Ahoj, vidím, že zde zase odpovídají odborníci, tak se také přidám. Obecně se používá název demi voda, ok? Chceš ji na ryby, předpokládám. Další otázka je jakou potřebuješ denní kapacitu výroby té vody. Ionexy se DAJÍ BĚŽNĚ KOUPIT, jen musíš vědět kde( stačí se zeptat akvaristů ve tvém okolí, nebo někde, kde se předpokládá úprava vody) Nebo si ten prodej najdi na netu, nebo na akvaristických stránkách. Demi kolona se dá vyrobit i z pet lahví a slabých hadiček, pro pár ryb to stačí, je dobré něco vědět o chemii, nebo se osobně setkat s nějakými akvaristy. Jestli jsi v balíku, tak Ti doporučuji si koupit spíš reverzní osmózu. Jinak si musíš věřit a snažit se, ok? Držím Ti palce! Když tak se ptej, rád Ti odpovím...
tesyk*
Ano, děkuji všem za diskuzi. Tedy demi vodu potřebuji tak v objemu cca 50 l a to zatím zhruba jednou za měsíc. Jedná se mi o galvanizační lázeň, kterou lze připravit z vody destilované, nebo právě z vody deiozované. Destilku seženu a vyrobím bez problému, ale o demi vodě jsem nic nevěděl. Myslel jsem, že to bude možná jednodušší a levnější než destilka. Ta stojí 1litr za 10 Kč.
ukulele*
Ahoj, v podstatě ta výroba spočívá laicky řečeno v pomalém protékání vody kuličkami spciální pryskyřice (katex a anex) které na sebe váží pro nás ,,nežádoucí"látky jenž způsobují tvrdost vody. Zjisti si cenu a dostupnost iontoměničů, a pak sem písni a budeme pokračovat dál. Jo, a po čase se musí ty iontoměniče regenerovat a to proíráním v roztocích kyseliny a hydroxidu. Můj názor je , že bys to měl zavrhnout a jít raději do destilky...
tesyk*
Děkuji Vám za vyčerpávající odpověď, nejspíš, alespoň pro začátek, zůstanu u destilky.
Troufám si tvrdit, že většina z nás tu odpovídá jak nejlíp dovede a jak mu jeho znalosti dovolí. Není účelem tady nějak machrovat nebo dělat ze sebe"odborníka". K iznačení voda, o které ja tady řeč, se dají požít výrazy demineralizovaná, deionizovaná stejně jako demi voda. ionexy na sebe váží i spoustu jiných iontů než jen ty, které způsobují tvrdost vody. V tomto pravdu nemáš. Dost dobře nelze doma zjistit, jestli voda vytékající z ionexové kolony je už dostatečně iontů zbavená nebo ne. K tomu se používá měření vodivosti a přístroj zvaný konduktometr doma má asi málokdo. Z toho plyne, že získání většího množství deionizované vody s definovanou vodivostí (kvalitou) v domácích podmínkách, pro laika neznalého problematiky, nelze. Nehledě na to, že ionexy se musí, jak píšeš, po čase (jak dlouho, to doma nezjistíš) regenerovat, což přináší další obtíže s přípravou regeneračních roztoků kyselin a zásad. Samotný proces regenerace má také svá specifika. Takže asi takhle. Pokud budeš mí trvalou spotřebu deionizované (destilované) vody, zvaž možnost zakoupení zařízení k tomu určené. (Časem by se ti investice mohla vrátit). Cena 10 kč za litr destilky je dost velká a určitě by se dala koupit ve tvém požadovaném množství levněji. Toť vše. Nech si dařit.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.