Chlorid rtuťný a odstranění jeho solí

Od: Datum: 18.08.13 09:53 odpovědí: 3 změna: 02.09.13 13:39

Zdravím, narazil jsem na jednu zajímavou ale nebezpečnou úlohu. Rtuť a její soli jsou toxické!

V úloze je zadáno, máš produkt kamenné soli, která vykrystalizovala za přítomnosti chloridu rtuťnatého, je možné se zbavit chloridu rtuťnatého? A jak? Aby byla sůl zdravotně nezávadná.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.08.13 10:54

V prvé řadě bych chtěl upozornit na to, že v nadpisu je uveden chlorid rtuťný, zatímco v textu je uveden chlorid rtuťnatý, takže by bylo vhodné upřesnit, který je ten správný. Teď už k dotazu:

1. Chlorid rtuťný i chlorid rtuťnatý lze od kamenné soli oddělit destilací.

2. Chlorid rtuťný je velmi špatně rozpustný ve vodě, takže od roztoku kamenné soli je možno jej oddělit filtrací. Nicméně stopové množství rtuti v roztoku zůstane.

3. Chlorid rtuťnatý je narozdíl od kamenné soli dobře rozpustný v ethanolu. Směs kamenné soli a chloridu rtuťnatého je nutné vysušit a poté ji opakované promývat na filtru (nejlepší je asi použít vakuovou filtraci) ethanolem. Rozpuštěný chlorid rtuťnatý odteče a na filtru zůstane kamenná sůl.

Netroufám si říct, jakých čistot lze takto dosáhnout, ale aby sůl byla opravdu zdravotně nezávadná asi bych nejraději použil důkladnou destilaci.

Určitě by se našly i další způsoby, ale myslím, že toto by snad mohlo stačit.

Noviny

doplněno 19.08.13 08:53: Blackend, vždyť říkám, že je rozpustný velmi špaťně. Wikipedie uvadí 0,2 mg na 100 ml, což je velmi malé množství. Není však uvedeno, při jaké teplotě. Ale jinak souhlasím, že pro zdraví to není ideální.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: blackend
Datum: 18.08.13 17:03

Vodou si moc nepomůžete - chlorid rtuťný JE rozpustný ve vodě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.09.13 13:39

Rozpustit, rtuť vysrážet, odfiltrovat a z filtrátu vykrystalizovat chlorid sodný. Mezi vhodná činidla ke srážení rtuťných i rtuťnatých iontů patří např. sulfid amonný, stačí i hydroxid nebo uhličitan sodný, viz: srážecí reakce kationtů http://www.prvky.com/barevne-reakce.html

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.