Prázdninový zážitek-vypravování /chyby apod

Od: Datum: 01.09.13 17:15 odpovědí: 10 změna: 01.09.13 18:39

Ahoj, prosím mohli by jste mě zkontrolovat pravopis popř. poradit nebo vylepšit můj sloh? Jsem student 3. ročníku na SPŠ stavební .
Prosím co nejdřív o rady, dobré odpovědi hodnotím!

Milá paní učitelko,

chtěl bych se s vámi podělit o jeden z mých prázdninových zážitků. Byl poslední prázdninový čtvrtek a já zrovna nemněl nic na práci. Tak jsem se na večer domluvil s mým nejlepším kamarádem Honzou, že u něj uděláme táborák, a přespíme u něj doma. Nemohl jsem se dočkat večera a měl jsem větší a větší chuť na buřty a opékané brambory v popelu. Kolem jedenácté hodiny večer jsme dojedli poslední kusy buřtů a rozhodli jsme se jít si lehnout a podívat se na nějaký strašidelný film.

Ustlal jsem si karimatku se spacákem na podlaze vedle Honzovi postele. Pustil se film u, kterého jsem strachy trnul už od začátku. Asi v polovině filmu Honza usnul, tak jsem film potichu vypl a šel se zavrtat do spacáku. Pomalu se mi začaly klížit víčka, když tu najednou jsem měl pocit, že nade mnou něco proletělo. Strach se mi ještě zvětšil, nastražil jsem uši a poslouchal. Bylo ticho, které akorát přerušovalo Honzovo oddychování. Po chvilce sem se začal uklidňovat a namlouvat si, že jsem si to jen vymyslel. Když tu najednou se něco dotklo mého spacáku v místě, kde mám nohy. Začal jsem s sebou zmítat a z úst mě vyšel zoufalý výkřik: ,,Pomoc“ který okamžitě zbudil Honzu a ten rozsvítil.

Po tom co mě vyslechl, prohledal celý pokoj, ale nic nenašel. Navrhl jsem, že zhasneme a budeme naslouchat. Po pěti minutách naprostého ticha jsme to už chtěli vzdát, když tu slyším zase ty zvuky, zvuky připomínající hluk máchajících křidýlek. Honza rychle rozsvítil a na skříni, která stála vedle jeho postele lezl veliký šedý netopýr. Tak to byla ta noční příšera, pomalu a opatrně ho Honza zabalil do hadru a odnesl ven. Tu noc jsem už, ale neusli. Od této nepříjemné a strašidelné příhody jsem u žádného kamaráda nespal a myslím, že už nikdy spát nebudu.

Zdroj: https://www.poradte.cz/skola/…s-muj-zazitek-z-prazdnin.html
doplněno 01.09.13 17:17:

E: Kdyby mně tam chyběli nějaké typické znaky vypravování, rady a tipy uvítám .

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.09.13 17:29

Sloh odpovídá spíše 7., 8. třídě na základní škole, věty máš mnohdy dost krátké, někde je spojím souvětím, jinak je to moc strohé. Některá slova jsou zbytečná, jiná chybí pro správný spád textu, občas máš přehozený slovosled, pravopiné chyby nepočítám. Celé je to takové hodně rozházené a slabé - na studenta střední školy. Příště budeš muset víc máknout, zvlášť, pokud maturuješ v češtiny.

Oprava, snad jsem nic nevynechala:

"Milá paní učitelko,

chtěl bych se s vámi podělit o jeden z mých prázdninových zážitků. Byl poslední prázdninový čtvrtek a já zrovna neměl nic na práci, tak jsem se na večer domluvil s mým nejlepším kamarádem Honzou, že u něj uděláme táborák a přespíme tam. Nemohl jsem se dočkat večera a měl jsem stále větší a větší chuť na buřty a brambory opékané v popelu. Kolem jedenácté hodiny večer jsme dojedli poslední buřty a rozhodli se jít ulehnout - ale předtím se podívat na nějaký strašidelný film.

Ustlal jsem si karimatku se spacákem na podlaze vedle Honzovy postele. Pustili film, u kterého jsem strachy trnul už od začátku, ale asi v polovině filmu Honza usnul, tak jsem film potichu vypnul a šel se zavrtat do spacáku. Pomalu se mi začala klížit víčka, když tu najednou jsem měl pocit, že nade mnou něco proletělo. Dostal jsem strach, nastražil jsem uši a poslouchal. Bylo ticho, které přerušovalo pouze Honzovo oddychování. Po chvilce jsem se začal uklidňovat a namlouval si, že jsem si to jen vymyslel. Když tu se najednou něco dotklo mého spacáku v místě, kde mám nohy. Začal jsem sebou zmítat a z úst mi vyšel zoufalý výkřik: ,,Pomoc!", který okamžitě vzbudil Honzu, který rozsvítil.

