Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Těleso padající z koule

Od: arylen* odpovědí: 6 změna:

Zdravím, doufám, že je tu nějaký zdatný fyzik, který by mi poradil, jak řešit tento příklad:
Na podložce je umístěna koule o poloměru r=60 cm, na jejímž vrcholku je těleso,které se z klidu začne po jejím povrchu sesouvat dolů (bez tření). Určete, v jaké výšce nad podložkou těleso opustí povrch koule, když z ní začne padat, a jakou bude mít při tom rychlost.

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

1x

Strejda google říká toto: google.cz/...

arylen*
hodnocení

Děkuji moc :)

 

paw*
hodnocení

0x
Teleso se od koule odlepi v mistech kdy odstrediva sile bude vetsi jak dostrediva. A to nastane v polovine koule. A rychlost bude volneho padu.

Samozřejmě to nastane o něco dříve než v polovině koule.

Na druhou stranu, pokud je těleso na vrcholu, tak je sice v poloze labilní, ale rovnovážné, takže bez vnějšího impulzu nemá proč sklouznout.

arylen*
hodnocení

Na čem je založeno to, že to bude v polovině koule? To přece může nastat už dřív

 

hodnocení

0x
avatar kartaginec

První problém je, proč se začně sesouvat. Základní poloha je rovnovážná, byť labilní, a jaký impuls ji tedy rozpohybuje? Buď do ní někdo strčí, ale pak do hry vstupuje neznámý element, nebo, díky labilní rovnováze , se těleso rozpohybuje díky nějaké náhodné fluktuace a můžeme předpokládat, že "síla, která ho uvedla do pohybu", je nulová

A ta úvajha o odstředivé a dostředivé síle mi není jasná, tu bych prosil vysvětlit.

Jaká síla zde působí do středu a tedy přidržuje těleso na kouli (dostředivá síla)? Jedíná taková síla je radiální složka gravitace, a ta je ve středu kouůe nulová.

Jinak zatím tohle; on mezitím už někdo něco napsal, nejdřív se na to podívám. A co se týče rychlozti, to taky nevím, proč by měla být rychlostí volného pádu, respektive v kterém místě volného pádu. Tady bych vycházel ze zákona zachování mechanické energie.

doplněno 30.08.13 13:24:

Tak jak jsem zjistil, příklad je řešen v odkaze, který vložil tomkk. A k Jethrovi: v zásadě má pravdu, o tom ostatně taky píšu. Přesto se těleso rozpohybuje, protože labilní rovnovážnou polohu nebude s to udržet. Možná kolem proletí motýl. možná jsme těleso nevycentrovali dost přeske, možná... V podstatě se tím zabývá teorie katastrof, jejíž hlavní věta zní "je sedm druhů katastrof". Ale není to žádný esoterický horor, je to prostě partie diferenciálních rovnic; jiným příkladem "katastrofy" je třeba chování psa, který má strach a neví, zda utéci či zaútočit. Takže dojde k přeskokovému jednání, sebemenší podněd rozhodne, co skutečně udělá.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]