Energie v jadru Země

Od: Datum: 05.09.13 19:10 odpovědí: 27 změna: 09.09.13 13:41

Dobrý den, prosím o radu. Napadá někoho z Vás, jak jednoduše (během cca 15 min) vysvětlit, kde se bere energie v jadru Země? Co je jejím zdrojem apod. a jak muže dojít k zastavení reakce v jádru. To samé u Slunce. DĚKUJI VELICE

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: luke237
Datum: 05.09.13 19:52

Zeme: tlak gravitace, pohybujici se roztavene zelezo (kvuli rotaci?) → magneticke pole; v centru Zeme neprobida zadna jaderna reakce!

Slunce: tlak gravitace, jaderna synteza vodiku na helium s uvolnenim prebytecne energie
K zastaveni by mohlo dojit vycerpanim vodiku (pak se ale zacne slucovat helium na dalsi prvky, pripadne jeste predtim s vodikem na lithium) a takhle to pokracuje pripadne az do zeleza (atomove cislo 26 - viz graf vazebni energie nuklonu atomu), pokud se gravitacne nezhrouti a nevybuchne drive.

Podrobnejsi vysvetleni jiste dokazes dohledat na wikipedii (jak ceske, tak zejmena anglicke).

Ohodnoceno: 0x

Od: soonyc*
Datum: 05.09.13 20:06

Děkuji... Abych ujasnil...potřebuji jednoduše vysvětlit skupině 50 - 60 letých osob fungování zemského jádra a Slunce tak, aby byli schopni výklad za krátkou dobu pochopit.. Stylem - oheň dohoří, když dojde palivo... Vím, že bez základních znalostí fyziky je to velmi těžký úkol..

Od: buss®
Datum: 05.09.13 20:07

Podíval bych se na wikipedii, popř, zadával.

Datum: 05.09.13 20:33

Google a wiki je vždy první krok :)

Od: rnk*
Datum: 05.09.13 20:16

Tedy já myslím, že co se děje v jádru Země neví nikdo. Jsou různé hypotézy, ale potvrzeno nic. Takže co chceš vysvětlovat?

Datum: 05.09.13 20:40

Procesy. které se pravděpod. dějí v jádru Země i Slunce a jejich popis... Jednoduše. Čekám otázky typu : Proč je v zemském jádru tak vysoká teplota; co pohání proces v zemském jádru; kdy skončí; kde se vzal vodík v jádru Slunce apod...

Datum: 05.09.13 20:49
Jestli jsi precetl anglickou Wikipedii a zkusil i Google, tak tady ti k tomu uz nikdo vice lepsiho nerekne. :(

Datum: 05.09.13 20:54

Sám jsem tyto procesy zcela nepochopil, proto mám problém je prezentovat jiným...

Datum: 05.09.13 21:00

Pochopit jadernou fuzi ve hvezdach je jednoduche. V tom snad maji jasno i vedci, ale jak to funguje v Zemi, to je jiny orisek. :(

Co se tyka tve prednasky, tak jestli mas laikum v 15ti minutach vysvetlit, jak to funguje, tak jestli jim tam odrikas to, co pise Wikipedie, tak to bude vice nez dost. Navic neni ostuda priznat, ze vedci jeste porad nemaji jasno v tom, jak presne to uprostred Zeme funguje a proc.

Datum: 05.09.13 20:33

O jake energii jadra se vlastne bavime? Protoze jadro Zeme povrch Zeme neohriva ... Jediny jeho vliv je magneticke pole kolem Zeme, jestli se nemylim.

Souhlasim s tim, ze nikdo poradne nevi, jak jadro Zeme funguje. Jestli uz je to snad nekde vyreseno, tak bych si to rad precetl.

Proc se ptate na zastaveni reakce? Zastavit to nejde. Napada me snad jen srazka s obrovskym vesmirnym telesem, ktere uplne rozhodi rotaci Zeme nebo v pripade Slunce odsati hmoty bludnou hvezdou, ale to jsou tak nepravdepodobne scenare, ze i kdyby se staly, tak clovek dozije v pohode drive, nez se neco zmeni.

Datum: 05.09.13 20:35
Jadro Zeme take poskytuje vedle magnetickeho pole i gravitaci.

Od: rnk*
Datum: 05.09.13 20:38

Když se neví jak a proč to funguje tak není rovněž jasné jak to zastavit a zda to vůbec jde.

Datum: 05.09.13 20:57

V teto souvislosti me napada jedna otazka (vlastne mozna nekolik otazek), takze nez zalozim dalsi otazku, treba to vyresime tady.

