Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: filler
Datum: 17.08.13 13:03

Co mám informace já, tak do roku 2030 začne být regulované množství pitné vody (jako dnes Egypt, arábie, Japonsko) a v roce 2050 má být kritický nedostatek pitné vody (Evropa).

jinak odkazy jsou nefunkční.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.08.13 13:11

Dovolím si popravit ty odkazy. První a druhý.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 18.08.13 20:39
Ten spravny odkaz na obrazek je ve skutecnosti tento a rovnou sem ten obrazek prekopiruji, at to vsichni nemusi hledat:
Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 18.08.13 21:04

  1. U obrazku doslo vlivem pruhledne barvy pozadi u originalniho obrazku pri automaticke zmene na JPG na Poradte ke zmene na cernou barvu, kvuli ktere neni text citelny. Zasilam jeste jednou, uz opravene.
  2. Spravny odkaz na ceskou verzi o kolobehu vody na Zemi na strankach Americke geologicke spolecnosti je tento.
  3. Oba dva odkazy k puvodnim dotazu jsou stejne. Lisi se jen nejakym internim kontrolnim souctem pouzivanym Googlem.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 18.08.13 21:05
Zapomnel jsem prilozit ten obrazek *zed*
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.08.13 16:52
avatar

Na to, že jde pouze o odhady, jsou oba výsledky obdivuhodně stejné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.08.13 22:08
avatar

Sladká voda na Zemi neustále vzniká (dešťovými srážkami) a taktéž neustále zaniká (odtokem do moře). Takže je neustále v pohybu a tudíž těžko spočítatelná :) Jediné, co nás může těšit je, že jí je a bude dost (ať už katastrofičtí scénáristé říkají cokoliv). Protože Země je víceméně uzavřený systém - kam by se ta voda jako poděla? Do vesmíru?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.13 11:10
avatar

"Tak. A máme deset. Z toho je vidět, jaký je ten svět. A eště před hodinkou bylo devět. A za hodinku bude jedenáct. Tak od hodiny k hodině si žijem."

Tak od hodiny k hodině si hnijem.

doplněno 18.08.13 11:26:

To jenom že čas se taky mění.

Jinak , kam by se ta voda asi poděla? Teoreticky vzato, mohla byse rozložit na vodík a kyslík, případně vevázat do různých sloučenin. Anebo se proměnit ve víno, na to je precedens.

Neříkám, že něco takového hrozí, jen cjci naznačit, že nic není tak hednoduchíl, jak by se mohlo zdát na první pohled.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.13 13:11

Teorie, které předpovídají nedostatek pitné vody v budoucnu se zakládají na tom, že ta voda bude znečištěná a ne, že se ztratí. Nicméně myslím, že je v našich schopnostech ji vyčistit. Ikdyž nepopírám, že voda je problém a že si na ni musíme dávat pozor, tak si myslím, že například globální oteplování je mnohem závažnější problém.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: luke237
Datum: 18.08.13 21:12

Nevim, jestli vetsina bude znecistena. Spise jsem mel za to, ze z vetsiny sladkovodni vody bude slana (roztaji ledovce + stoupne hladina oceanu). Zaroven stoupne teplota, odpari se vice povrchove vody, mene vody potece v rekach a bude ji mene v jezerech, pripadne se tyto zdroje vypari nebo ztrati uplne (nebude dost deste nebo snehu a tedy ani z nich vznikajicich rek a jimi napajenych jezer).

Lidstvo tak bude muset ziskavat pitnou vodu odsolovanim morske vody. S dnesni technologii je to relativne drahy, pomaly a energeticky narocny proces. Nove technologie se ale stale objevuji a nektere bohate arabske staty (Dubaj? Kuvajt?) uz zkouseji vodu takto ziskavat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.13 07:25
avatar

Pokjud se odpaří víc vody, co se s ní stane? Vypijí ji andělé? Přece co se někde odpaří, to zase jinde naprší, zákon zachování hmoty neokecáš.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.13 08:44
avatar

Jen pro upřesnění: správně řečemo, jde o zákon o zachování hmoty, ne o zákon o zachování sloučenin, Nechci tvrdit, že vody jako takové ubývá (aniž bych tvrdil, že jí přibývá nebo že je jí stále stejněú. Tuhle otázku teď neřeším, jen upozorňuj, že zákon o zachování hmoty zde není ten správný argument. Už jsem psal o teoretických možnostech ztráty vody , a to jsem ještě nevzpomněl na potenciální úbytek vodíku, až vyřešíme jadernou fúzi.

Na druhouy stranu pochybuji, že zrovna odpařenou vodu budou na obloze andělé rozkládat na kyslík a vodík a z kyslíku vyráběd helium. Luke měl možná na mysli spíš to, že v teplejším prostředí atmosféra udrží víc vody (vodních par), no a voda v mracích je siice stále voda, ale pít se nedá. Ale mně se opravdu nechce řešit otázku množství sledké vody na zemi. Ostatně ani Luke ji neřeší, spíš nastiňuje potencionální potenciální scénáře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.13 08:57

Nemyslím si, že by globální oteplování (používejme raději přesnější termín globální změna klimatu) bylo až takový problém, považujeme-li jej za vývoj, který zde a okolo nás probíhá milardy let. Do jaké míry je přirozený, se můžeme pouze dohadovat, přestože zde máme mnoho zainteresovaných stran, např. Mezinárodní klimatický panel a podobné šamany, kteří jsou ale motivovaní dolarem a jejich "výzkum" (nerad bych se dotknul skutečných vědců) podle toho vypadá. Spíše bychom se měli této globální změně začít přizpůsobovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 19.08.13 11:44
avatar

Prave, ze je Zeme vicemene uzavreny system, ale spotreba vody roste.

Tudiz, pokud ji bude v absolutnich cislech stale zhruba stejne, v relativnich cislech ji zrejme zacne byt mene az nedostatecne.

Respektive jeji cena poroste.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.13 12:31
avatar

Jo, taky jsem četl, že pijeme stále stejnou vodu do kola. To co pili dinosauři, v čem se koupal Stalin a Hitler, to už zase někdo měl v hubě.

doplněno 18.08.13 12:32:

dokola

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny škola
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.