč, nevím. On je tu v každém případě jeden problém a to ten, že i leváci píšou zleva doprava, a tak, na rozdíl od praváků, si již napsané zakrývají, a s tím se snaží nějak vypořádat.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.09.13 12:05

Souška čitelka bude asi nějaká divná. Nejhorší, co můžete pro leváka udělat je, že mu budete přikazovat, jak má mít správně ruku. Sám jsem levák. Je logické, že levák má loket od těla, pokud má kompenzovat náklon písmen. Ať se dítě soustředí na psaní písma a ne na loket.

doplněno 12.09.13 12:07:

kartaginec: ano, je to i o tom zakrývání písmen potažmo aby se písmo rukou hned neumázlo. Já být rodičem, tak to té úče vysvětlím hned.

doplněno 12.09.13 12:12:

Schválně si praváci zkuste psát na linku kudrlinky zprava doleva s náklonem doleva-třeba klasická malá psací L a E za sebou. Taky dáte loket od těla.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 12.09.13 12:42

požádejte paní učitelku, ať uchopí tužku a ukáže vám, jak jí jde psaní zprava doleva. Něco uvidíte.

Když chcete psát levou rukou zleva doprava, pak vám nezbývá, než tužku držet v úplně jiném postavení a v úplně jiném úhlu proti ruce. Špička je otočená dolů, skoro úplně kolmo od horní strany papíru. Tomu odpovídá poloha předloktí a samozřejmě i poloha lokte, který je daleko od těla.

Kdo nevěří, ať zkusí.

Datum: 12.09.13 16:51

Na internetu jsem našel tohle:

http://www.levactvi.cz/levak-a-psani/

doplněno 12.09.13 16:55:

Je to zajímavé čtení a já sem tapetnu jen závěr:

Proč tedy nakonec leváci píší jinak, než jak by podle metodik měli psát? Odpověď se rýsuje jasně: metodiky psaní nevzaly v úvahu, že nestačí pravákovo pracoviště a pohyby rukou jen stranově převrátit!

Datum: 13.09.13 07:20

Mám vnučku leváka a dcra je obouruká. Paní učitelka ještě nikdy neměla leváka? Časem, až budou psát více, vezměta do školy, na ukázku výtvory z domova, kdy si malá udělá posez podle svého, pro srovnání s tím, co napsala ve škole. ;) Všimla jsem si, že leváci, kteří píší zezdola, s rukou pod řádkem, mají loket u těla a ti, kteří píší s postavením ruky nad písmem, potřebují dost místa na loket. Ti pak sedávají v lavici vlevo, aby loktem nešťouchali do spolužáka. Všimla jste si, že v narpě mají i pera pro leváky nebo obouruké? A trojúhelníkové tužky. A nůžky pro leváky.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.