Kostnice vs márnice

Od: Datum: 25.08.13 07:41 odpovědí: 6 změna: 25.08.13 22:10
avatar

Dobrý den, jaký je prosím rozdíl mezi kostnicí a márnicí? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: moxa*
Datum: 25.08.13 07:54

Kostnice - místo, kde jsou uloženy kosti mrtvých.

Márnice - místo, kde leží mrtvá těla před pohřbením.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 25.08.13 07:58

Z Wikipedie :Márnice je místnost, která se používá k dočasnému uložení lidských ostatků, většinou po dobu nezbytně nutnou k identifikaci nebo po čas, než dojde k pohřbu.

Kostnice (karner, novolatinsky také ossarium) se nazývá místnost k ukládání lidských kosterních pozůstatků. Většinou se jedná o sklepení sakrální stavby, kde jsou poskládány lidské kosti do různých geometrických útvarů (mohyl, kleneb, obrazců). Kostnice většinou vznikaly při hromadných úbytech obyvatel (morové rány a jiné epidemie, hladomory, bitvy). Veřejně přístupné kostnice v Česku najdeme v Sedlci u Kutné Hory, Brně a Mělníku, dále např. v Čermné (nyní v Polsku) nebo Hallstattu (Rakousko). Další se dochovaly na jižní Moravě (např. v Moravských Budějovicích, Bítově nebo Stořanově[

Ohodnoceno: 2x
 
Od: luke237
Datum: 25.08.13 08:16
Jak se ziskaji ty kosti z mrtvoly? *sok*
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 25.08.13 20:20

Počká se, až po pár letech měkká tkáň v zemi odehnijě a poté se kosti vykopou. Hřbitovy mají omezenou plochu a hroby se občas ruší. Však když se pohřbívá do země a rodina má jeden hrob, musí být mezi pohřby určitý časový odstup.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 25.08.13 21:44

Me slo hlavne o tuto vetu: "Kostnice většinou vznikaly při hromadných úbytech obyvatel".

Predpokladam tedy, ze v takovychto pripadech existoval pro tyto hromadne obeti nejaky masovy hrob mimo prostor hrbitova. Tento masovy hrob se za par let vykopal a kosti se prevezly do kostnice? *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.13 22:10
avatar

A z jakého dokumentu je tato věta vyňata? Jinak co se týče Kostnice, tak určitě nevznikaly z hromadných hrobů neznámých lidí, kteří zemřeli třeba morovou nemocí. Pokud se skutečně chcete dozvědět více, tak se třeba podívejte na Kostnici v Kutné Hoře, nebo v Kolíně.

Jaký rozdíl mezi kostnicí a márnicí Vám bylo už správně odpovězeno shora. Tyto dva pojmy se nedají vůbec porovnávat a ani slučovat.

Pokud by se jednalo o nějakou významnou, historickou řež, kde přišlo o život mnoho lidí na válečném poli, je možné, že pak byli jejich kosti sebrány a uloženy. Já to z hlavy nevím, ale určitě se toho dopátráte.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.