Kdy se píše roků a kdy let?

Od: Datum: 29.07.13 09:37 odpovědí: 5 změna: 29.07.13 10:47

Nepodařilo se mi na netu najít žádný odkaz na nějaké obecné pravidlo, kdy je ve větě vhodnější použít výraz roky a kdy léta.

Poradíte mi nějaký důvěryhodný zdroj, kde by to bylo černé na bílém?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.07.13 09:58

Žádné pravidlo neexistuje - záleží na jazykovém citu autora.

Já bych "léta" například používat přednostně tehdy, pokud jde o lidský věk.

Ohodnoceno: 2x

Od: buss®
Datum: 29.07.13 10:01

Zkusil bych zavolat na ústav pro jazyk český, mají tam poradnu.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 29.07.13 10:14

Ve většině případů se dají oba výrazy zaměnit. Ale někdy se používá jen jeden:

Dítěti je jeden rok. V jednom roce začíná chodit. (Slovo léto by v obou případech bylo archaické)

Dítěti jsou dva roky. Ve dvou letech přestává nosit pleny. (ve dvou rocích - blbost)

Dítěti je deset roků i deset let.

Někdy je vhodné použít v jedné větě oba výrazy: Bez pěti roků to je sto let... Bez pěti let je to sto roků...

Pro krátkou časovou vzdálenost asi oba výzazy (za pět roků, za pět let), ale pro dávnou minulost a vzdálenou budoucnost spíše léta: Před tisícem let vládl ten a ten... Za dva tisíce let...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 29.07.13 10:38

V nominativu (1. pádu) se mi jako vhodnější jeví užívat jeden rok, dva, tři, čtyři roky,ale pět, šest, sedm, osm... let.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 29.07.13 10:47

Doufal jsem, že nějaké pravidlo bude. Zatím to vypadá, že je to jak jsem se obával. Podle citu. :/. Nechtěl bych se náš jazyk učit jako cizinec.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.