Poté, co mě vyslechl, prohledal Honza celý pokoj, ale nic nenašel. Navrhl jsem, že zhasneme a budeme naslouchat. Po pěti minutách naprostého ticha jsme to už chtěli vzdát, když tu slyším zase ty zvuky - zvuky připomínající šum máchajících křídel. Honza rychle rozsvítil a na skříni, která stála vedle jeho postele, lezl veliký šedý netopýr. To byla ta noční příšera! Pomalu a opatrně ho Honza zabalil do hadru a odnesl ven. Tu noc jsme však už neusnuli. Od této nepříjemné a strašidelné příhody jsem u žádného kamaráda nespal a myslím, že už nikdy spát nebudu."

doplněno 01.09.13 17:45:

Magdon, není to tak dlouho, co jsem tu opravovala daleko delší sloh Anzionce, která si nebyla jistá. Nikomu to nevadilo:).

V případě tohoto tazatele vidím, že na slohy moc není, i kdyby si opravil chyby, některá spojení byla velmi amatérská. Proto ona korektura. Samozřejmě při písemkách nebo maturity bude holt muset zabrat sám.

Ohodnoceno: 6x

Datum: 01.09.13 17:40

Martino, nic ve zlém, Hansikii sice slušně poprosil (což tu není až tak samozřejmé), ale myslím, že mu příliš nepomůžete tím, že za něj budete vypracovávat úkoly. Váš první odstavec, v němž obecně upozorňujete na řadu tazatelových chyb by zcela určitě postačil k tomu, aby se tazatel zamyslel a svojí úlohu sám předělal.

Ohodnoceno: 0x

Od: k2
Datum: 01.09.13 17:56

No nevim, ale zrovna u slohu a pravopisu takovahle zamysleni nefunguji. Pokud nekdo "nema na sloh bunky", tak solidni sloh nesesmoli, i kdyby se nad tim zamyslel od rana do vecera. Stejne tak pravopis, dotycny tam ty chyby proste nevidi, i kdyby si to po sobe cetl treba 10x.

Datum: 01.09.13 17:59

Magdone, tohle není matematická úloha, kde stačí tazatele navést. Martina udělala to nejjednodušší, co se dalo udělat. Opravila a upozornila na to, že tahle práce neodpovídá 3. ročníku SŠ. Udělal bych to úplně stejně. Než sáhodlouze vysvětlovat co a proč a zač a nač ...

doplněno 01.09.13 18:13:

Ivzez, mně tam to oslovení taky nesedí, ale nechtěl jsem do toho kecat, když jsem se sám nepustil do opravy. Místo toho oslovení, a navíc učitelky, bych zvolil název toho vyprávění. Třeba Jak jsem se bál.

Datum: 01.09.13 17:34

Upozorním na několik chyb: neměl (nikoli nemněl), Honzovy postele, nikoli vypl, ale vypnul, místo akorát bych použil jen nebo pouze, po chvilce jsem (nikoli sem), vzbudil (nikoli zbudil), mezi slovy postele a lezl patří čárka, za slovem příšera bych doporučil tečku a dále pokračovat novou větou, nikoli neusli, nýbrž neusnuli.

V poslední větě má být: chyběly znaky - ale to už je mimo text.

Jinak je to docela dobré.

doplněno 01.09.13 18:12:

Ivzez má pravdu. Oslovením začíná zejména dopis, nikoli vypravování.

Ohodnoceno: 1x

Od: wamp®
Datum: 01.09.13 18:25

Ještě:"pomalu se mně začala klížit víčka.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 01.09.13 18:32

Tak; jen doplním, že jde samozřejmě o to "začala", aby si autor nemyslel, že chyba je v tom "mi". (Je to chyba poměrně nenápadná, ale učitel-ka by si jí určitě všiml.)

doplněno 01.09.13 18:43:

A všimla si ji a opravila už Martinaa

Od: wamp®
Datum: 01.09.13 18:39

Začala se komu-čemu-mně klížit víčka.Samozřejmě,že "mi" také lze...

Datum: 01.09.13 18:37

V tomto případě jsou z hlediska češtiny povolené oba tvary. Mi i mně.

Datum: 01.09.13 18:04

Mně vadí, že vypravování začínáte oslovením.

doplněno 01.09.13 19:48:

Ládine, já už jsem přišla k opravenému, zbývalo už jen to oslovení ...

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.