Kdyby Zeme fungovala tak jako ted a byla ve volnem prostoru mimo slunecni soustavu, jaka by byla povrchova teplota? Psal jsem, ze jadro nevyhriva povrch Zeme, takze by teplota byla stejne jako v okoli, tedy zhruba -273°C?

Jaka je teplota vesmiru v miste Zeme? (Predpokladejme, ze Zeme tam neni). Slunecni zareni jiste tento prostor nejak ohriva, takze tento prostor nema standardni vesmirnou teplotu blizkou absolutni nule.

Snad jsem nekde neudelal nejakou zakladni chybu.

Od: hop®
Datum: 05.09.13 21:00

Sluneční záření ohřívá materiál, tedy Zemi či vzduch, pokud by bylo místo Země "nic", neměly by se sluneční paprsky od čeho odrážet a putovaly by bez předání energie dále.

Jen moje soukromá teorie ;.)

Datum: 05.09.13 21:08
Problem je ten, ze "nic" neni "nic" a zvlaste ne v planetarni soustave. Je tam nejaky vesmirny "bordel" (castice, atomy, shluky hmoty, ...) narozdil od bezneho vesmiru, kde je ten jeden prilezitostny proton v 1m3 nebo kolik je bezna hustota vesmiru. Tedy tato extra hmota navic od bezneho vesmiru se nejak temi paprsky zahreje a me zajima, jaka je tedy jeho teplota.

Od: waltr1*
Datum: 05.09.13 21:29

je to paradigma zijeme ve virtualnim svete a vnimame jen nasi fyzickou strukturu a slunce jako žhavy kotouč či kouli skutečnost je jina a boži zaměr je ukazat nam pravdu a tu v teto realite nenajdeme musi nam stacit atomove jadro a periodicke tabulky zelezo jako ustaleny prvek a zbytek nekde mimo ale qarky jsou tady a kvantova teorie taky az pozname dvojnika bude jasneji

Datum: 05.09.13 21:07

Děkuji za reakci... A mohu se Vás zeptat, jestli byste svými slovy v pár větách dokázal popsat dění v jádru?

Datum: 05.09.13 21:24

je tam peklo a spaluje duse dokud jsou a az budou v rovnovaze stane se z nich železo

Datum: 05.09.13 21:26
I kdybych se snazil vice, tak vam to nenapisu presneji nebo spravneji, nez Wikipedie: Structure of the Earth, Inner core, Outer core, Dynamo theory a Earth`s temperature gradient.

Od: jh11
Datum: 05.09.13 21:46

Nevím jak vy,

ale já v tom mám jasno.

Slunce získává energii ze singulárního bodu antiprostoru.

Tedy z černé díry v antiprostoru.

Datum: 05.09.13 21:54

co je to cerna dira singularita antiprostor jen teorie fyziku v definici paradigmat je to jasne

Datum: 05.09.13 22:15
Jh11, ty v tom teda mas slusny hokej. Ty jsi asi neabsolvoval stredoskolskou fyziku, ze ne? :) Tam se totiz ve 4.rocniku bere nekdy ke konci vesmirna fyzika.

Datum: 07.09.13 06:08

to luke237 vyučovaná fyzika na střední škole je proměnlivá jako počasí.

To je ujetej argument, stejnej jako církev když upalovala Galilea.

To že se Země otáčí taky bylo proti učení.

Zkoušku z fyziky mám z VŠ výbornou.

V současnosti o singularitě vesmírného prostoru,

tedy černých děrách vědci neví mnoho

Vše jsou pouhé teorie

A já mám jednu vlastní.

Datum: 07.09.13 06:18

Ve své teorii vycházím z duplicity, symetrie, zákona o zachování energie ...

Dám příklad.

Vidím li ve vaně odtok, ve kterém mizí voda

a v druhé místnosti vidím na stropě trubku z níž crčí voda.

Mohu si jednoduše tyto dva jevy dát do souvislosti.

A jejich zkoumáním zjistit zda spolu souvisejí.

Datum: 07.09.13 07:07
Slunce ma byt ta trubka, ze ktere crci voda (energie), ktera mizi do odtoku vany (cerne diry)? Ouuuuukeeeeeej. *ee*

Datum: 07.09.13 12:38

Voda mizí v odpadu vany, kam se ztrácí? ...černá díra

Ze zdi vede trubka a z ní vytéká voda, kde se bere?...slunce

Analogie, symetrie, duplicita.

Datum: 09.09.13 13:41

no teorie strun a paralerni svety by ti mohli udelat nahled jinou cestou kvantove teorie tyto energie resi NICMENE fyzika je jen čast pudla a jadro je v chemiji a biologiji a paradigmatech bozom je jen střipek

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.